۱۳ سرباز فرانسوی در برخورد دو هلی‌کوپتر در مالی کشته شدند

کاخ الیزه روز سه‌شنبه با انتشار بیانه‌ای اعلام کرد که ۱۳ نظامی فرانسوی که در «عملیات برخان» مشارکت داشتند در اثر برخورد دو هلیکوپتر در «مالی» جان باختند.

به گزارش یورونیوز، عملیات برخان، عملیاتی نظامی ارتش فرانسه در مبارزه با گروه‌های اسلام‌گرا در منطقه ساحل و صحرای آفریقا است که از سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز شده است. الیزه گفته است که حادثه دوشنبه شب در کادر «عملیات برخان» رخ داده است که با حضور چهار هزار و ۵۰۰ نظامی در منطقه ساحل صورت می‌گیرد. بر اساس بیانیه ارتش فرانسه، سربازن فرانسوی بر اثر برخورد دو هلیکوپتر از نوع «تایگر» و «کوگار» کشته شده‌اند.

در بیانیه کاخ الیزه آمده است که امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه حمایت و اعتماد کاملش را از نیروی های نظامی فرانسه اعلام کرده است.

رییس جمهور فرانسه هم‌چنین با انتشار توییتی با اشاره به این حادثه نوشته است: «این ۱۳ قهرمان فقط یک هدف داشتند و آن همانا حفاظت از ما بود. من در برابر درد و رنج نزدیکان و رفقای‌شان سر تعظیم فرود می‌آورم.»

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه، نیز با انتشار توییتی با اشاره به این‌که ۱۳ قربانی این حادثه در «ماموریت‌شان علیه تروریسم اسلامی» جان‌شان را از دست دادند، نوشته است که «همه ما باید بی‌نهایت قدردان آن‌ها باشیم.»

هنوز هیچ اطلاعاتی درباره چرایی این حادثه منتشر نشده و تحقیقات در این مورد آغاز شده است.

این حادثه یکی از سنگین‌ترین تلفات ارتش فرانسه از زمان حمله به هتل دراکار در بیروت در سال ۱۹۸۳ به شمار می‌رود که در جریان آن ۵۸ نظامی فرانسوی کشته شدند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن