۱۲ هزار و ۶۵۰ کارمند انتخاباتی به اتهام «تقلب» به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی شدند

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد آن شمار از کارمندان این نهاد را که در انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، مرتکب «تخطّی، تخلف و جرایم» شده‌اند، برای رسیده‌گی به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی کرده‌اند.

حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، روز یک‌شنبه، هفدهم قوس، در نشست «معلوماتی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان» گفت که این نهاد ۱۲ هزار و ۶۵۰ کارمند متخّلفش را به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی کرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات در بیست‌وپنجم عقرب، از دارالانشای این نهاد خواسته بود تا همه کارمندانی را که در روند انتخابات ریاست جمهوری متهم به تقلب، تخلف، تخطی و جرایم انتخاباتی هستند، در مدت سه روز به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی کند.

پیش‌تر کمیسیون شکایات انتخاباتی اما گفته بود که طبق بند چهارم ماده بیست‌وسوم قانون انتخابات، رسیده‌گی به این مورد از صلاحیت کمیسیون مستقل انتخابات است.

در بند چهارم ماده بیست‌وسوم قانون انتخابات، تصریح شده است: «کمیسیون، کارکنان دایمی و موقت‌اش را در صورت نقض احکام این قانون از وظیفه منفصل و حسب احوال غرض تعقیب عدلی و قضایی به مرجع ذی‌صلاح معرفی می‌نماید.»

گفتنی است که کود جزای افغانستان تقلب در انتخابات را جرم‌انگاری کرده است. در این کود برای مجرمان جزا پیش‌بینی شده است. برای نمونه در بند چهارم ماده ۴۲۵ این کود آمده است، افرادی که در وارد کردن تغییر در فورم‌های نتایج با آرای استعمال شده در صندوق طوری که با هم مطابقت نداشته باشند دخیل باشند، به حبس متوسط تا سه سال محکوم به مجازات خواهند شد. هم‌چنان در ماده ۴۲۶ این قانون آمده است: «شخصی که در سیستم‌های نرم‌افزار و سخت‌افزار مراکز جمع‌بندی نتایج بدون مجوز قانونی مداخله نماید، به حبس متوسط بیش از سه سال محکوم می‌گردد.» تأکید بر محاکمه متخلفان انتخاباتی نیز با استناد به کود جزا صورت می‌گیرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن