محکمه‌ای در امریکا برادر داوود سلطان‌زوی را به جرم کلاه‌برداری به شش سال حبس محکوم کرد

۸صبح، کابل: منابع می‌گویند که محکمه جنوبی شهر نیویورک امریکا، نعیم اسماعیل، برادر داوود سلطان‌زوی، شاروال پیشین کابل را به اتهام کلاه‌برداری به شش سال زندان و سه سال حبس خانه‌گی محکوم کرده است.

حکمت‌الله فوشنجی، رییس اداره تجارتی افغان-امریکا روز جمعه، ۷ اسد، به روزنامه ۸صبح گفت که در جریان محاکمه، گزارش مفصلی از «کلاه‌برداری و فریب‌کاری» نعیم اسماعیل و برادرش مصطفا اسماعیل را در حضور قاضی ارایه کرده است.

نعیم اسماعیل حدود ۱۰ میلیون دالر که با تکتانه‌اش مبلغ ۱۶ میلیون دالر می‌شود، از بانک ملی افغان قرضدار است.

قاضی محکمه در کنار شش سال حبس، فیصله کرده است که تمام حسابات و عواید آینده نعیم اسماعیل، تحت نظارت دولت امریکا قرار گیرد و در صورت امکان پول قرضداران پرداخت شود.

فوشنجی به روزنامه ۸صبح  می‌گوید: «از این‌که بلاخره یکی از سارقان بیت‌‌المال افغانستان توسط دولت امریکا مجازات شده است، خرسند هستم.»

گفته می‌شود که یاسمین ارسلا، لیلی اسماعیل و زهره اسماعیل، از اعضای خانواده نعیم اسماعیل، و هم‌چنان دکتر فرید یونس، از افغان‌های ساکن در امریکا، در مورد شخصیت و بی‌گناهی وی به قاضی نامه فرستاده بودند تا در فیصله مراعات صورت گیرد.

پیش از این نیز دو جایداد نعیم اسماعیل، بردار داوود سلطانزوی، شهردار پیشین کابل به ارزش ۲٫۷ میلیون دالر در لاس ‌آنجلس، به نام بانک ملی افغان ضبط شده بود.

نعیم اسماعیل در اواخر جولای ۲۰۲۰ به اتهام کلاهبرداری بازداشت شد و وزارت عدلیه امریکا آن زمان بازداشت او را تایید کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا