گروهی از مخالفان مسلح بالای بند پاشدان هرات حمله کردند

۸صبح، هرات: گروهی از مخالفان مسلح دولت، بر یکی از پاسگاه‌های فرعی بند پاشدان در ولسوالی کرُخ هرات حمله کردند. مقام‌های محلی هرات با تایید این رویداد می‌گویند که دوشنبه‌شب، بیست‌وپنجم حوت، گروهی از جنگ‌جویان طالبان بر یک پاسگاه حمله کردند و با واکنش تند نیروهای محافظ روبه‌رو شدند.

سیدوحید قتالی، والی هرات، با انتشار نوار ویدیویی به رسانه‌ها گفت که «دشمنان مزدور کشور» می‌خواهند از پروژه‌های همه‌گانی و برنامه‌های ملی اخاذی و روند کاری این پروژها را متوقف کنند.

او با لحن تند به مخالفان مسلح دولت هشدار می‌دهد که نیروهای امنیتی اجازه نمی‌دهند آرزوهای مردم هرات را با خاک یک‌سان کنند و اهداف بیگانه‌ها را به واقعیت بدل سازند.

آقای قتالی پافشاری دارد که برای انتقام‌گیری از حمله «مزدوران بیگانه» به پاسگاه فرعی محافظان «بند پاشدان» در ولسوالی کرُخ هرات، نیروهای امنیتی عملیاتی را راه‌اندازی کرده‌اند و تا نابودی کامل آنان دست‌بردار نیستند.

هم‌چنان خبرنامه‌ای که از سوی سخنگوی والی هرات منتشر شده، از راه‌اندازی عملیات پاک‌سازی در روستای «تونیان ولسوالی پشتون زرغون» خبر داده است.

در این خبرنامه نگاشته شده که در عملیات نیروهای امنیتی هرات، پنج‌ تن از مخالفان مسلح دولت کشته شده‌اند و تجهیزات جنگی آنان هم از بین رفته است.

 پیش از این هم گروه طالبان، ۱۱ تن از کارکنان بند پاشدان هرات را ربوده بودند‌. براساس اطلاعات مقام‌های محلی آنان در اطراف این بند مشغول کارهای زیربنایی بودند که از سوی طالبان ربوده شدند.

منابع معتبر امنیتی به شرط فاش نشدن نام‌شان، به روزنامه ۸صبح می‌گویند که به دلیل فرارسیدن زمان بهره‌برداری از بند آب‌گردان «کمال‌خان در ولایت نیمروز» گروهی در تلاش‌اند تا روند کار پروژه‌های زیربنایی هرات را با مشکل روبه‌رو سازند.

بند آب‌گردان پاشدان در ۲۰ کیلومتری شرق شهر هرات، در ولسوالی کرُخ، موقعیت دارد و کار ساخت آن تا بیش از ۷۰ درصد پیش رفته است. قرار است این پروژه تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی به بهره‌برداری برسد، اما نگرانی‌هایی در پیوند به تأمین امنیت آن وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا