۵۰۰ هزار سند ملکیت برای خانه‌های غیررسمی توزیع می‌شود

۸صبح، کابل: وزارت شهرسازی و اراضی کشور اعلام کرده است که در سال جاری ۵۰۰ هزار سند ملکیت را برای خانه‌های غیررسمی و ثبت‌ناشده توزیع خواهد کرد.

محمدجواد پیکار، سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی کشور که روز شنبه، ۲۴ حمل، در برنامه «حساب‌دهی حکومت به ملت» دست‌آوردهای این اداره را با رسانه‌ها شریک می‌کرد، گفت که توزیع ۵۰۰ هزار سند ملکیت برای خانه‌های غیررسمی از برنامه‌های وزارت شهرسازی و اراضی در سال جاری است.

او افزود: «تطبیق عملی برنامه انکشاف نهادی نظام زمین‌داری در افغانستان، توزیع ۵۰۰ هزار سند ملکیت برای خانه‌های غیررسمی، تطبیق مرحله دوم برنامه ثبت ساحات غیررسمی در هشت شهر کشور تا سال ۲۰۲۰ میلادی و ایجاد مرکز دیزاین ساختمان ادارات عامه و دولتی، از مهم‌ترین برنامه‌های این وزارت در سال ۱۳۹۸ است.»

سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی کشور تصریح کرد که ثبت ساحات غیررسمی شهری، ایجاد بانک زمین دولتی، برنامه قیمت‌گذاری زمین و ملکیت‌ها و برنامه انکشاف نهادی نظام زمین‌داری در افغانستان از برنامه‌های کلیدی این وزارت است و اجرایی شدن آن نظام عصری زمین‌داری در کشور را تضمین خواهد کرد.

محمدجواد پیکار گفت که با تحقق برنامه بانک زمین دولتی تاکنون ۳.۵ میلیون جریب زمین در ۲۸ ولایت کشور سروی شده است. او افزود که از طریق برنامه ثبت ساحات غیررسمی شهری که هدف آن مصونیت خانه‌های غیررسمی است، ۶۰۰ هزار خانه در هشت شهر کشور ثبت گردیده است و  هم‌چنان با اجرایی شدن برنامه قیمت‌گذاری زمین و ملکیت‌های افغانستان، ۴۷ هزار نمونه معاملات املاکی در ۳۴ ولایت نیز جمع‌آوری گردیده است.

از سوی دیگر، سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی از استرداد ۵۰۰ هزار جریب زمین دولتی و شناسایی ۱۸ هزار و ۸۲۳ نفر به اتهام غصب زمین خبر داد. او گفت که از این میان ۱۵ هزار و ۸۳۱ نفر به نهادهای عدلی و قضایی کشور معرفی شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن