یک کمیته برای ارزیابی تلفات غیرنظامیان در عملیات نظامی ایجاد شد

۸صبح، کابل: شورای امنیت ملی از ایجاد یک کمیته مشترک نهادهای امنیتی برای نظارت از تأثیرات عملیات نظامی و جلوگیری از تلفات غیرنظامیان خبر داده است.

دفتر شورای امنیت ملی با نشر یک خبرنامه گفته است که نشست رهبری نهادهای امنیتی که روز سه‌شنبه، بیست‌وپنجم سرطان برگزار شد، فیصله کرده است تا کمیته ارزیابی تلفات غیرنظامیان در عملیات‌ نظامی ایجاد شود.

در خبرنامه به نقل از حمدالله محب، مشاور امنیت ملی گفته شده است که حکومت هر نوع اقداماتی را که سبب حفاظت زنده‌گی غیرنظامیان شود، روی دست می‌گیرد، اما برعکس گروه طالبان از غیرنظامیان و مکان‌های عمومی به حیث سپر استفاده می‌کند و به صورت دوامدار افراد و ساحات غیرنظامی را هدف قرار می‌دهد.

در این اواخر ادعاها و گزارش‌های زیادی در مورد تلفات غیرنظامیان در درگیری‌های نظامی و به ویژه عملیات نیروهای دولتی گزارش شده است. چند روز قبل در نتیجه یک عملیات در بغلان، هفت عضو یک خانواده کشته شدند. نهادهای دولتی این رویداد را تأیید کردند. هم‌چنان گزارش‌ها از ولایت‌های میدان‌وردک، لوگر و ارزگان نیز حاکی از آن است که در جریان عملیات نیروهای دولتی غیرنظامیان آسیب دیده است.

از جانب دیگر، در نتیجه حمله گروه طالبان و انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای نیز شمار زیادی از غیرنظامیان کشته شده‌اند. در تازه‌ترین مورد چهار غیرنظامی در نتیجه راکت‌پراکنی طالبان در زابل کشته شدند. هم‌چنان در نتیجه انفجار یک ماین کنارجاده‌ای روز دوشنبه همین هفته در ولایت قندهار ۱۳ غیرنظامی جان باختند.

روز گذشته هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما از طرف‌های درگیر جنگ خواست تا تلفات غیرنظامی را به صفر برسانند. این دفتر از گروه طالبان نیز خواست تا از استفاده از ماین‌های کنار جاده‌ای که سلاح بی‌رویه و غیرقانونی است، خودداری کند. 

دکمه بازگشت به بالا