همایش بزرگداشت از اندیشه‌های مولانا وحیدالدین خان در کابل برگزار شد

۸صبح، کابل: همایش زیر عنوان «بزرگداشت از اندیشه‌های متفکر بزرگ عرصه صلح و اعتدال اسلامی مرحوم مولانا وحیدالدین خان» روز دوشنبه، هژدهم اسد، در کابل برگزار شد. این همایش از سوی کانون فرهنگ صلح و اعتدال افغانستان سازمان‌دهی شده بود.

خواجه بشیر احمد انصاری، رییس کانون فرهنگ صلح و اعتدال افغانستان، مولانا وحیدالدین خان را از  شخصیت‌هایی توصیف کرد  که زنده‌گی خود را وقف تفکر و اندیشه‌های عمیق کرده است.

انصاری گفته است: «در فضای جنگ سرد و ظهور جماعات، گروه‌ها و احزاب دینی در شرق و غرب زمین و عصر مرده باد و زنده باد گفتن‌ها و صدای کوبنده دهل جنگ، کم‌تر کسی می‌توانست صدای نرم نای افکار ژرفی را بشنود که به عمیق‌ترین لایه‌های عقب مانده‌گی ما می‌پرداخت.»

 میرویس بلخی، وزیر پیشین معارف، نیز در این همایش سخنرانی کرد. او گفت که مولانا وحیدالدین خان از بزرگ‌ترین علمای شبه قاره هند بود. به گفته او، مولانا وحیدالدین خان به اصلی‌ترین مسایل جوامع اسلامی از قبیل انحطاط، افراطیت و فرقه‌گرایی پرداخت و طرح‌ها و دیدگاه‌هایش را در این موارد مشرح و مفصل بیان کرده است.

وزیر پیشین معارف گفت که از نظر مولانا وحیدالدین خان سه مشکل اساسی فوق دامن‌گیر جوامع اسلامی است که هرسه معضل را بررسی و برای هرکدام نسخه ارایه کرده است.

بلخی می‌گوید که وحیدالدین خان جوامع اسلامی را برای گریز از انحطاط و رکود و سکون دعوت به عمل‌گرایی می‌کند و معتقد است که مسلمانان باید پا به پای تحولات پیش بروند و هرگز در انزوا و عزلت نباشند.

زینب موحد، استاد دانشگاه، در این همایش به دیدگاه وحیدالدین خان درباره زنان بحث کرد و گفت که مولانا با درنظرداشت مسایل و علوم دینی و عصری به جایگاه زنان پرداخته و نظریات‌شان عمیق و ژرف مطرح شده‌اند.

اخلاق‌احمد آهن، پژوهش‌گر حوزه زبان و ادبیات فارسی در هند، نیز طی سخنانی به معرفی و بررسی اندیشه‌های مولانا وحیدالدین خان پرداخت.

به باور او، مولانا از بزرگ‌ترین علمای قرن بیستم شبه قاره به شمار می‌رفت که مباحث جدید را در زمینه اسلام‌شناسی همراه با مسایل فکری و اجتماعی جدید ارایه کرد.

وحیدالدین خان از متفکران برجسته اسلامی هند در ماه ثور امسال درگذشت. از او ده‌ها کتاب به یادگار مانده است.

دکمه بازگشت به بالا