۹ کشته و ۳۴ زخمی؛ روز پرآشوب پایتخت

حسیب بهش

پایتخت صبح روز شنبه، یکم قوس، شاهد راکت‌پراگنی‌های گسترده‌ بود. دست‌کم ۲۴ فیر راکت از دو نقطه بر مناطق مختلف شهر کابل شلیک شد که در نتیجه آن، هشت تن کشته و ۳۱ تن دیگر زخمی شده‌اند. برخی از این راکت‌ها بر نقاط دیپلماتیک نیز اصابت کرد. افزون بر این، یک پولیس در نتیجه انفجار در حوزه دوازدهم امنیتی شهر کابل کشته شد و سه نیروی امنیتی دیگر زخمی شدند. یک انفجار دیگر در ساحه حوزه هفتم رخ داد، اما تلفاتی نداشت. این حملات با موجی از واکنش‌ها روبه‌رو شد. ارگ، سپیدار و بیش از ۱۰ کشور و سازمان بین‌المللی این رویداد را محکوم کردند. ایالات متحده امریکا حتا به شهروندانش در کابل هشدار داد که شرایط را رصد کنند، زیرا وضعیت افغانستان «بسیار ناپایدار» است. هرچند مسوولیت این رویداد را فرد یا گروهی بر‌عهده نگرفت، اما طالبان دست داشتن در آن را رد کردند. این حملات در حالی انجام می‌شود که تلاش‌ها برای تامین امنیت کابل زیر چتر میثاق امنیتی و با رهبری معاون اول ریاست جمهوری افزایش یافته است. گفتنی است که با وجود وضعیت آشفته پایتخت، وزیران نهادهای امنیتی به ویژه وزیر امور داخله از مجلس نماینده‌گان رای اعتماد گرفتند.

هم‌زمان با افزایش تلاش‌ها برای تامین امنیت پایتخت، شهروندان کابل شاهد رویدادهای مرگ‌باری بودند. دو انفجار ماین مقناطیسی و شلیک حدود ۲۴ راکت، پایتخت‌نشینان را در شوک فرو برد. وزارت امور داخله می‌گوید که حوالی ساعت ۷:۱۵ صبح روز شنبه، یکم قوس، یک واسطه نیروهای امنیتی نوع «رنجر» در ساحه ارزان‌قیمت از مربوطات حوزه دوازدهم امنیتی شهر کابل هدف ماین مقناطیسی قرار گرفت. طارق آرین، سخنگوی این وزارت، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که در نتیجه این رویداد، یک نیروی امنیتی کشته شده و سه نیروی امنیتی نیز زخمی شده‌اند. هم‌زمان با این، انفجار دومی در ساحه بالاده چهلستون از مربوطات ناحیه هفتم رخ داده‌، اما بر‌اساس معلومات، تلفات جانی در پی نداشته است.

افزون بر این، راکت‌پراگنی‌ها در سطح کابل روان شهروندان را به هم زد. حوالی ساعت ۸:۵۰ روز گذشته حدود ۲۴ راکت از ساحه تهیه‌مسکن مربوط حوزوه هفدهم و هم‌چنان منطقه‌‌ای بین چهار‌راهی گل‌ سرخ و چهارراهی مارکیت، از مربوطات حوزه چهارم امنیتی، به نقاط مختلف شهر کابل شلیک شد. این راکت‌ها در مربوطات نواحی دوم، نهم، دهم، یازدهم، پانزدهم و شانزدهم شهر کابل اصابت کرد‌. بر‌اساس معلومات وزارت امور داخله، هشت تن در نتیجه این راکت‌پراگنی‌ها کشته و ۳۱ تن دیگر زخمی شده‌اند. تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی نشر شد، نشان می‌داد که بیش‌تر راکت‌ها به مناطق مسکونی برخورد کرده است. یکی از این راکت‌ها در محوطه سفارت ایران در کابل اصابت کرده، اما تلفاتی در پی نداشته است.

گفتنی است که هیچ شخص یا گروهی تا پایان روز گذشته مسوولیت حملات روز شنبه کابل را بر‌عهده نگرفته است. گروه طالبان که در بیش‌تر مواقع از سوی نهادهای امنیتی به عنوان مسوول یا زمینه‌ساز این‌گونه حملات خوانده می‌شود، دست‌داشتن در رویدادهای روز شنبه کابل را رد کرد. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه، گفت که طالبان در حملات کابل نقش نداشته‌اند، زیرا به گفته‌ی وی، آنان حملات بی‌هدف را برای غوغای رسانه‌ای سازمان‌دهی نمی‌کنند. وی گفت که گروه‌ داعش در گذشته و در هم‌آهنگی با برخی از حلقات برای چنین حملات تلاش کرده‌ است.

واکنش‌های گسترده به راکت‌پراگنی‌های کابل

حملات کابل با موجی از واکنش‌ها روبه‌رو شده است. ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای راکت‌پراگنی و انفجار در پایتخت را محکوم کرده است. در اعلامیه بر نیاز مبارزه مشترک از سوی شورای امنیت ملی سازمان ملل متحد در جهت زدودن استراتژیک تروریزم تاکید شده است. ارگ گفته است که مبارزه استراتژیک با تروریزم و حمایت دوام‌دار شورای امنیت ملل متحد از روند صلح، سبب ایجاد یک راه حل سیاسی می‌شود. حکومت در ادامه از کاهش خشونت‌ها و پذیرش آتش‌بس دایمی به عنوان نیاز مهم و اولی رسیدن به صلح نام برده و گفته است که این موارد می‌تواند زمینه «مبارزه تاثیرگذار» با موج دوم کرونا را فراهم کند. در اعلامیه گفته شده است که محمداشرف غنی، رییس جمهور، دستور شناسایی عاملان این رویداد و مجازات‌شان را داده است.

شورای عالی مصالحه ملی نیز به رویدادهای کابل واکنش نشان داده است. در اعلامیه نشر شده از سوی این شورا، از این حملات به عنوان «حملات کور، وحشیانه و غیرانسانی تروریستان بزدل» نام برده شده است. این نهاد به نقل از عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، حملات بر پایتخت را محکوم کرده و آن را «درمانده‌گی، شکست و ناامیدی دشمن از پیروزی در میدان جنگ» عنوان کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز با نشر اعلامیه‌ای این حملات را محکوم کرده است. بر‌اساس آمارهای این نهاد، یک زن در میان قربانیان راکت‌پراگنی‌های کابل حضور دارد. افزون بر این، ۱۳ زن و سه کودک در میان زخمیان هستند. این کمیسیون حمله راکتی کور و بی‌هدف بر شهر‌ چند میلیونی کابل را «نقض فاحش و همه‌جانبه اصول و قواعد حقوق بین‌الملل بشردوستانه» و «مصداق‌های آشکار جنایت جنگی» خوانده است.

در همین حال، بیش از ۱۰ کشور حملات کابل را نکوهش کرده‌اند. راس ویلسون، کاردار سفارت امریکا در کابل، گفته است که افغان‌ها نباید در ترور زنده‌گی کنند. او تصریح کرده است که ایالات متحده به همکاری‌اش برای جلوگیری از این حملات ادامه می‌دهد. الیسون بلک، سفیر انگلستان در کابل، نیز توییت سفارت این کشور را بازنشر کرده و گفته است که گروه‌های دخیل در رویداد کابل هیچ توجهی به زنده‌گی بشر، قوانین بین‌المللی و حسرت برقراری صلح در کشور ندارند. در توییت سفارت بریتانیا در کابل آمده است که خشونت‌ها در کشور هم‌چنان ادامه یافته است و گروه‌هایی که آن را سازمان‌دهی می‌کنند، باید پاسخگو باشند.

افزون بر این سفارت آلمان در کابل با نشر یک توییت، از حمله بر پایتخت یاد کرده و گفته است که این‌گونه حملات در واقع نیاز به روند صلح را برجسته می‌سازد. این کشور تصریح است که آلمان از تلاش مشترک برای صلح در افغانستان چشم دور نخواهد کرد و هم‌چنان خواستار آتش‌بس فوری است. نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل نیز حملات روز شنبه بر نقاط مختلف پایتخت را «عمل وحشیانه» و «نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی» خوانده است. این اتحادیه گفته است که در آرزوی صلح و زنده‌گی روزمره بدون خشونت هم‌چنان در کنار مردم افغانستان می‌ماند. این توییت را سفارت‌های هالند، ایتالیا، دنمارک و فنلند در افغانستان بازنشر کرده‌اند.

در همین حال، سفارت ایران در کابل نیز به حملات راکتی روز شنبه واکنش نشان داده است. این کشور که سفارتش نیز هدف قرار گرفته، در صفحه توییترش با نشر عکس بقایای راکت فیر شده، آن را نمونه‌هایی از «آثار جنگ نیابتی هم‌پیمانان تروریست امریکا» خوانده است. با این حال، مسوولان در این سفارت گفته‌اند که هرچند برخی قسمت‌های ساختمان سفارت ایران در کابل، شیشه‌ها و تجهیزات آن صدمه دیده، اما در این رویداد به کارمندان این سفارت آسیب نرسیده است. افزون بر سایر کشورها، پاکستان نیز با قربانیان رویداد کابل ابراز هم‌دردی کرده است. وزارت امور خارجه این کشور روز شنبه، یکم قوس، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که هم‌زمان با تلاش‌ها برای صلح، باید به گروه‌هایی که برای تضعیف این روند تلاش می‌کنند، نیز توجه شود.

این حملات در حالی انجام می‌شود که رهبری تامین امنیت کابل از حدود یک ماه بدین‌ سو به امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، سپرده شده است. پیش‌تر حکومت از اجرایی کردن طرح میثاق امنیتی خبر داده بود. وزارت امور داخله تصریح کرد که جرایم جنایی در سطح کابل با اجرایی شدن این طرح کاهش یافته است. گفتنی است که تنها چند ساعت پس از این حملات، اعضای مجلس نماینده‌گان به نامزدوزیران نهادهای امنیتی، از جمله مسعود اندرابی، وزیر امور داخله رای اعتماد دادند. این تصمیم اعضای مجلس نیز با موجی از واکنش‌ها مواجه شده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن