۸ مارچ؛ دیده‌بان حقوق بشر: حقوق زنان افغانستان مورد حمله قرار می‌گیرد

۸صبح، کابل: در هشتم مارچ، روز جهانی زن، یک مقام دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که حقوق زنان در افغانستان مورد حمله قرار می‌گیرد و سرعت از بین رفتن حقوق زنان نگران‌کننده است.

هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر روز سه‌شنبه، ۱۷ حوت در بیانیه‌ای گفته است، افغانستان تنها کشوری نیست که در آن حقوق زنان در روز جهانی زن مورد حمله قرار می‌گیرد؛ اما سرعت و گسترده‌گی از بین رفتن حقوق زنان در افغانستان هشداری به زنان در سراسر جهان است.

به گفته بار، هشدار در مورد شکننده‌گی پیشرفت‌های زنان به سوی برابری و رعایت حقوق‌شان است.

او تأکید کرده است که همه باید با زنان افغانستان همبستگی داشته باشند، زیرا مبارزه آنان برای تأمین حقوق زنان در همه جا است.

معاون مدیر بخش زنان این سازمان خاطرنشان کرده است، شماری از کشورهایی که مدعی سیاست حمایتی از زنان هستند، هماهنگی موثری برای حمایت از حقوق زنان و دختران در افغانستان ندارند.

به گفته این مقام دیده‌بان حقوق بشر، طی شش ماه گذشته زنان در افغانستان شمار زیادی از حقوق‌شان از جمله آموزش، کار، مشارکت اجتماعی و گشت‌وگذار را از دست داده‌اند.

از روز جهانی زن در حالی در افغانستان تجلیل می‌شود که در پی تحولات اخیر، زنان بیشتر از همه از این تغییرات زیان‌مند شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا