ادعای ۲۸۵ شرکت ساختمانی خصوصی: وزارت مالیه پول‌مان را نمی‌دهد

شماری از شرکت‌های ساختمانی خصوصی که تعدادشان به ۲۸۵ می‌رسد، با راه‌اندازی یک حرکت اعتراضی روز یک‌شنبه، نوزدهم عقرب، وزارت مالیه را متهم کردند که از این شرکت‌ها مقروض است و بدهی‌هایش را نمی‌پردازد. این شرکت‌های ساختمانی ادعا کردند که این وزارت بیش از ۳ میلیارد افغانی از این شرکت‌ها بدهکار است. آن‌ها افزودند، به‌ رغم این‌که کار پروژه‌های انکشافی نزدیک به سه سال است که تکمیل شده، اما این وزارت تا اکنون بدهی‌هایش را به این شرکت‌ها نپرداخته است.

برگزار‌کننده‌گان این گردهمایی هم‌چنان مدعی‌اند که به دلیل پرداخت نشدن پول‌های قراردادی‌شان از سوی وزارت مالیه، پروژه‌های انکشافی و اعسار شرکت‌های خصوصی متوقف شده است. این اعتراض‌کننده‌گان با برپا کردن خیمه تحصن در برابر دروازه وزارت مالیه، هشدار دادند که در صورت نپرداختن طلب مالی این شرکت‌ها، دروازه این وزارت را به ‌روی کارمندان این وزارت مسدود خواهند کرد تا وزارت مالیه وادار شود که بدهی‌هایش به این شرکت‌ها را بپردازد.

عبدالخالق انورخیل، مسوول شرکت ساختمانی «افغان لارن» نیز مدعی است که وزارت مالیه از یک سال به این طرف از این شرکت بدهکار است. او گفت، نزدیک به ده ماه است که یک پروژه انکشافی را در ولایت هرات تکمیل و به بهره‌برداری سپرده‌اند، اما تا اکنون این وزارت پولی در قبال آن نپرداخته است. هم‌چنان سه پروژه دیگر که زیر کار است و کار ساخت آن‌ها تقربیاً به پایان رسیده است، فقط ۲۰ درصد پولش را دریافت کرده است.

احمد دریابیز، مسوول شرکت ساختمانی «احمد الهام شمس» و یک تن از اعتراض‌کننده‌گان، دلیل راه‌اندازی این گردهمایی را بی‌توجهی وزارت مالیه به شرکت‌های ساختمانی خصوصی و عدم پرداخت پول‌های قراردادی‌شان از سوی این وزارت عنوان کرد. او گفت، به‌ رغم این‌که کار اکثر این پروژه‌ها در حال تکمیل شدن است، اما تا کنون پولی بابت اجراآتش دریافت نکرده‌اند. او می‌گوید که دو پروژه انکشافی وزارت معارف را در ولایت غور زیر کار دارد. به سخنان او، کار این پروژه‌ها بیش از ۸۰ درصد تکمیل شده است، اما وزارت معارف از پرداخت بودجه این دو پروژه خودداری می‌کند و می‌گوید که پول انکشافی این وزارت را وزارت مالیه در بخش‌های دیگر چون انتخابات به مصرف رسانده است و این وزارت بودجه‌ای در اختیار ندارد تا پرداخت کند.

با این حال وی گفت که به وزارت مالیه مراجعه کرده‌اند، اما این وزارت پاسخ قانع‌کننده‌ای به آن‌ها نداده و گفته است که پول فزیکی در اختیار ندارد. مسوول شرکت ساختمانی «احمد الهام شمس» این پاسخ را توجیه‌پذیر ندانست و گفت در صورت نبود بودجه، نباید با این شرکت‌ها قرار‌داد می‌بست.

آقای دریابیز ضمن انتقاد از وزارت مالیه گفت که پرداخت نشدن پول‌هایش از سوی دولت، سبب بروز مشکلات مالی در شرکتش شده است. اکنون او با مسوولان سایر شرکت‌های ساختمانی که موفق به دریافت پول‌های‌شان از سوی وزارت مالیه نشده‌اند، یک‌جا شده و حقوق‌شان را از این وزارت مطالبه می‌کنند. او گفت: «گرد هم آمده‌ایم و دروازه وزارت مالیه را به ‌روی کارمندانش بسته‌ایم تا این وزارت وادار شود که قرضی‌اش را به ما پرداخت کند.»

از سوی دیگر او گفت که نظر به ماده‌های قراردادها، باید براساس فی‌صدی پیش‌رفت کار، در حساب شرکت‌ها پول واریز می‌شد، اما با وجودی‌ که ۸۰ درصد کار این پروژه‌ها پیش‌ رفته، اما پولی پرداخت نشده است. او این کار وزارت مالیه را خلاف قانون دانست و از این وزارت خواست که هر‌چه زودتر بدهی‌اش را پرداخت کند.

عبدالخالق انورخیل، مسوول شرکت ساختمانی «افغان لارن» نیز مدعی است که وزارت مالیه از یک سال به این طرف از این شرکت بدهکار است. او گفت، نزدیک به ده ماه است که یک پروژه انکشافی را در ولایت هرات تکمیل و به بهره‌برداری سپرده‌اند، اما تا اکنون این وزارت پولی در قبال آن نپرداخته است. هم‌چنان سه پروژه دیگر که زیر کار است و کار ساخت آن‌ها تقریباً به پایان رسیده است، فقط ۲۰ درصد پولش را دریافت کرده است.

آقای انورخیل گفت: «ما یک پروژه از وزارت شهرسازی، یک پروژه از وزارت زراعت و یک پروژه از وزارت معارف داریم. پروژه وزارت شهرسازی به ارزش ۲۶ میلیون افغانی است که ۴۰ فی‌صد آن پرداخت شده است. این پروژه‌ها برخی‌شان فاینل شده و بعضی‌شان تا ۳۰ فی‌صد پیش رفته است، اما از این میان تنها ۲۰ فی‌صد پول آن‌ها در اختیار ما قرار داده شده است.»

رییس شرکت افغان لارن پرداخت نشدن پول‌های قراردادی شرکت‌های ساختمانی را زیان‌آور توصیف کرد. او گفت که اکنون شمار زیادی از این شرکت‌ها به دلیل پرداخت نشدن مطالبات مالی‌شان، «فلج» و ورشکسته شده‌اند. او هشدار داد، در صورتی ‌که به خواست این شرکت‌ها توجه نشود و وضعیت به همین‌گونه پیش برود،، دیگر هیچ پروژه انکشافی اجرا نخواهد شد.

بسم‌الله رییس شرکت ساختمانی «زمری افغان» نیز مدعی است که وزارت مالیه پول‌های قراردادی این شرکت را نپرداخته است. او می‌گوید که چهار پروژه به ارزش بیش از ۴۰ میلیون افغانی را در ولایت‌های دور‌دست و نا‌امن کشور از جمله زابل، خوست، پکتیا و بلخ زیر کار دارد و کار این پروژه‌ها ۹۰ درصد تکمیل شده‌ است، اما تاکنون هیچ پولی بابت پیش‌برد کاری این پروژه‌ها به این شرکت پرداخت نشده است. او می‌‎گوید، با وجودی‌ که بارها به وزارت مالیه مراجعه کرده‌، اما پاسخ قناعت‌بخش از سوی این وزارت دریافت نکرده است.

رییس شرکت ساختمانی «زمری افغان» تصریح کرد که اکنون شرکتش با مشکلات مالی روبه‌رو شده و توانایی پرداخت معاش کارگران و بدهی‌هایش به شرکت‌های مواد تعمیراتی را ندارد. او علاو کرد که به دلیل مشکلات مالی، کار این پروژه‌ها را نیز متوقف ساخته است.

تمامی پرداختی‌ها انجام می‌شود

وزارت مالیه در واکنش به این اعتراضات می‌گوید که این وزارت در طول این هفته و هفته آینده تمامی بدهی‌هایش را پرداخت می‌کند. شمروز خان مسجدی، سخنگوی این وزارت، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که وزارت مالیه و شرکت‌های قراردادی یک فیصله را برای پرداخت این بدهی‌ها طرح کرده بود که براساس آن قرار بود تا روز چهار‌شنبه پرداخت بدهی‌های این وزارت آغاز شود، اما این شرکت‌ها بر‌خلاف این فیصله و بدون کدام دلیل، دست به تظاهرات زده‌اند.

با این حال آقای مسجدی گفت که این وزارت آماده است تا تمامی اسناد پرداختی را تصفیه کند. او گفت که این وزارت با مشکلات مالی مواجه نیست و تمامی اسناد پرداختی را در جریان دو هفته تصفیه و پرداخت می‌کند. او گفت نظر به این‌که کشور در «سال انتخاباتی» قرار دارد و این وزارت به خاطر احتیاط، مصارفش را با تناسب عواید عیار ساخته است، از این رو در پرداخت‌هایش تعلل کرده است.

دکمه بازگشت به بالا