از مجموعه شعری «نجوای باران» در کابل رونمایی شد

۸صبح، کابل: از مجموعه شعری «نجوای باران» اثر نیلوفر ظهوری با ابتکار جمعی از فرهنگیان در کابل رونمایی شد.

شماری از شاعران و نویسنده‌گان امروز پنج‌شنبه، ۱۹ حوت، انتشار مجموعه شعری نیلوفر ظهوری را در فضا و وضعیت موجود، یک اقدام ستوده و کار فرهنگی درخور ستایش دانسته‌اند.

سخنرانان در این برنامه گفته‌اند که در فضای سرد کنونی، تولید متن در هر قالبی، کاری ارزشمند و مهم است. آن‌ها با اشاره به رسالت و تعهد ادبیات، گفته‌اند که نابه‌سامانی‌ها و مشکلات کنونی با توجه به فضای سانسور و ترس، در قالب هنر می‌تواند به‌گونه درست‌تر و منطقی‌تر مورد انتقاد و اعتراض قرار گیرد.

سخنرانان و منتقدان هم‌چنان نقش شعر و هنر در بازتاب اندیشه‌های تاریخی را شکوهمند توصیف کرده و تصویرسازی‌های این مجموعه را به نقد گرفته‌اند.

علاوه بر آن، از کساد بودن بازار کتاب در کشور نیز توسط منتقدان ابراز نگرانی شده است.

نیلوفر ظهوری، خالق این اثر، که در کانادا زنده‌گی می‌کند، گفته است که او علاقه زیاد به قالب غزل دارد و این مجموعه شعری نیز در قالب‌های غزل، رباعی، مثنوی و سپید است.

ظهوری ضمن قدردانی از فرهنگیان کابل به دلیل برگزاری مراسم رونمایی کتابش، می‌گوید احساس فراتر از این نمی‌توان داشت که «در مرکز خاموشگاه زنان، فریادهای منظوم یک بانو مورد استقبال قرار می‌گیرد.» او کتابش را مجموعه‌ای دردهای مزمن یک سرزمین می‌داند.

این مجموعه شعری از سوی انتشارات امیری در کابل چاپ شده است.

گفتنی است که پس از سقوط جمهوریت، بخش بزرگی از شاعران و نویسنده‌گان کشور را ترک کرده‌اند و از آن زمان تا کنون فقط تعداد انگشت‌شماری از کتاب‌ها در کابل و ولایات چاپ و نشر شده است.

دکمه بازگشت به بالا