عاملان حادثه ۸جوزا آزاد می شوند

نمایندگان ولسی جرگه رهایی مولوی دستگیر، یکی از فرماندهان پیشین طالبان را یکی از دلایل اصلی تلفات سنگین نیروهای پولیس و اردوی ملی در بادغیس می دانند.
براساس گزارش ها آقای دستگیر چندی پیش به فرمان حامد کرزی رییس جمهور کشور از زندان رها شد.
محمد اقبال صافی از نمایندگان ولسی جرگه در این مورد گفت: «ما به عنوان نماینده مردم افغانستان می گوییم کسی که دست اش به خون مردم افغانستان آلوده باشد و کسانی که قاتل مردم باشند، در هیچ صورت باید بخشیده نشوند».
آقای صافی گفت که مولوی دستگیر در وارد آوردن تلفات بر نیروهای امنیتی افغانستان دست داشته است: «طبعا نقش او بوده، خسرش بوده، خود دستگیر خان مستقیما دست داشته ما از وکلای بادغیس و بازماندگان قربانیان بادغیس در این مورد پرسیده ایم، این عمل توسط او صورت گرفته است».
براساس گزارش ها در حادثه بادغیس ده ها تن از نیروهای امنیتی افغانستان کشته و زخمی شدند و شماری هم به دست طالبان اسیر گردیدند.
علاوه بر تلفات سنگینی که در این حادثه وارد شد، تعدادی از رنجر ها و موتر های کاماز دولتی نیز به دست طالبان افتاد.
روز گذشته ولسی جرگه وزیران دفاع و داخله و رییس امنیت ملی را برای ارایه پاسخ به حادثه بادغیس فراخوانده بود و از آنها خواستار معلومات در این حادثه شد.
این مقام های از ولسی جرگه تقاضا کردند تا معلومات در این رابطه نباید توسط رسانه ها نشر شود، بنابراین از ژورنالیستان تقاضا شد تا مجلس عمومی را ترک کنند.
پس از ختم جلسه ولسی جرگه، محمد حنیف اتمر وزیر داخله افغانستان در گفتگو با رسانه ها گفت که معلومات خبرنگاران در رابطه به پروتوکول دولت با سران قومی و تجهیز آنها توسط دولت افغانستان نادرست است».
اما نمایندگان پارلمان به رسانه ها گفتند بزرگان قومی بادغیس پیشتر به دولت تعهد داده بودند تا اجازه حمله طالبان از مناطق شان را نخواهند داد، اما این برزگان قومی به تعهد شان وفا نکرده اند و سبب تلفات سنگین پولیس و اردوی ملی شده اند.
آقای اتمر گفت که به دلیل ادامه ی عملیات پولیس در بادغیس نمی تواند جزییات مربوط به این حادثه را به رسانه ها بگوید. او گفت تحقیقات در مورد چگونگی این حادثه ادامه دارد و پس از یک هفته به رییس جمهور اعلام خواهد شد.
اما چه مسایل مهمی وجود داشت که مقام های امنیتی دولت از اظهار آن در حضور خبرنگاران ابا ورزیدند؟
احمد بهزاد، از نمایندگان ولسی جرگه به خبرنگاران گفت که در گفته های این مقام های هیچ موردی وجود نداشت که قابل نشر نباشد، زیرا به گفته ی او آنها خواستند تا با خارج کردن خبرنگاران از گفتن حقایق طفره بروند و حقایق را از مردم افغانستان پنهان نمایند.
آقای بهزاد گفت که رییس جمهور به منظور کارزار انتخابات ریاست جمهوری آینده به خواست های سیاسی برخی از متنفذین محلی را قبول می کند و جنایت کاران را آزاد می نماید که منجر به چنین حوادثی می گردد.
آقای بهزاد همچنین گفت که مقام های امنیتی افغانستان از حمایت گران خارجی تروریستان نام بردند اما از افشای نام این کشورها خودداری کردند. او از این مقام ها انتقاد کرد که چرا نام این کشورها را مشخصا ذکر نمی کنند تا مردم افغانستان بدانند که کی ها به تنش و کشتار در افغانستان دست می زنند.
به گفته ی آقای بهزاد زمانی که از این مقام ها پرسیده می شود دشمنان مردم افغانستان کی ها اند آنها می گویند آنانی که مردم را می کشند. او افزود که باید برای این کشف بزرگ مقام های امنیتی به آنها جایزه داد، زیرا بسیار زود دانسته اند که دشمنان مردم افغانستان کسانی اند که آنها را می کشند!
همچنان آقای بهزاد از آزادی عاملان حادثه ۱۵ عقرب خبر داد. در این حادثه که در فابریکه قند بغلان صورت گرفته ده ها تن از مردم عادی به شمول ۵ تن از نمایندگان پارلمان کشته شدند.
آقای بهزاد گفت: «موضوع دیگری که دولت می خواهد پنهان کند، آزادی قریب الوقوع کسانی است که در حادثه ۸ جوزا دخیل بودند و براساس اقرار مقام ها اجرایی این اشخاص قرار است به زودی آزاد شوند»..

دکمه بازگشت به بالا