کوله‌بار غم روی دوش خبرنگار؛ مسعود عزیزی در ایران کارگری می‌کند

۸صبح، هرات

سال‌ها درد مردم را نوشت، رنج مردم را به تصویر کشید و از لحظه‌لحظه زنده‌گی دشوار آن‌ها با مخاطب گفت‌وگو کرد. حالا کوله‌باری از غم را در بدترین شرایط ممکن بر دوش می‌کشد؛ کوله‌باری که تنها منبع درامد و راهی برای پیدا کردن مخارج زنده‌گی او است.

مسعود عزیزی، یکی از خبرنگاران حوزه غرب کشور است که حدود یک‌ونیم دهه را در بخش تصویربرداری، فعالیت‌های رسانه‌‌ای و خبرنگاری در ولایت هرات سپری کرده است، اما چرخ زنده‌گی به میل او نچرخیده و حضور طالبان در هرات مانع ادامه فعالیت رسانه‌ای‌اش شده است.

مسعود پیش از این در رسانه‌های ملی و محلی در ولایت هرات دست به قلم بوده است. حضور طالبان، مسدود شدن رسانه‌ها و محدودیت‌های وضع شده بر نهادهای رسانه‌ای، همه دست به دست هم داده تا او دیگر نتواند در افغانستان کار گذشته خود را ادامه دهد.

شرایط برای این خبرنگار طوری رقم خورده که حالا مجبور است به‌طور روزمزد در برابر روزی ۱۳۰ هزار تومان در ایران کارگری کند.

این خبرنگار در صفحه فیس‌بوکش با انتشار عکس اولین روز کارگری و دریافت دست‌مزد اندکش در ایران گفته است که با سقوط حکومت و مسدود شدن رسانه‌ها، ناچار به ترک کشور شده و در بدترین شرایط مخارج خانواده‌اش را مهیا می‌کند. او می‌گوید که پس از سقوط حکومت، بارها تلاش کرده و دروازه چندین رسانه را برای پیدا کردن کار کوبیده است، اما در نهایت هیچ دروازه‌ای برای ادامه کار به رویش باز نشده است. به گفته عزیزی، پس از بیکار شدن و دشواری‌های زیاد در ولایت هرات، بارها با نهاد‌های حامی رسانه‌ها و خبرنگاران به تماس شده‌، اما تمامی این نهاد‌ها صدایش را نشنیده گرفته‌اند.

مسعود عزیزی از نهاد‌های حامی خبرنگاران، به‌ویژه خبرنگاران بدون مرز که بیرون از افغانستان فعالیت دارد، می‌خواهد که به مشکلات خبرنگاران از جمله خودش که هم اکنون به‌گونه‌ مایوس‌کننده و دشوار زنده‌گی خود را ادامه می‌دهد، رسیده‌گی کنند. او تصریح می‌کند: «این وضعیتی که حالا دارم، اصلاً برای من قابل قبول نیست. از نهاد‌های حامی رسانه‌ها، به‌ویژه خبرنگاران بدون مرز، می‌خواهم که به‌گونه دقیق وضعیت خبرنگاران در خارج از کشور را بررسی کرده و با خبرنگارانی که سال‌ها در بخش اطلاع‌رسانی دست و پنجه نرم کرده‌اند، همکاری کند.»

وضعیت رسانه‌ها در هرات

بر‌اساس آمار نهاد حمایت‌کننده رسانه‌‌ها یا نی، پیش از سقوط حکومت در هرات بیش از ۵۰ رسانه‌ تصویری، صوتی، چاپی و آنلاین فعالیت داشتند، اما حالا این تعداد به صفر تقرب کرده است. اکثر این رسانه‌ها به دلیل مشکلات مالی و محدودیت‌های وضع شده از سوی طالبان، مسدود شده‌اند.

این آمار نشان می‌دهد که در دو دهه اخیر وضعیت رسانه‌های هرات به بدترین شکل ممکن رسیده است.

از میان ۲۰ رسانه تصویری (تلویزیون)، ۲۲ رادیو و بیش از ۱۰ رسانه ‌چاپی و آنلاین که عملاً در هرات فعالیت داشتند، حالا تعداد اندکی از این رسانه‌ها فعالیت دارند.

مانند  مسعود، ده‌ها خبرنگار و  کارمند رسانه‌ای دیگر از هرات با ‌خانواده‌های‌شان پس از تسلط طالبان بر کشور، مجبور به ترک کشور شده و در کشورهای همسایه با بی‌سرنوشتی مطلق و انجام‌ کارهای شاقه روزگارشان را سپری می‌کنند.

طالبان با ایجاد محدودیت‌ها از جمله برای زنان، سبب شده‌اند که با مسدود شدن رسانه‌ها، بیش‌تر زنان خبرنگار نیز خانه‌‌نشین شوند.

در تازه‌ترین اقدام به دلیل کارشیوه‌ جدید طالبان مبنی بر حجاب و پوشیدن ماسک در هنگام اجرای برنامه، چندین گوینده که در رسانه‌های تصویری هرات فعالیت داشتند، از کار خود کناره‌گیری کرده‌اند.

آنان می‌گویند که با فشارهای طالبان مالکان رسانه‌های خصوصی در هرات ناچار شده‌اند تا از این دختران گوینده خداحافظی کرده و آنان را اجرای برنامه‌های تلویزیونی منع کنند.

چندین رسانه‌ تصویری از جمله تلویزیون‌های «عصر» و «ترقی» بیش‌ترین ببینده را در هرات با خود داشتند و مسعود عزیزی چند سال پی‌هم به‌عنوان خبرنگار در این رسانه‌ها فعالیت کرده است. پس از سقوط حکومت و ایجاد محدودیت‌ها از سوی طالبان، بخش خبر این رسانه‌ها متوقف شد و تمامی کارمندان بخش خبر این دو رسانه بیکار شده‌اند.

این رسانه‌ها اکنون درامد قبلی خود را از بازار کار هرات از دست داده‌اند و با توقف فعالیت نهاد‌های حامی رسانه‌ها و نهاد‌های خارجی، درامد آنان به‌شدت کاهش یافته است. از همین رو این رسانه‌ها دیگر توانایی پرداخت معاش کارمندان خود را ندارند.

با ادامه این وضعیت و افزایش محدودیت‌ها از سوی طالبان، نگرانی این وجود دارد که رفته‌رفته تعداد انگشت‌شماری از خبرنگاران که هم اکنون در هرات فعالیت دارند، به دلیل چالش‌های فرا‌راه‌شان دوربین‌های خود را به زمین گذاشته و از این مسلک کنار‌ه‌گیری کنند.

حالا که غروب عمر کار رسانه‌ای مسعود عزیزی فرا رسیده، مشخص نیست که آیا نهادهای حامی خبرنگاران دست او را خواهند گرفت و دوباره این شب‌ تار را برای مسعود عزیزی به طلوع دوباره مبدل خواهند کرد یا خیر.

دکمه بازگشت به بالا