یک گروه برای مشورت‌دهی‌ درباره حقوق بشری قربانیان جنگ به هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان تشکیل شد

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرد که «گروه مشورتی حقوق ‌بشر و حقوق ‌بشری قربانیان» تشکیل شده است تا در جریان گفت‌وگوهای صلح، به هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان برای تأمین حقوق قربانیان جنگ و رسیده‌گی به خواسته‌های آن‌ها، مشورت بدهد.

این نهاد گفته است که این گروه مشورتی با تلاش و پیشنهاد کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تشکیل شده است.

این گروه مشورتی هشت عضو دارد و در ترکیب آن پنج مرد و سه زن شامل‌اند.

فرشته کریمی، عبدالله احمدی، بی‌بی مریم زرمتی، عبدالبصیر توریالی، حمیرا ثاقب، لعل‌گل لعل، عبدالودود افغان و بلال‌احمد نیازی عضو «گروه مشورتی حقوق بشر و حقوق بشری قربانیان» جنگ هستند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است در ماه جوزای امسال چهار مکانیزم را برای افزایش مشارکت قربانیان، کارشناسان و مردم در روند مذاکرات صلح بین‌الافغانی با تأکید بر محوریت «قربانیان منازعه و حقوق بشر» به تیم‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و گروه طالبان پیشنهاد کرده بود.

طبق اعلام این نهاد، این مکانیزم‌ها شامل گفت‌وگوی مستقیم قربانیان با طرفین مذاکره‌کننده، مشورت منظم و دوام‌دار با گروهی از کارشناسان برگزیده، پیشنهادهای مدون و کارشناسانه و مشورت سراسری بود.

پس از پیشنهاد این مکانیزم‌ها، کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که هیأت‌ها‌ی مذاکره‌کننده دولت و طالبان از پیشنهاد «مشورت منظم و دوام‌دار با گروهی از کارشناسان»  استقبال کرده‌اند که زمینه شکل‌گیری «گروه مشورتی حقوق ‌بشر و حقوق‌ بشری قربانیان» از میان فعالان حقوق ‌بشر و جامعه مدنی فراهم شد.

برای عضویت در این گروه، ۲۳ تن داوطلب بودند که از میان شان هشت تن برگزیده شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که اعضای گروه مشورتی حقوق بشر و حقوق بشری قربانیان جنگ، به صورت مستقل و منظم، برای حمایت از حقوق‌ بشری تمامی شهروندان، به‌ویژه قربانیان جنگ، در صورت نیاز به هیأت‌های مذاکره‌کننده دو طرف مشورت‌ ‌خواهند داد.

این کمیسیون گفته است که برای برگزاری نشست‌های گروه مشورتی با هیأت‌‌های مذاکره کننده، نقش تسهیل‌کننده را ‌خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن