۶۰ درصد شکایت‌های انتخاباتی مستند نبوده است

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی از پایان روند بررسی و رسیده‌گی به شکایت‌ها در پیوند به نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در ۳۴ ولایت خبر داد. این نهاد ۶۰ درصد شکایت‌های ثبت‌شده را به دلیل نداشتن «سند» رد کرده است.

زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، روز دوشنبه، بیست‌وچهارم جدی، در یک نشست خبری نتایج این بررسی‌ها را اعلام کرد.

او گفت که از مجموع ۱۶ هزار و ۵۴۵ شکایت ثبت شده‌، نُه هزار و ۸۶۶ شکایت به دلیل موجه نبودن و نداشتن مدارک اثباتی از سوی کمیسیون‌های ولایتی شکایات رد شده است.

طبق معلومات رییس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، ۱۸ مورد از شکایت‌ها منجر به اقدام اصلاحی، ۷۵ نفر جریمه نقدی و ۷۱ کارمند انتخاباتی «انفصال» از وظیفه شده‌اند.

 زهره‌ بیان شینواری هم‌چنان گفت که پنج هزار و ۳۱۶ محل در ۲۱ ولایت به بازشماری رفته و آرای و ۱۰۹ محل دیگر نیز باطل شده است.

به همین ترتیب سه مورد شکایت به نهادهای عدلی و قضایی راجع شده و ۱۱۱ شکایت دیگر نیز به بخش «شکایت‌های استثنایی» منتقل شده است.

زهره بیان شینواری هم‌چنان گفت که نتایج بررسی‌ها به نامزدان ابلاغ شده است و هر نامزد معترض می‌توانند در مدت سه روز استیناف‌خواهی کنند.

اعضای کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، فیصله‌های کمیشنران ولایتی را ابتدایی می‌خوانند و تأکید دارند که پس از رسیده‌گی شکایت‌های استینافی ممکن در این فیصله‌ها نیز تغییر بیاید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن