۵۵ نوع میوه‌‌ی تازه و ۱۵ نوع سبزی در نمایشگاه کشاورزی به نمایش گذاشته شد

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری روز سه شنبه (۱۶ اسد) حدود ۷۰ نوع فراورده‌های زراعتی پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری را به نمایش گذاشت. این محصولات شامل ۵۵ نوع میوه‌ی تازه و ۱۵ نوع سبزی می‌شود.

چنان که مسوولان پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری می‌گویند، بذر این فراورده‌های زراعتی از کشورهای دیگر وارد کشور شده و در باغ‌ها و باغچه‌های تحت نظارت وزارت زراعت کاشته و پرورده می‌شوند.

نصیر احمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری کشور نقش پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری را در راستای رشد اقتصاد کشور موثر عنوان کرد و گفت: «تا به حال بیش از دوصد هزار خانواده را در این بخش تقویت کرده‌ایم.» 

وزیر زراعت می‌گوید که یکی از ویژگی‌های این پروژه مستفید شدن باغداران از فراورده‌های باغی آن در فصل‌های مختلف سال است. به باور وزیر زراعت، درحال حاضر بیشترین میوه‌های تازه کشور در یک فصل سال به پختگی می‌رسند و در نبود بازار فروش، این میوه‌ها پوسیده می‌شوند و یا این که به قیمت بسیار پایین به فروش می‌رسند. اما آقای درانی در پیوند به چگونگی میوه‌های به دست آمده از این پروژه گفت، مقاومت این میوه‌ها نسبت به میوه‌های وطنی بیشتر است، طعم خوبی دارند و میزان حاصلات آن نیز بیشتر از فراورده‌های باغی کشور می‌باشد. 

گونه‌های مختلف از سیب، خربوزه، شفتالو، انگور، گیلاس، انجیر، زردآلو و برخی از سبزیجات مانند مرچ دلمه، بامیه، کریلا و غیره از فراورده‌های پروژ‌ه‌ی ملی باغدرای و مالداری است که بذر آن‌ها از کشورهای دیگر وارد شده و در باغ‌های کشور پرورش یافته‌اند.

بر اساس آمارهای وزارت زراعت، از سال ۱۳۸۷ خورشیدی تا اکنون بیش از ۱۲۵ هزار جریب زمین، به باغ‌های میوه تبدیل شده‌ است. نصیر احمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری با بیان این که در ۷ ماه گذشته در بیش از ۲۵ هزار جریب زمین زراعتی، باغ ساخته شده است، گفت: «در همین جریان حدود ۲۰ هزار جریب زمین باغ‌های کهنه را دو باره احیا کرده‌ایم.»

وزیر زراعت در ادامه از کاهش میزان واردات اقلام تجارتی به کشور خبر داد و گفت: «در ربع دوم امسال، صادرات مجموعی ما نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد بالا رفته و واردات ما نسبت به سال قبل ۴ درصد کاهش یافته است.» آقای درانی همچنان با اشاره به گشایش دهلیزهای هوایی با هند، قزاقستان و عربستان سعودی، گفت که مارکیت‌های کشورهای دیگر نیز به روی افغانستان باز شده است و تلاش‌ها برای ایجاد دهلیزهای هوایی با کشورهای دیگر ادامه دارد.

با این همه، وزیر زراعت می‌گوید با ترویج این پروژه، برای برخی از باغداران بذرهای اصلاح شده توزیع می‌شود تا آن را در باغ‌های شخصی خود کاشته و به عنوان تولید دوم از آن استفاده کنند.

شریف الله اکرمی، مسوول بخش ترویج پروژه ملی باغداری گفت که این پروژه توسط بانک جهانی تمویل شده و توسط وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در ۲۶۶ ولسوالی کشور تطبیق می‌شود. به گفته‌ی آقای اکرمی، بودجه‌‌ی اختصاصی پروژه‌ی باغداری و مالداری در هر سال متفاوت بوده و امسال ۳۴ میلیون دالر برای این پروژه تخصیص داده شده است.

خشکسالی و مدیریت آب

تغییر اقلیم سبب شده است افغانستان با خشکسالی کم‌سابقه‌ای مواجه شود. مسوولان وزارت زراعت می‌گویند هرچند این خشک سالی نتوانسته فراورده‌های باغی را آسیب برساند، اما کمبود آب محصولات دیگر را متضرر کرده است.نصیر احمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری کشور می‌گوید: «بیشترین ضرر [خشکسالی] در بخش کشت گندم، شالی و سایر حبوبات است.»

به گفته‌ی آقای درانی تاثیرات منفی خشکسالی بر دامداری در کشور بیشتر بوده است و در حال حاضر بیشتر ولایت‌‌ها با کمبود علوفه روبه‌رو اند.

گزارش‌ها می‌رسانند که در حال حاضر بیش از ۲۲ ولایت کشور با خشکسالی و کمبود آب مواجه اند. مبارزه با خشکسالی و کم‌آبی نیازمند منابع گسترده‌ی مالی، تخنیکی و برنامه‌ریزی وسیع است. مسوولان وزارت زراعت می‌گویند که این وزارت تلاش دارد برای کاهش تاثیرات خشکسالی بر محصولات زراعتی، بیشتر فراورده‌هایی را کشت کند که نیازمند آب کمتری باشند.

دیدگاه are closed.