کارزار جمع‌آوری سیم‌کارت‌های غیرقانونی دوام‌دار باشد

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در پایان هفته‌‌ی پیش، کارزار جمع‌آوری سیم‌کارت‌های غیرقانونی در جاده‌ها را آغاز کرد. شماری از شهروندان کشور و طراحان کمپین «اترا کجاست»، افزون‌ بر استقبال از این حرکت، خواستار دوام‌دار و مکانیزه شدن این پروسه هستند.

میرویس آریا، یکی از طراحان کمپین «#اترا_کجاست» می‌گوید شیوه‌ای را که وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی برای جمع‌آوری سیم‌کارت‌های غیرقانونی از جاده‌ها روی دست گرفته است، موقتاً مؤثر خواهد بود، اما این روش برای درازمدت پاسخگو نیست. آقای آریا می‌افزاید که باید بر‌اساس کارشیوه‌ای مشخص، شبکه‌های مخابراتی مجبور به جلوگیری از فروش سیم‌کارت‌های‌شان در جاده‌های شهر شوند. به قول او، اجازه دادن به شبکه‌های مخابراتی برای فروش سیم‌کارت‌های‌شان در جاده‌ها و فعال کردن این سیم‌کارت‌ها، ریشه‌ی اصلی این معضل به شمار می‌رود.

از سویی هم آقای آریا با انتقاد از وزارت امور داخله، می‌گوید که این وزارت تاکنون در زمینه‌ی جلوگیری از فروش سیم‌کارت‌های غیرقانونی هیچ اقدامی نکرده است. وی می‌افزاید که استفاده و فروش سیم‌کارت‌های غیرقانونی، با بحث‌های امنیتی شدیداً ارتباط دارد و وزارت امور داخله، باید جلو این کار را بگیرد. به گفته‌ی او: «وزارت داخله به عنوان یک مرجع نافذکننده‌ی قانون، مهم است که در هم‌آهنگی با وزارت مخابرات و اداره‌ی اترا، در راستای جلوگیری از فروش سیم‌کارت‌های غیرقانونی دست به کار شود.»

در همین حال نعیم عطارد، یکی از اشتراک‌کننده‌گان کمپین اترا کجاست، می‌گوید که اقدام اخیر وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، یک گام مثبت در راستای جلوگیری از واقعات جنایی به شمار می‌رود. آقای عطارد می‌افزاید که باید راه‌های تماس از طریق سیم‌کارت‌های غیرقانونی مسدود شود و این روند ادامه یابد. با این حال، آقای عطارد می‌افزاید که بدون درنظرداشت یک مکانیزم مشخص، این روند نمی‌تواند به یک نتیجه‌ی ملموس برسد. به گفته‌ی او، وزارت مخابرات و تکنالوژی باید مکانیزمی را برای فروش سیم‌کارت‌ها تهیه کند و شبکه‌های مخابراتی به آن عمل کنند تا اطلاعات کامل دارنده‌ی سیم‌کارت در اختیار شبکه‌های مخابراتی باشد.

 

کارزار جمع‌آوری سیم‌کارت‌های غیرقانونی

کارزار جمع‌آوری سیم‌کارت‌های غیرقانونی از سطح شهر، در پایان هفته‌ی پیش از سوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی آغاز شد. مسوولان این وزارت می‌گویند که طی این کارزار، تا کنون ده‌ها هزار سیم‌کارت از نقاط مختلف جمع‌آوری شده‌ است.

سایر زلاند، سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، دیروز جمعه، نهم حمل، به ۸صبح گفت که این وزارت در تلاش است تا طی این کمپین، فروش سیم‌کارت‌های غیرقانونی را به صفر برساند. آقای زلاند افزود که نماینده‌گی‌های تمام شرکت‌های مخابراتی، در سطح شهر بررسی می‌شوند و در صورتی که به کارشیوه‌ی فروش سیم‌کارت‌ها عمل نکرده باشند، جریمه و در مواقعی بسته خواهند شد. به گفته‌ی سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، بر‌اساس کارشیوه‌ای که این وزارت برای فروش سیم‌کارت‌ها تهیه کرده است، هر‌سیم‌کارت باید بر‌اساس یک شناس‌نامه ثبت شود. آقای زلاند می‌گوید که در صورت تعدد سیم‌کارت‌ها بر مبنای یک شناس‌نامه، درخواست‌کننده باید دلایل موجه برای داشتن چند سیم‌کارت داشته باشد. این کارشیوه، حدود یک ماه پیش به شبکه‌های مخابراتی ارسال شده است، اما این شبکه‌ها به آن عمل نکرده‌اند.

با آن‌که شمار سیم‌کارت‌ها و سیم‌کارت‌فروش‌ها در جاده‌ها در چند ماه گذشته چشم‌گیر بوده است، اما مسوولان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌گویند که اداره‌ی اترا از سه ماه به این‌سو، حدود ۱۸۰ هزار سیم‌کارت غیرقانونی را از ولایت‌های مختلف جمع‌آوری کرده است.

 

«حتا یک سیم‌کارت در جاده‌ها دیده نشود»

در واکنش به کارزار جمع‌آوری سیم‌کارت‌های غیرقانونی از سطح شهر، شماری از شهروندان می‌گویند که حکومت باید در این تصمیم جدی باشد و پس از این، حتا یک سیم‌کارت در جاده‌های شهر دیده نشود.

فهیم، یکی از باشنده‌گان کابل می‌گوید که حکومت بایست در راستای جلوگیری از سیم‌کارت‌های غیرقانونی، بسیار وقت پیش‌ از این اقدام می‌کرد، اما حالا نیز یک قدم نیک است. وی می‌افزاید که استفاده از سیم‌کارت‌های غیرقانونی، علاوه‌ بر مشکلات امنیتی، باعث اذیت و آزار شهروندان و خانواده‌ها نیز می‌شود.

علی‌احمد، یکی دیگر باشنده‌گان کابل می‌گوید که افزایش جرایم جنایی، به ویژه اختطاف‌ها، ربط مستقیم به فروش سیم‌کارت‌های غیرقانونی دارد. به گفته‌ی او، جنایت‌کاران با استفاده از این سیم‌کارت‌ها، با خانواده‌های فرد مورد نظر تماس می‌گیرند و اخطار می‌دهند. این باشنده‌ی کابل نیز‌ از کارزار جمع‌آوری سیم‌کارت‌های غیرقانونی، مشروط به آن‌که دوام‌دار باشد، استقبال می‌کند.

 

جمع‌آوری سیم‌کارت‌های غیرقانونی در تمام ولایت‌ها

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی پیش، جمع‌آوری سیم‌کارت‌های ثبت‌ناشده‌ای را که روی جاده‌ها به فروش می‌رسد، آغاز کرد. این وزارت طی کارزار جمع‌آوری سیم‌کارت‌های غیرقانونی، نماینده‌گی شرکت روشن را در ده‌افغانان کابل، به دلیل فروش سیم‌کارت‌های ثبت‌ناشده، بست‌.

براساس یک خبرنامه‌ی وزارت مخابرات و تکنالوژی، شهزاد آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفته است که تمام شبکه‌های مخابراتی مکلف‌اند کارشیوه‌ی این وزارت را در مورد فروش سیم‌کارت‌ها رعایت و از فروش سیم‌کارت‌های غیرقانونی جلوگیری کنند. در خبرنامه‌ی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی آمده است که این وزارت، به تمام ریاست‌های ولایتی خویش دستور داده است تا سیم‌کارت‌های غیرقانونی و ثبت‌ناشده را از سطح شهر جمع‌آوری کنند.

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی هم‌چنان برای شبکه‌های مخابراتی هشدار داده است که کارشیوه‌‌ی این وزارت را در فروش سیم‌کارت‌های‌شان عملی کنند، در غیر آن پس از مراحل توصیه و جریمه، جواز کارشان از سوی این وزارت لغو خواهد شد.

در همین حال، وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی از جمع‌آوری حدود ۷۵۰ سیم‌کارت غیرقانونی در ولایت کندز نیز خبر داده است. بر‌اساس خبرنامه‌ی این وزارت، این سیم‌کارت‌ها پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی پیش، طی کارزار جمع‌آوری سیم‌کارت‌های غیرقانی جمع‌آوری شده‌اند.

این همه در حالی است که از سال‌ها به این‌ سو فروش سیم‌کارت‌های غیرقانونی توسط دست‌فروشان در سطح شهر رونق داشته است. شهروندان نیز، همواره از بی‌توجهی نهادهای مسوول در این راستا، شاکی بوده‌اند. گفتنی است که در این مورد از مسوولان وزارت امور داخله نیز خواهان معلومات شدیم، اما آنان حاضر به پاسخ‌گویی نشدند. بر‌اساس آمار وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، حدود بیش از ۳۳ میلیون سیم‌کارت از سوی شبکه‌های مخابراتی در افغانستان توزیع شده و از این میان، حدود بیش از ۲۱ میلیون سیم‌کارت‌ فعال‌ است.

دکمه بازگشت به بالا