پیش‌رفت ۶۰ درصدی؛ بندهای آب‌گردان پاشدان هرات و کمال‌خان نیمروز تا یک سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسند

خلیل رسولی

کار ساخت بند آب‌گردان «پاشدان» که در ۲۰ کیلومتری شرق شهر هرات موقعیت دارد، بیش‌تر از ۶۰ درصد پیش‌ رفته است و تلاش‌ها برای بهره‌برداری از این پروژه تا زمان تعیین شده جریان دارد. مقام‌های محلی هرات، می‌گویند اگر مشکل خاصی در اجرای پروژه پیش نیاید، بند پاشدان تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی به بهره‌برداری سپرده خواهد شد. پس از همه‌گیری ویروس کرونا که مانع پیش‌رفت کار ساخت این بند شده بود، هم‌اکنون مشکلی فرا‌روی آن نیست و تلاش‌ها برای تکمیل این پروژه در زمان تعیین شده جریان دارد.

هم‌چنان مقام‌های محلی در ولایت نیمروز از تلاش‌ برای بهر‌ه‌برداری از بند آب‌گردان کمال‌خان در این ولایت خبر می‌دهند. به گفته‌ی این مقام‌ها، خبر آب‌گیری بند کمال‌خان در نیمروز واقعیت ندارد و این بند تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی به بهره‌برداری خواهد رسید.

مسوولان اداره ملی تنظیم امور آب می‌گویند که بیش‌تر از ۶۰ درصد کار ساخت بند پاشدان تکمیل شده و تلاش می‌شود تا پایان زمان تعیین شده این پروژه به بهره‌برداری برسد. آنان می‌افزایند که بعد از کاهش شیوع ویروس کرونا در افغانستان و کشورهای منطقه، کار ساخت و انتقال تجهیزات فنی این بند سریع‌تر شده و هم اکنون مشکل جدی برای تکمیلی پروژه وجود ندارد.

اعضای شورای ولایتی هرات، از پیش‌رفت کار ساخت بند پاشدان خرسند هستند و از نیروهای امنیتی می‌خواهند که برای تأمین امنیت آن تلاش بیش‌تری به خرج دهند و به مخالفان مسلح دولت اجازه ندهند که مانع پیش‌رفت کار ساخت این بند شوند.

محمدحامد صمد، مدیر عمومی پروژه بند پاشدان، که از سوی اداره ملی تنظیم امور آب کشور به هرات آمده، در گفت‌وگو با خبرنگاران می‌گوید که ارزش این پروژه ۱۱۷ میلیون دالر امریکایی است و تلاش‌ها برای تکمیل و بهره‌برداری از آن تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی جریان دارد.

او می‌افزاید کار ساخت این بند در مجموع بیش ‌از ۶۰ درصد به پیش‌ رفته و دیوار بند تقریباً تکمیل شده است. وی تأکید می‌کند که اگر مشکل همه‌گیری کرونا به میان نمی‌آمد، تا کنون کار آب‌گیری بند شروع می‌شد، اما با آن هم تلاش‌ها برای تکمیل پروژه جریان دارد و برخی از تجهیزات فنی که برای مهار و عبور آب در زمان سیلاب‌ها استفاده می‌شود، به گمرک اسلام‌قلعه رسیده و با نصب آن‌ها، قسمت مهمی از کار ساخت این بند تکمیل می‌شود.

محمدعارف اچکزی، مسوول بند پاشدان هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که این بند علاوه بر تولید دو میگاوات برق، ۱۳هزار هکتار زمین را زیر پوشش آبیاری قرار می‌دهد. او می‌افزاید که ظرفیت آب‌گیری این سد تا ۵۲ میلیون مترمکعب آب در سال است و کانال‌های آن، ظرفیت توزیع ۵۰ میلیون مترمکعب آب را دارا می‌باشد.

کامران علی‌زایی، رییس شورای ولایتی هرات، از پیش‌رفت ۶۰ ‌درصدی کار ساخت بند پاشدان ابراز خرسندی کرده و از نیروهای امنیتی خواهان تلاش بیش‌تر برای تأمین امنیت آن است. او افزون بر این از مردم منطقه می‌خواهد که برای تکمیل این بند آب‌گردان، با شرکت پیمان‌کار و نیروهای امنیتی در تأمین امنیت همکار باشند و به مخالفان بند پاشدان اجازه ندهند که مانع پیش‌رفت کار ساخت آن شوند.

سیدوحید قتالی، والی هرات، به مردم اطمینان می‌دهد که به تنهایی نیروهای امنیتی مستقر در ولسوالی کرُخ هرات توانایی تأمین امنیت و حفاظت از بند پاشدان را دارند، با این حال او در این زمینه از مردم نیز می‌خواهد که از این پروژه حفاظت کنند و اجازه ندهند که طالبان آرزوهای‌ مردم را بر‌باد دهند.

 او به طالبان هشدار می‌دهد که اگر به سوی بند پاشدان قدمی بر‌دارند، «پاهای آنان را قطع می‌کند»؛ حتا اگر تمام مردم کشور با این کار مخالفت کنند. والی هرات تأکید می‌کند که هیچ مشکلی برای تکمیل کار ساخت این پروژه مهم زیربنایی وجود ندارد و نیروهای امنیتی در دفاع از آن در مقابل مخالفان ایستاده‌گی می‌کنند.

حبیب‌الله، باشنده روستای اسلام‌آباد کرُخ، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که مردم محل همواره با نیروهای امنیتی و شرکت سازنده بند همکار بوده‌اند و از این پس نیز برای تکمیل این پروژه در کنارشان خواهند بود. او از پیش‌رفت کار ساخت بند آب‌گردان پاشدان خرسند است و تأکید می‌کند که هم اکنون مشکلی در ساخت بند وجود ندارد.

بند پاشدان در ولسوالی «کرُخ» در حدود ۲۰ کیلومتری شهر موقعیت دارد که قرار بود چند سال پیش به بهره‌برداری برسد، اما به دلایل گوناگون هنوز کار روی آن جریان دارد. این پروژه از مهم‌ترین منابع آبی برای آبیاری زمین‌های زراعتی در ولسوالی‌های کرُخ، پشتون‌زرغون و بخش‌هایی از ولسوالی انجیل و کمربند سبز هرات است.

از چند روز به این سو، انتشار خبر آب‌گیری بند کمال‌خان در ولایت نیمروز، در فضای مجازی دست به دست می‌شود و این خبر موجب خرسندی بسیاری از شهروندان کشور شده است؛ اما برخی اعضای شورای ولایتی نیمروز در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح با رد این خبر، می‌گویند که هنوز روند آب‌گیری بند آغاز نشده و کار ساخت آن جریان دارد.

نعمت‌الله صدیقی، عضو شورای ولایتی نیمروز، به روزنامه ۸صبح می‌گوید به دلیل این‌‌که کشاورزان برای آبیاری زمین‌های زراعتی به آب ضرورت داشتند، مقداری آب از بند کجکی ولایت هلمند با پا‌در‌میانی مقام‌های محلی نیمروز توزیع شد و برخی به «اشتباه آن را آب‌گیری» بند کمال‌خان عنوان کردند.

به گفته‌ی او، برای تکمیل این پروژه مشکلی وجود ندارد، اما در گذشته همه‌گیری ویروس کرونا باعث کُندی روند ساخت آن شده بود و حالا حدود ۹۰ درصد کار آن کامل شده که تا پایان سال ۲۰۲۱ به بهره‌برداری سپرده خواهد شد.

بند آب‌گردان کمال‌خان در ولسوالی چهاربرجک ولایت نیمروز موقعیت دارد و در حدود ۹۰ کیلومتر از شهر زرنج، مرکز این ولایت، فاصله دارد. ارزش این پروژه حدود ۹۰ میلیون دالر امریکایی است و با تکمیل آن افزون بر تولید نُه میگاوات برق، حدود ۱۸۰ هزار هکتار زمین زیر پوشش آبیاری قرار خواهد گرفت.

آغاز روند آب‌گیری و بهره‌برداری از بندهای آب‌گردان پاشدان در هرات و کمال‌خان در نیمروز، از آرزوهای دیرینه‌ی ساکنان ولایت‌های هرات و نیمروز است؛ آرزویی که پس از بهره‌برداری از بند سلما در هرات، حالا بیش‌تر از هر زمان دیگری دست‌یافتی به نظر می‌رسد.

دکمه بازگشت به بالا