۶ هزار دانش‌آموخته‌ی دانشگاه‌های خصوصی سند فراغت نگرفته‌اند

مصور زادفر

مرجان ناهید، چهار سال در رشته‌ی حقوق و علوم سیاسی در یکی از موسسات تحصیلات عالی خصوصی در هرات درس خوانده است. چهار سال سخت درس‌خواندن، او را آن‌قدر اذیت و ناخوش نکرده است که سرگردانی‌های بعد از تحصیل. مرجان می‌گوید شش- هفت ماهی می‌شود که دنبال مدرک تحصیلی‌اش می‌گردد، در هرات به نتیجه‌ای نرسیده، سفر در پیش گرفته و دست به دامان وزارت تحصیلات عالی در کابل شده است. این‌جا هم در نهایت، پس از رفت‌وآمد و تلاش‌های بسیار،‌ موفق نشده تا مدرک تحصیلی‌اش را به دست بیاورد.

به گفته‌ی مرجان، در مدتی که از دانشگاه فارغ شده و مدرکی به دست نیاورده، فرصت‌های زیاد کاری و تحصیلی را از دست داده ‌است. او می‌گوید تنها مدرکی که بتواند گواه تحصیل و محصول تلاش چهارساله‌ی او باشد، از وزارت تحصیلات عالی فقط یک «تصدیق‌نامه» به او رسیده ‌است. مرجان همچنان افزود که دانشگاه‌های خصوصی و وزارت تحصیلات عالی، به سرنوشت دانشجویان پس از فارغ‌شدن توجه نمی‌کنند.  او گفت: «دانشگاه‌های خصوصی پول می‌گیرند، ولی در فکر آینده‌ی دانشجو نیستند، برنامه‌ی مشخصی در این مورد ندارند.»

الهه کریمی، یکی دیگر از دانش‌آموختگان یک دانشگاه خصوصی می‌گوید یک سال پیش از دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی فارغ شده‌ است، به خاطر این‌که در رشته‌اش کار کند، نیاز به مدرک تحصیلی‌اش دارد، اما بارها با مراجعه به به وزارت تحصیلات عالی و دانشگاهش بخاطر گرفتن مدرکش، موفق به این کار نشده ‌است. خانم کریمی می‌گوید: «هر باری که به وزارت تحصیلات عالی مراجعه می‌کنم، می‌گوید ما مدرک شما را به دانشگاه می‌دهیم، دانشگاه هم که می‌روم، می‌گویند هنوز نیامده است و گویا مشکل خلق شده ‌است.»

فهیم نیز یکی دیگر از همین دانشجویان است. فهیم می‌گوید به تأخیر افتادن گرفتن مدرک تحصیلی‌اش باعث شد بورسیه‌ی تحصیلی از یکی از کشورهای اروپایی را‌ از دست بدهد. او حالا دوباره در یکی از نهادهای خصوصی معتبر شروع به تحصیل کرده ‌است.

وزارت تحصیلات عالی پارسال اعلام کرد که به فارغان موسسات تحصیلات عالی خصوصی، مدرک تحصیلی دولتی می‌دهد. مدارک تحصیلی برای دانشجویان موسسات تحصیلات عالی خصوصی بر اساس کارشیوه‌ای که از سوی وزارت تحصیلات عالی تهیه شده ‌‌است، توزیع می‌شود.

محمدامیر کاموال، رییس دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی وزارت تحصلات عالی می‌گوید از میان ۲۴ هزار قطعه مدرک تحصیلی‌ای که به دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی اختصاص داده شده، حدود ۱۸ هزار قطعه‌ی آن تا اکنون توزیع شده ‌است. آقای کاموال همچنان افزود که مدارک تحصیلی به گونه‌ی انفرادی برای دانشجویان داده نمی‌شوند، این مدارک به صورت سفید، برای رییس دانشگاه‌ها و معاونین علمی تسلیم می‌شوند. آن عده‌ی از موسسات تحصلات عالی‌ای که برای آن‌ها مدرک تحصیلی داده نشده، وزارت تحصلات عالی به دانشجویان آنان «گواهی‌نامه» می‌دهد.

به گفته‌ی رییس دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی، در حال حاضر ۱۳۱ موسسه‌ی تحصیلی خصوصی در افغانستان فعالیت می‌کنند و بیش از ۱۸۰ هزار محصل در نهادهای خصوصی مصروف تحصیل هستند.

خواجه شفیق علوی، رییس اجرایی اتحادیه‌ی دانشگاه‌ها و موسسات تحصلات عالی خصوصی می‌گوید دانشجویان موسسات تحصیلات عالی خصوصی‌ مشروط بر تکمیل‌کردن دوره‌ی تحصیلی، دفاع پایان‌نامه و ثبت نتایج در بانک اطلاعات وزارت تحصیلات، مدرک تحصیلی دریافت خواهند کرد. اتحادیه‌ی دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی مبلغ ۱۷۰ هزار دالر را از بهر اخذ مدارک تحصیلی برای دانشجویان موسسات تحصیلات عالی خصوصی، در اختیار وزارت تحصیلات عالی و کمپنی‌ای که مسئولیت چاپ این مدارک را داشت، قرار داده ‌است.

رییس اجرایی اتحادیه‌ی دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی همچنان افزود که در نخستین دور اجرای این پروسه، دانشجویان  دانشگاه‌های خصوصی خاتم‌النبین، سلام، مشعل، کاروان، رنا و کاردان  و پس از آن چند موسسه‌ی تحصیلات عالی خصوصی دیگر نیز هنگامی که واجد شرایط وزارت تحصیلات عالی شناخته شدند، مدرک تحصیلی دریافت کرده‌اند.

مدارک تحصیلی پس از بررسی‌ها درباره‌ی کمیت و کیفیت موسسات تحصیلات عالی خصوصی به دانشجویان این موسسات توزیع شده ‌است. دانشجویان دانشگاه‌هایی مدارک تحصیلی دریافت می‌کنند که مطابق معیارهای آموزشی وزارت تحصیلات عالی حرکت کنند.

موسسات تحصیلات عالی خصوصی در افغانستان از اویل دهه‌ی هشتاد شروع به کار کردند. وزارت تحصیلات عالی با وجود این‌که به این موسسات جواز فعالیت صادر کرد، اما پیش از این مدرک تحصیلی دولتی به دانشجویان موسسات تحصیلات عالی خصوصی داده نمی‌شد. دانشجویان این موسسات،‌ از این ناحیه شکایت داشتند و نگران آینده‌ی خویش بودند. مدرک تحصیلی دولتی به داشتن تحصیلات عالی دانشجویان در مقاطع مختلف در نهادهای خصوصی،‌ برای نخستین بار اعتبار بخشید.

استدلال مقام‌های وزارت تحصیلات عالی همواره این بوده که آن‌ها تلاش می‌کنند، مدارک تحصیلی در اختیار محصلانی قرار گیرند که به تحصیل پرداخته باشند. به گفته‌ی این وزارت باید هویت یک دانشجو از سوی موسسه‌ی تحصیلی نام‌برده و وزارت تحصیلات عالی تثبیت شود.

در سال‌های اخیر وزارت تحصیلات عالی از وجود برخی از دانشجویان خیالی در برخی از نهادهای خصوصی سخن گفت. موضوعی که باعث شد این وزارت در قسمت اعطای دیپلوم به دانشجویان از احتیاط بیشتری کار گیرد، اما با این وجود این موضوع برای فهیم و هزاران دانش‌آموخته‌ی دیگری که پس از پنج سال فراغت سند دیپلوم به دست ندارند، پذیرفتنی نیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن