۹۵ درصد خبرنگاران زن در افغانستان بیکار شده‌اند

۸صبح، کابل: رییس انجمن خبرنگاران آزاد افغانستان گفت که در پی تحولات اخیر در کشور، دست‌کم ۹۵ درصد از خبرنگاران زن وظایف خود را از دست داده‌اند.

رحیم‌الله سمندر، رییس انجمن آزاد ژورنالستان کشور، روز چهارشنبه، دهم قوس، در نشستی در کابل گفته است که براساس سروی‌های انجام‌شده، تنها ۵ درصد از خبرنگاران زن در افغانستان در وظایف‌شان باقی مانده‌اند.

سمندر هم‌چنان افزوده است که به صورت کلی ۷۰ درصد خبرنگاران در کشور در پی تحولات اخیر و قدرت‌گیری دوباره طالبان وظایف خود را از دست داده و بیکار شده‌اند.

از سویی هم، در این برنامه که شمار زیادی از خبرنگاران حضور داشتند، رییس انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان گفت که بر بنیاد سروی‌های انجام‌شده دسترسی خبرنگاران به منابع دشوار شده است.

او از طالبان خواست که برای دسترسی آسان خبرنگاران به اطلاعات با آنان همکاری کنند.

در همین حال، لطیفه موسوی، خبرنگار محلی زن در ولایت دایکندی، آمارهای نشر شده را «تکان‌دهنده» توصیف کرد و افزود که به عنوان یک خبرنگار زن به لحاظ مالی و کار در جامعه با چالش‌های متعدد و جدی مواجه است.

سعید خوستی، سخنگوی وزارت امور داخله طالبان در این برنامه گفت که به منظور دسترسی بهتر به اطلاعات، برای قومندانی‌های امنیه ولایات سخنگویان معرفی خواهند شد.

این آمارها در حالی منتشر شده است که برخی از خبرنگاران در کابل و شماری از ولایت‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی و از دست دادن کارشان به دست‌فروشی و کارهای شاق روی آورده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا