گزارش ۸صبح از فساد در بودجه کرونا؛ پرونده والی سابق میدان‌وردک و ۱۶ تن دیگر نیز به دادگاه فرستاده شد

۸صبح، کابل: دادستانی کل پرونده والی پیشین میدان‌وردک و ۱۶ تن دیگر را به اتهام اختلاس بودجه مبارزه با ویروس کرونا به دادگاه فرستاده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل روز چهارشنبه، هفتم عقرب در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که این افراد به اختلاس بیش از ۸۰۰ هزار افغانی از بودجه مبارزه با ویروس کرونا متهم شناخته‌ شده‌اند.

متهمان شامل والی پیشین، رییس مالی و اداری، مدیر عمومی عواید، مامور اداری، مدیر تدارکات، مأمور مخابره امبولانس، یک عضو شورای ولایتی، یک کارمند شهرداری، مستوفیت، رییس سکتوری، دو کارمند ریاست امنیت ملی میدان‌وردک، رییس شرکت میلاد کردت، رییس شرکت شاکر احمدزی، یک عضو جامعه مدنی و یک خبرنگار می‌شوند.

دادستانی کل پیش از این ۲۱ نفر از جمله والی برحال هرات را به اتهام اختلاس از بودجه کرونا به دادگاه معرفی کرده بود.

دادستانی این افراد را براساس یافته‌های هیأت اداره بازرس جمهوری اسلامی افغانستان پس از بررسی گزارش روزنامه ۸صبح از فساد در مصرف بودجه کرونا به دادگاه معرفی کرده است.

پس از شیوع ویروس کرونا حکومت بودجه‌ای را برای مبارزه با ویروس کرونا اختصاص داد و هم‌چنان اختیارات ویژه را به ولایت‌ها برای مصرف بودجه تفویض کرد.

چگونه‌گی مصرف بودجه مبارزه با ویروس کرونا در کابل و ولایت‌ها با شائبه فساد و اختلاس گسترده همراه بوده است.

روزنامه ۸صبح  در یکم سرطان با نشر گزارشی فاش کرد که در ولایت‌های هرات، بدخشان، نورستان و میدان‌وردک کم‌تر از ۱۵۰ میلیون افغانی در خریداری تجهیزات طبی از بودجه‌ی اختصاص یافته برای مبارزه با ویروس کرونا در مقایسه به نرخ بازار تناقض وجود دارد و حیف‌ومیل صورت گرفته است.

به دنبال آن، محمداشرف غنی، رییس جمهور، به اداره بازرس دستور داد تا این گزارش را بررسی کند.

اداره بازرس جمهوری اسلامی افغانستان، در چهارم سنبله امسال والیان پیشین هرات و نورستان، میدان‌وردک و والی برحال بدخشان را به ظن «مدیریت نادرست بودجه کرونا» به لوی‌سارنوالی معرفی کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا
بستن