۸ اسکار برای «میلیونر زاغه نشین»

رادیو زمانه: هشتاد و یکمین دوره جوایز اسکار در حالی به پایان رسند که  فلم بریتانیایی «میلیونر زاغه نشین» ساخته ی دنی بویل به عنوان بهترین فلم سال ۲۰۰۸ شناخته شد.
این فلم توانست با به دست آوردن هشت جایزه اسکار، در صدر برندگان اسکار امسال قرار گیرد.
«میلیونر زاغه‌نشین» با برنده شدن در رشته‌های بهترین فلم، بهترین کارگردانی، بهترین فلم نامه ی اقتباسی، بهترین فلم برداری، بهترین تدوین، بهترین موسیقی فلم، بهترین آهنگ فلم و بهترین صداگذاری، موفق‌ترین فلم اسکار امسال بود.
فلم‌های «سرگذشت عجیب بنجامین باتن» ساخته ی دیوید فینچر و «میلک» ساخته ی گاس ون سنت که رقبای اصلی «میلیونر زاغه‌نشین» بودند، هر کدام توانستند تنها سه جایزه اسکار را از آن خود کنند.
دنی بویل کارگردان بریتانیایی فلم «میلیونر زاغه‌نشین» که تا کنون برخی از مهم‌ترین و معتبرترین جوایز سینمایی جهان از جمله جایزه بهترین فلم و بهترین کارگردانی از بفتا و گولدن گلوب را کسب کرده، موفق شد اسکار بهترین کارگردان را به دست آورد.
دنی بویل رقبای قدرتمندی چون استیون دالدری برای کارگردانی فلم «کتاب خوان»، دیوید فینچر برای کارگردانی «سرگذشت عجیب بنجامین باتن»، ران هاوارد برای کارگردانی «فراست نیکسون» و گاس ون سنت برای کارگردانی فلم «میلک» را ناکام گذاشت.
شون پن بازیگر فلم «میلک» برنده جایزه بهترین بازیگر مرد نقش اول و کیت وینسلت بازیگر فلم «کتاب خوان» برنده جایزه بهترین بازیگر زن نقش اول شدند.
کیت وینسلت بازیگر بریتانیایی که قبلا جوایز بفتا و گولدن گلوب را به خاطر بازی در فلم‌های «کتاب خوان» و «جاده تحول» به دست آورده بود، موفق شد اسکار بهترین بازیگر زن را نیز به خاطر بازی در «کتاب خوان» کسب کند.
در این فلم، وینسلت در نقش هنا اشمیتز افسر سابق نازی ظاهر شد که به خاطر سوزاندن ۳۰۰ زن یهودی در یک کلیسا به عنوان جنایتکار جنگی محاکمه می‌شود.
آنجلینا جولی برای فلم «معاوضه بچه»، مریل استریپ برای فلم «شک»، ان هاتاوی برای فلم «ریچل ازدواج می‌کند» و ملیسا لیو برای فلم «رودخانه یخ‌زده»، از نامزدهای دیگر دریافت این جایزه بودند.
شون پن به خاطر بازی در نقشی غیرمتعارف در فلم «میلک»، به عنوان بهترین بازیگر مرد نقش اول شناخته شد. در این فلم او نقش هاروی میلک چهره آیکونیک و سیاستمدار همجنس‌گرای امریکایی را بازی کرد که در سال ۱۹۷۸ به وسیله ی متعصبان ضد همجنس‌گرایی در امریکا ترور شد. پیش‌بینی می‌شد براد پیت به خاطر بازی چشمگیرش در فلم «سرگذشت عجیب بنجامین باتن» و میکی رورک به خاطر بازی به یاد ماندنی‌اش در فلم «کشتی‌گیر»، برنده احتمالی این جایزه باشند، اما این بازی شون پن بود که توانست سرانجام نظر اعضای آکادمی را به خود جلب کند.
ای.آر رحمان آهنگ ساز فلم «میلیونر زاغه‌نشین» به عنوان بهترین آهنگ ساز فلم شناخته شد.
رحمان در این فلم با ساختن موسیقی فیوژن و ترکیب موسیقی هیپ هاپ انگلیسی و موسیقی بالیوود توانست، موسیقی مناسبی برای ریتم تند و پرتحرک فلم دنی بویل بسازد. ای.آر رحمان هم چنین به خاطر ساختن آهنگ «جای هو» برای فلم « میلیونر زاغه‌نشین» برنده اسکار بهترین آهنگ فلم شد.
جایزه بهترین هنرپیشه ی نقش مکمل مرد به هیث لجر بازیگر فقید امریکایی به خاطر بازی در فلم «شوالیه سیاه» تعلق گرفت که پدر و مادر و خواهر لجر آن را دریافت کردند؛ جایزه‌ای که تقریبا همه آن را از قبل پیش‌بینی کرده بودند و تردیدی در آن وجود نداشت.
خاطره ی مرگ لجر، حاضران در مراسم را به شدت متاثر کرد.
پنه لوپه کروز بازیگر اسپانیایی برای ایفای نقش دشوار شخصیتی پیچیده، غیر قابل پیش‌بینی و غیر کلیشه‌ای در فلم «ویکی کریستینا بارسلونا» ساخته ی وودی آلن به عنوان بهترین بازیگر زن نقش مکمل شناخته شد.
ماریسا تومی برای فلم «کشتی‌گیر» و ایمی آدامز برای فلم «شک»، از رقبای مهم او برای دریافت این جایزه بودند.
جایزه بهترین فلم مستند نیز به جیمز مارش و سایمن شین برای فلم «مردی روی سیم» اهدا شد.
این فلم داستان فیلیپ پتیت، نمایشگر معروف فرانسوی بود که در سال ۱۹۷۴ بین دو برج دوگانه مرکز تجارت جهانی سیم کشید و بر روی آن راه رفت. بسیاری این جایزه را حق ورنر هرتزوگ به خاطر مستند درخشان اش «برخورد در انتهای زمین» می‌دانستند.
اسکار بهترین فلم نامه ی اقتباسی به سایمن بیوفای نویسنده ی فلمنامه «میلیونر زاغه‌نشین» تعلق گرفت؛ کسی که قبلا فلمنامه مشهور»فول مانتی» را نوشته بود.
در این بخش نیز بسیاری از منتقدان، اریک راث را به خاطر اقتباس خلاقانه و پیچیده‌اش از داستان کوتاه اسکات فیتز جرالد برای فلم «سرگذشت شگفت‌انگیز بنجامین باتن»، شایسته دریافت این جایزه می‌دانستند.
داستین لنس بلک به خاطر نوشتن فلمنامه فلم «میلک» اسکار بهترین فلمنامه اورجینال را دریافت کرد.
فلم انیمیشن زیبای «وال- ای» محصول شرکت پیکسار نیز به عنوان بهترین فلم انیمیشن شناخته شد.
در این بخش فلم‌های انیمیشن «بولت» و «کونگ فو پاندا» نیز نامزد دریافت جایزه بودند.
فلم «مردگان» به کارگردانی یوجیرو تاکیتا از جاپان، اسکار بهترین فلم خارجی غیر انگلیسی‌زبان را کسب کرد.
فلم‌های انیمیشن مستند ضد جنگ اری فولمن، سینماگر اسراییلی با عنوان «والس با بشیر»، «انتقام» ساخته ی گوتز اسپیلمن از اتریش، «کلاس» (ساخته لورن کانته و برنده نخل طلای کن سال گذشته) و «عقده بادرماینهوف» (ساخته اولی ادل) نامزدهای دیگر دریافت جایزه بهترین فلم خارجی بودند.
هیو جکمن بازیگر استرالیایی، مجری مراسم اسکار امسال بود.

دکمه بازگشت به بالا