چند روز تا نهایی‌سازی طرزالعمل جمع‌آوری موترهای غیرقانونی

سیدحسن حسینی

مسوولان در اداره محلی هرات از پی‌گیری طرح جمع‌آوری موترهای ویشی در این ولایت سخن می‌زنند. والی هرات می‌گوید در سفر اخیرش به مرکز کشور، با چند وزارت و شورای امنیت ملی در این مورد صحبت کرده و قرار است طرزالعمل چگونه‌گی جمع‌آوری موترهای ویشی در روزهای آینده علنی شود. در همین حال شورای ولایتی هرات به این باور است که دولت پس از جمع‌آوری این موترها، باید مرزها را بیش‌تر زیر کنترل بگیرد. به باور نماینده‌گان مردم در شورای ولایتی، اگر دولت برای مهار بحران ترافیک در هرات برنامه دارد، بهترین گزینه، شدت بیش‌تر بر کنترل از مرزها و دروازهای شهرها است. پیش از این فرماندهی پولیس هرات بارها اعلان کرده بود که معضل موترهای ویشی علاوه بر بی‌نظمی به جریان ترافیک در هرات، سبب افزایش گراف ناامنی‌ها هم شده است. بنا بر آمار تخمینی مدیریت ترافیک هرات، هم اکنون بین ۷۰ تا ۸۰ هزار وسیله نقلیه غیرقانونی در شهر و ولسوالی‌های این ولایت تردد دارند.

دوام صحبت‌ها در کابل

اداره محلی هرات از نهایی‌سازی طرح جمع‌آوری موترهای ویشی در مرکز کشور خبر می‌دهد.

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که در سفر اخیرش به مرکز کشور، در مورد موترهای غیرقانونی مشهور به ویشی با چند وزیر کشور گفت‌وگو کرده است. به گفته وی، هم اکنون کار روی طرزالعمل چگونه‌گی برخورد با این موترها در دستور کار این وزارت‌خانه‌ها قرار دارد و به زودی نتیجه نشست‌ها اعلان خواهد شد.

وی می‌گوید که طی دیدار با وزیران داخله، ترانسپورت، مالیه و مشاور امنیت ملی کشور این موضوع را در میان گذاشته است و نماینده‌گان موتر‌فروشان ولایت‌های هرات، قندهار، هلمند، فراه و ننگرهار هم در برخی نشست‌ها حضور داشته‌اند. والی هرات تصریح می‌کند که هم اکنون نماینده‌گان موترفروشان در کابل به سر می‌برند و در حال گفت‌وگو با مسوولان مرکزی کشور هستند. او می‌افزاید که در نهایت فیصله دولت بر اساس قانون انجام می‌گیرد و در هرات، برنامه جمع‌آوری موترهای ویشی کماکان روی دست قرار دارد.

معضل موترهای غیرقانونی مشهور به ویشی از دست‌کم چهار سال به این طرف گریبان‌گیر مردم هرات شده است.

بنا بر گزارش مدیریت ترافیک هرات، هم اکنون بیش از ۳۰۰ هزار وسیله نقلیه در شهر و ولسوالی‌های هرات در جاده‌ها تردد دارند که به طور تخمینی از این میان ۸۰ هزار وسیله نقلیه غیرقانونی است.

قبل از این فرماندهی پولیس هرات بارها گزارش داده بود که علاوه بر بی‌نظمی شهری، موترهای ویشی عامل خیلی از رویدادهای بدامنی داخل شهر شده‌‌اند. بنا بر گزارش فرماندهی پولیس هرات، در چندین حمله مسلحانه و ترور افراد، از موترهای ویشی استفاده شده بود.

شورای ولایتی حامی اداره محلی هرات

با تمام این‌ها طرح جمع‌آوری موترهای ویشی از هرات هنگامی روی زبان‌ها افتاد که خیابان‌های کم‌عرض و کوتاه هرات پاسخگوی حجم زیاد ترافیک در یک زمان نبود. دو ماه قبل، والی هرات در نشستی خبری از حرف و حدیث‌های مقام‌های دولتی پیرامون استفاده محدود از موترهای ویشی سخن زد و کمی پس از آن چندین عراده موتر غیرقانونی کارمندان دولت را در پارکینگ مدیریت ترافیک این ولایت متوقف کرد.

شورای ولایتی هرات هم آن زمان با استقبال از این موضوع، همراهی و پشتی‌بانی‌اش را از طرح استفاده محدود و در نهایت جمع‌آوری موترهای غیرقانونی مشهور به ویشی اعلان کرد.

نوراحمد حیدرزاده، عضو شورای ولایتی هرات، حالا به روزنامه ۸صبح می‌گوید که برای حل معضل موترهای غیرقانونی یا ویشی، اداره مرکزی و اداره محلی هرات باید طی یک بازه زمانی مشخص طرح جمع‌آوری موترها را عملی کنند. آقای حیدری می‌افزاید که علاوه بر جمع‌آوری موترهای ویشی، دولت باید بر مرزها بیش‌تر کنترل داشته باشد. به باور آقای حیدری، اکثر موترهای ویشی با استفاده از راه‌های قانونی و غیرقانونی وارد کشور شده‌اند و اگر دولت در پی مهار این وضع است، باید مرزها را بیش‌تر زیر کنترل گیرد.

مردم چشم به راه هستند

همگام با شورای ولایتی و اداره محلی هرات، فعالان مدنی هم به این باور اند که در نهایت موترهای ویشی باید از بازار هرات جمع‌آوری شود.

جواد عمید، عضو شبکه نهادهای مدنی هرات، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح به این نظر است که دادخواهی فعالان مدنی تا زمانی ادامه می‌یابد که چرخ موترهای ویشی در خیابان‌های هرات گردش نداشته باشد. آقای عمید تصریح می‌کند که در برخی موارد، شماری از افراد با استفاده از موترهای ویشی به ناامنی‌های زیادی دست زده‌اند و همین قضیه نشان می‌دهد که دولت برای مبارزه با معضل موترهای ویشی باید جدی‌تر وارد اقدام شود.

هرات در بیش‌تر از یک ماه گذشته، شاهد موارد ناگوار امنیتی بود. بنا بر گزارش نهادهای امنیتی، طی یک روز چندین واقعه ترور، اختطاف و سرقت مسلحانه با استفاده از موترهای ویشی در این ولایت رخ داد. همین امر کاسه صبر شورای نظامی هرات را لبریز کرده و در چند نشست پی‌درپی، طرح استفاده محدود و سپس جمع‌آوری موترهای ویشی روی دست گرفته شد. حالا مردم به این نظر اند که اداره محلی هرات که نماینده مرکز کشور در این ولایت است، باید با جدیت بیش‌تر علیه این معضل اجتماعی اقدام کند و نگذارد که موترهای خلاف قانون ترافیک جاده در این ولایت گشت‌و‌گذار کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن