همایشی در حمایت از وزیر انرژی و آب در هرات برگزار شد

فرهاد مجیدی نماینده‌ی مردم در مجلس افغانستان دولت وحدت ملی و ارگ ریاست جمهوری را به اشاعه‌ی «قوم‌گرایی» و «تبعیض سیستماتیک» نسبت به اقوام مختلف افغانستان متهم کرد.

آقای مجیدی که در محفل حمایت از علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان سخن می‌گفت، تأکید کرد که دولت وحدت ملی در سال‌های عمرش نشان داد که به ملت نه، بلکه به «قومیت» باور دارد. به گفته‌ی آقای مجیدی «سیاست‌های شیطانی» رییس جمهور، بحران کنونی را در کشور رقم زده است.

او گفت که اقوام مختلف در هرات با هم پیوند خانواده‌گی دارند و مردم هیچ‌وقت تسلیم سیاست‌های «غلط» تیم ارگ ریاست جمهوری نمی‌شوند.

این نماینده‌ی مجلس افزود: «آقای اشرف غنی را که از ۱۷ سال قبل می‌شناسم، به افغانیت او، به پشتون بودن او و حتا به اسلامیت او شک دارم.»

پیش از این علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب هم در محفل بزرگداشت از شهدای ۲۴ حوت در هرات، دولت وحدت ملی را به «قوم‌گرایی» متهم کرد و تیم ارگ را بانی این روند دانست. آقای عثمانی گفته بود که فساد اداری «میراث» حکومت حامد کرزی، رییس جمهور پیشین به دولت وحدت ملی بود، اما میراث دولت وحدت ملی به دولت بعدی، علاوه بر فساد اداری، پدیده‌ی قوم‌گرایی است.

در گردهمایی حمایت از علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب کشور در هرات صدها تن از استادان دانشگاه، نماینده‌گان مردم در مجلس و شورای ولایتی، فعالان مدنی و بزرگان اقوام مختلف حضور داشتند.

این محفل پس از آن راه‌اندازی شد که چند روز پیش سربازان امنیتی میدان هوایی کابل مانع سفر علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب به شهر مزار شریف شدند. آنان همچنان به آقای عثمانی اجازه‌ی سفر به هرات، زادگاه وی هم ندادند. ارگ تا کنون در مقابل این موضوع سکوت اختیار کرده است، اما پیش از این اسنادی به رسانه‌ها درز کرد که نشان می‌داد رییس جمهور اشرف غنی وزیر انرژی و آب را ممنوع‌الخروج اعلان کرده است.

برخی‌ از کاربران صفحات مجازی با حمایت از علی‌احمد عثمانی، این تصمیم دولت را «غیر اصولی و غیر اخلاقی» خوانده و خواهان تجدید نظر رییس جمهور نسبت به تصمیمش شدند.

فرهاد مجیدی، نماینده‌ی مردم در مجلس گفت که از ماه‌ها به این سو در کار وزارت انرژی و آب و اموری که به شخص علی‌‌احمد عثمانی عثمانی سپرده شده، از طرف ارگ مداخله‌های دوام‌دار وجود دارد.

او اضافه کرد که دخالت‌های سیستماتیک ارگ و ایجاد موانع فرا راه وزارت معادن و پترولیم هم وجود داشت و همین دخالت‌ها داوودشاه صبا، وزیر پیشین معادن و پترولیم را مجبور به استعفا کرد.

از روزهای نخست آغاز عمر حکومت وحدت ملی تا کنون در محافل سیاسی و اجتماعی در هرات، از «بی‌مهری»های حکومت وحدت ملی نسبت به مردم این ولایت گفته‌های زیادی باب شده است.

غلام‌حبیب هاشمی، نماینده‌ی مردم در شورای ولایتی هرات به این نظر است که سران کشور در مرکز نسبت به هرات دید دوگانه دارند. آقای هاشمی از رییس جمهور خواست که با فشار بر وزیر انرژی و آب کشور که سهم ولایت هرات است، فشار وارد نکند.

او در صحبتی با روزنامه‌ی ۸صبح از رییس جمهوری کشور خواست که به مردم احترام بگذارد و در کار وزیر «مردم‌دار کشور» سنگ‌اندازی نکند.

حبیب‌الرحمان پدرام، نماینده‌ی دیگر مردم در شورای ولایتی هرات هم گفت که کاسه‌ی صبر مردم لبریز شده است. آقای پدرام به حکومت مرکزی افغانستان هشدار داد که اگر دست از سیاست‌های قومی و قبیله‌ای خویش برندارد، هراتیان حکومت خودمختار اعلام خواهند کرد.

گردهمایی حمایتی از علی‌احمد عثمانی در حالی برگزار شد که خودش در سفری به ولایت بادغیس برای کلید زدن یک پروژه‌ی انتقال برق به این ولایت سفر کرده است.

آقای عثمانی تا کنون در مورد دستور رییس جمهوری مبنی بر ممنوع‌الخروج شدنش چیزی نگفته است، اما چندی پیش گفته‌هایی از اعمال فشار رییس جمهور بر وی وجود داشت.

برخی از آگاهان امور به این نظر اند که دولت وحدت ملی به رهبری رییس جمهور اشرف غنی در نظر دارد که با اعمال زور و فشار آقای عثمانی را «تطمیع» سیاست‌های خود کند. با این وصف حالا باید دید که گام بعدی رییس جمهوری کشور برای وزیری که از طرف مردم رای اعتماد گرفته است، چیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن