۴۰ درصد از پناهجویان افغان جاپان را ترک کرده‌اند

حدود ۴۰ درصد از ۱۶۹ نفری که پس از تسلط طالبان بر افغانستان به جاپان پناهنده شده بودند، به دلیل فشارها و عدم حمایت وزارت خارجه جاپان این کشور را ترک کرده‌اند.

چاپان تودی روز پنج‌شنبه، ۱۵ سپتامبر، گزارش داده است که جاپان برای ۹۸ شهروند افغانستان امکان پناهنده‌گی فراهم کرده است؛ ولی ۵۸ پناهجوی دیگر با وجود خطر آزار‌ و‌ اذیت طالبان، به افغانستان بازگشته و هفت تن به ایالات‌متحده و بریتانیا رفته‌اند.

این ۹۸ تن در ماه گذشته توسط دولت جاپان به‌عنوان پناهنده شناخته شده بودند.

اعطای پناهنده‌گی به شهروندان افغان یک اقدام نادر برای جاپان دانسته شده است؛ زیرا این کشور به دلیل سیاست سخت‌گیرانه، با سابقه ضعیف پذیرش پناهجویان شناخته شده است.

این ۹۸ تن شامل کارمندان سفارت جاپان در کابل و اعضای خانواده‌های آن‌ها بودند.

تعدادی از پناهجویان به کیودو نیوز گفته‌اند که تحت فشار قرار گرفته‌اند تا جاپان را ترک کنند؛ زیرا قراردادهای کاری آن‌ها در اواخر ماه آگست به پایان رسیده است.

آن‌ها گفته‌اند که کارمندان وزارت خارجه جاپان از خانه‌های آن‌ها بازدید کرده و به آن‌ها پیشنهاد کرده‌اند که بنابر شرایط دشوار زنده‌گی در جاپان، مساله ماندن یا ترک کشور باید با خانواده‌های آن‌ها مورد بحث قرار گیرد.

پناهجویان افغان همچنین گفته‌اند که کارمندان وزارت خارجه جاپان به آن‌ها پیشنهاد کرده‌اند که در صورت بازگشت به افغانستان، هزینه‌های سفر آن‌ها را پرداخت کرده و ۲۰ درصد افزایش حقوق دریافت خواهند کرد.

اکثر این ۹۸ پناهجو، به جای صحبت به زبان جاپانی به انگلیسی گپ می‌زنند. به همین دلیل فراهم شدن کار برای آن‌ها بسیار دشوار است.

به گفته یکی از پناهجویان، دفتر کاریابی عمومی «هلو ورک» به آن‌ها گفته است که در چاپان، تنها یک درصد شانس کار دارند.

از دیگر عوامل بیرون شدن این پناهجویان از چاپان این است که فرزندان آن‌ها قادر به حضور در مکتب‌ها نبودند و دیگر این‌که کارمندان سفارت جاپان در کابل تنها حق داشتند که همسر و فرزندش را به جاپان ببرند؛ در حالی که سایر اعضای خانواده‌های آن‌ها در افغانستان باقی می‌ماندند.

مقامات مسوول جاپانی تشویق به بازگشت پناهجویان به افغانستان را رد کرده و گفته اند: «ما یک سال است که از آن‌ها حمایت کرده‌ایم؛ اما نمی‌توانیم برای همیشه به افرادی که کارمند برحال سفارت نیستند، پول پرداخت کنیم.»

وزارت خارجه جاپان همچنین گفته است که بازگشت پناهجویان افغانستان به دلایل شخصی بوده است؛ اما یکی از پناهجویان در پاسخ گفته است که تحت فشار وزارت‌خانه قرار گرفته‌اند تا دوباره به افغانستان برگردند.

این افشاگری زمانی صورت می‌گیرد که جاپان به دلیل پذیرش بیش از ۱۸۰۰ مهاجر اوکراینی، توجه کشور‌های دیگر را به خود جلب کرده است.ا

دکمه بازگشت به بالا