۴۹۰ طالب به فرمان غنی از زندان رها شدند

۸صبح، کابل: مرکز رسانه‌های حکومت اعلام کرده است که بر اساس فرمان ریاست جمهوری تاکنون ۴۹۰ طالب از زندان‌های کشور رها شده‌اند.

در خبرنامه‌ی مرکز رسانه‌های حکومت که روز چهارشنبه، بیست‌ودوم جوزا نشر شد، آمده است که ۴۹۰ زندانی رها شده در زندان‌های پلچرخی و بگرام کابل و نیز زندان‌های ولایت‌های ننگرهار، پکتیکا، قندهار، هرات، جوزجان، کنر، فراه، بلخ، کندز، بغلان، کاپیسا، لغمان، فاریاب، بادغیس، لوگر، خوست و غزنی نگه‌داری می‌شدند.

فرمان شماره ۲۷ ریاست جمهوری برای آزادسازی ۸۸۷ طالبان زندانی در سیزدهم ماه جوزا به مناسبت عید فطر صادر شد. بر اساس این فرمان، آن شمار از طالبان زندانی که بیماری ناعلاج دارند، سالخورده‌اند و کسانی که کم‌تر از یک سال از میعاد حبس‌شان باقی مانده باشند، آزاد خواهند شد.

رییس جمهور غنی در این فرمان هدف از آزادسازی طالبان زندانی را نشان دادن حسن نیت دولت برای آغاز گفت‌وگوهای صلح و تطبیق فیصله لویه‌جرگه مشورتی صلح عنوان کرده است.

پیش‌تر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، گفته بود که همه کسانی که آزاد خواهند شد، اعضای گروه طالبان ‌هستند، اما گروه طالبان در خبرنامه‌ای روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم جوزا اعلام کرد که تنها ۲۶۱ نفر از میان ۸۸۷ نفر عضو این گروه‌اند. طالبان از اقدام رهایی زندانیان استقبال کرده است.

تصمیم حکومت مبنی بر آزادسازی زندانیان طالب با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده است. یکی از نگرانی‌های اصلی از آزادی جنگ‌جویان گروه طالبان، بازگشت دوباره آن‌ها به میدان‌های نبرد و تقویت جبهه جنگ است. حکومت در گذشته نیز شماری از زندانیان گروه طالبان را آزاد کرده است. مقام‌های امنیتی در مواردی تأیید کرده‌اند که اعضای رها شده گروه طالبان دوباره به میدان‌های جنگ برگشته‌اند.

Comments are closed.