کُدنویس ۱۰ ساله‌ای که توجه گوگل، مایکروسافت و میشل اوباما را جلب کرد‌

نویسنده: ابیجِل هس  – ترجمه: حبیب بهزاد – منبع: سی‌‌ان‌‌بی‌‌سی

اگر صفحه انستاگرام سمیرا مهتا را مرور کنیم، در‌می‌یابیم که او نیز مانند متباقی هم‌سن‌و‌سالان خود است. وی در مورد داشتن یک پایه لیموناد، رفتن به حوض آب‌بازی و احساساتش در مورد چالش‌های رقص، پُست می‌کند.

اما مهتای ۱۰ ساله متفاوت‌تر از هم‌سن‌وسال‌های خود به نظر می‌رسد. او مدیر عامل، بنیان‌گذار و مخترع یک تخته‌ی بازی به نام (CoderBunnyz) است که به بازی‌گران جوان مفاهیم اساسی کُدنویسی را نیز آموزش می‌دهد.

بازی‌گران قطعه‌های استخوانی را در روی تخته‌ی بازی به هدف خوردن قطعه‌هایی که در آن زردک ترسیم شده، به حرکت می‌آورند تا بتوانند مسیر نهایی بازی را موفقانه طی کنند.

مهتا به شبکه سی‌‌ان‌‌بی‌‌سی گفته است: «این بازی مفاهیم مورد نیاز برنامه‌های کامپیوتری را به بازی‌گران آموزش می‌دهد. در این تخته‌ی بازی مفاهیم بسیار اساسی نظیر ترتیب‌گذاری و شرایط به مفاهیم پیش‌رفته‌تر مانند حلقه‌ها، توابع، پشته، صف، لیست‌ها، هم‌بسته‌گی، میراث و بعضی موضوعات دیگر وجود دارد.»

مهتا می‌گوید اولین ایده‌ی ساختن این تخته بازی در سن شش‌ونیم و هفت ساله‌گی در ذهنم خطور کرد، زمانی که پدرم به من کُد‌نویسی را آموزش می‌داد. پدرم مهندس است و به حیث مشاور رسمی در یک سازمان کار می‌کند.

مهتا وقتی نخستین تحقیقات موارد آموزشی در مورد کدنویسی را آغاز کرد، دریافت که بازار مناسب برای محصولی وجود دارد که بتواند در کنار بازی، برنامه‌نویسی را نیز به جوانان آموزش دهد.

او به تلاش و جست‌وجو پرداخت تا بتواند نخستین تخته‌ بازی را طراحی کند. سپس با همکاری خانواده‌اش توانست با گرافیک‌دیزاینرها و بخش‌های تولیدی بازی در چین و نیوزلند ارتباط برقرار کند. مهتا بعد از رد‌و‌بدل کردن ده‌ها ایمیل با آن‌ها، توانست نخستین محصول خود را به بازار عرضه کند؛ محصولی که مهتا خیلی به آن افتخار می‌کند.

مهتا می‌گوید: «خانواده‌ام در این کسب‌و‌کار خیلی مرا یاری کرد.» مادر مهتا بخش بازاریابی و صفحات اجتماعی را نظارت می‌کند و برادر کوچک وی بازی‌ها را آزمایش می‌کند.

مهتا، پس از اختراع نخستین تخته بازی (CoderBunnyz)، دومین اختراعش را به نام (CoderMindz) نیز ثبت کرد. این اختراع نیز نوع بازی است که دارای هوش مصنوعی بوده و به بازی‌گران مفهوم برنامه‌نویسی را با استفاده از زبان جاوا آموزش می‌دهد.

این کار‌آفرین جوان می‌گوید: «من واقعاً مشتاق و علاقه‌مند کد‌نویسی هستم و از کودکان می‌خواهم که مثل من باشند و کدنویسی را یاد بگیرند؛ چون کدنویسی آینده‌ی‌تان را تضمین می‌کند و ۱۰ سال و ۱۵ سال آینده وابسته به کدنویسی است. بناً اگر کودکان امروز کدنویسی را بیاموزند، در آینده می‌توانند آن را به حیث یک حرفه انتخاب کنند.»

مهتا می‌گوید، پس از اپریل ۲۰۱۸ شرکت وی توانسته است ۶۰۰۰ نسخه‌ی این بازی را بفروشد و نزدیک به ۲۰۰ هزار دالر درآمد داشته باشد.

او می‌گوید، درآمد به دست آمده از فروش را دوباره در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کنیم، برای دانشگاهم پس‌انداز می‌کنم و بخشی از درآمد‌مان را برای بخش‌های خیریه در نظر می‌گیریم.

برای بار نخست مهتا توانست تخته بازی را توسط ویب‌سایت خود به فروش برساند و متباقی بازی‌ها را در گاراج ذخیره کرد.

مهتا می‌گوید: «هر سفارشی را که می‌گرفتیم، بازی‌ها را نظر به هر سفارش باید بسته‌بندی کنیم. وقتی به این کار آغاز کردیم، هر روز سفارش‌ها رو به افزایش بود، حتا ما نمی‌توانستیم به تمام سفارش‌ها رسیده‌گی کنیم. به همین دلیل ما در تلاش شدیم تا محصولات‌مان از طریق ویب‌سایت آمازون به فروش برسد. خوش‌بختانه طی سال اول این کار نیز صورت گرفت و اکنون مشتریان ما بازی‌های تولید شده را از آمازون نیز به دست آورده می‌توانند.»

اکنون، مهتا یک تیم فعال در بخش بسته‌بندی دارد و آمازون به آن‌ها کمک می‌کند تا بسته‌ها را به مشتریان انتقال دهند.

این سرمایه‌گذاری باعث شده که پای مهتا را به مکاتب، کتاب‌خانه‌ها و شرکت‌های بزرگ مثل فیس‌بوک، مایکروسافت و انتل برساند تا برای کارفرمایان و کودکان‌شان در مورد کدنویسی سمینارها برگزار کند.

اما سفر وی در شرکت گوگل و ملاقاتش با استسی سولیوان، رییس بخش فرهنگی گوگل تأثیرات عمیقی بر رفتار خانم مهتا به جا گذاشت. او در زمینه می‌گوید: «اگر من بزرگ شدم، در صورتی که دوست داشته باشم، می‌خواهم در شرکت گوگل کار کنم.» سپس ادامه داد: «اوه، شاید من شرکت شخصی‌ام را حفظ کرده باشم و سازمان خودم را مدیریت کنم.»

مهتا می‌افزاید، من از خانم سولیوان الهام گرفتم تا سخت‌تر کار کنم و این بهترین لحظه ‌زنده‌گی من بود.»

مهتا توسط نامه‌ای که توسط میشل اوباما در سال ۲۰۱۶ برایش نوشته شده بود، نیز مورد ستایش قرار گرفته بود و خانم اوباما از وی حمایت کرده بود.

مهتا می‌گوید: «وقتی نامه‌ی خانم اوباما را دریافتم، واقعاً خوشحال شدم. او در این نامه گفته بود که سخت‌تر کار کنم و این فعالیتم برای همه الهام‌بخش است.»

حالا، مهتا برای این‌که بتواند بازی CoderBunnyz را بیش‌تر موفق بسازد، تمرکز کرده و با علاقه‌مندی به مکتب نیز می‌رود. او می‌گوید آرزوی بزرگش این است که به دانشگاه ستندفورد راه پیدا کند و می‌خواهد در آینده نیز یک کارآفرین باشد. مهتا می‌افزاید: «باید بگویم که خیلی از آرزوهایم اکنون برآورده شده، چون فعلاً من یک کارآفرین هستم، اما می‌خواهم کسب‌و‌کارم را بیش‌تر توسعه دهم تا بتوانم به مردم و جامعه‌ام بیش‌تر کمک کنم.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن