۵۸ درصد افغان‌ها فکر می‌کنند کشورشان در مسیر درست حرکت نمی‌کند

۸صبح، کابل: بنیاد آسیا نتایج نظرسنجی سال ۲۰۱۹ میلادی خود را که در مصاحبه با ۱۷ هزار و ۸۱۲ نفر تهیه کرده است، نشر کرد. بر اساس یافته‌های این نظرسنجی، ۵۸.۲ درصد پاسخ‌دهنده‌گان فکر می‌کنند که افغانستان به سمت درستی در حرکت نیست.

 با این حال، یافته‌های نظرسنجی نشان می‌دهد که میزان خوش‌بینی مردم نسبت به آینده رو به افزایش است. هر چند بنیاد آسیا گفته است که سال ۲۰۱۳ میلادی نقطه اوج خوش‌بینی مردم نسبت به آینده بوده است. میزان خوشبینی مردم در سال ۲۰۱۶ به دلیل نگرانی‌های اقتصادی، مشکلات انتخابات و به دلیل کاهش نیروهای خارجی براساس یافته‌های بنیاد آسیا، سقوط کرده است.

یافته‌های نظر سنجی بنیاد آسیا حاکی از آن است که ۳۶.۱ درصد پاسخ‌دهنده‌گان نسبت به آینده و مسیر حرکت افغانستان خوش‌بین هستند و فکر می‌کنند که کشور به سمت درست در حرکت است. این رقم در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۲.۸ درصد بوده است.

حکومت افغانستان از یافته‌های نظرسنجی بنیاد آسیا استقبال کرده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در توییتی گفته است که تلاش برای صلح، بهبود امنیت و برگزاری امنیت از دلایل افزایش خوش‌بینی مردم نسبت به آینده بوده است. 

بنیاد آسیا این نظرسنجی را در مصاحبه با ۱۷ هزار و ۸۱۲ نفر تهیه کرده است. ۸۲ درصد پاسخ‌دهنده‌گان جمعیت روستایی و ۲۰ درصدشان شهرنشین بوده‌اند. حدود ۵۰ درصد اشتراک‌کننده‌گان نیز زنان هستند.

سوال‌های این نظرسنجی درباره‌ی انتخابات، امنیت، حکومت‌داری، اقتصاد، خدمات ابتدایی، فساد، جوانان، صلح، حضور سیاسی زنان و دسترسی به رسانه‌ها بوده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن