۲۵ میل سلاح سربازان بریتانیایی حاضر در جنگ میوند از خانه‌ای در قندهار به دست آمده است

احمدشاه شاداب

مقامات محلی در قندهار می‌گویند که ۲۵ میلی سلاح دوره امیر شیرعلی‌خان از خانه‌ای در قندهار به دست آمده است. این سلاح‌ها به نام «جاغوری» شهرت دارد و براساس برخی از معلومات، مربوط به سربازان بریتانیایی است که در جنگ افغان و انگلیس در میوند حضور داشتند. برخی از این سلاح‌ها سه مرمی و برخی دیگر نیز هفت مرمری فیر می‌کند. مسوولان در موزیم قندهار تأیید می‌کنند که این سلاح‌ها به منظور نگه‌داری در این موزیم، به مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ آن ولایت سپرده شده است.

هرچند منابع در ریاست اطلاعات و فرهنگ قندهار می‌گویند که سلاح‌های سربازان بریتانیایی از سوی طالبان در مربوطات حوزه اول شهر قندهار یافت شده است، اما با آن هم معلومات دقیق در مورد چگونه‌گی به دست آمدن این سلاح‌ها ارایه نشده است. مسوولان در ریاست اطلاعات و  فرهنگ قندهار تصریح‌ می‌کنند که آثار را در حال حاضر به موزیم سپرده‌اند و در ادامه بررسی‌هایی انجام خواهد شد که این سلاح‌ها از سوی چه کسانی پیدا شده و چرا تا حال به دولت سپرده نشده است.

احمدالله، مسوول موزیم قندهار می‌گوید که در مورد قدامت تاریخی این سلاح‌ها تحقیق کرده است. او افزود که سلاح‌های نوع جاغوری از ۱۵۰ سال پیش در قندهار به جا مانده است. به گفته او، شمار این سلاح‌ها که از سربازان بریتانیایی در جنگ میوند به جا مانده، به ۲۵ میل می‌رسد و اکنون در موزیم قندهار نگه‌داری می‌شود.

در همین حال، باستان‌‌ شناسان معتقدند که باید از این آثار به گونه درست محافظت شود. محمدغوث سراج، باستان‌شناس در قندهار از انتقال این سلاح‌ها به موزیم قندهار استقبال می‌کند، اما به گفته او، آثار و اماکن تاریخی باید مصون بماند؛ زیرا بیانگر هویت افغان‌ها است. سراج افزود که این سلاح‌ها به احتمال زیاد از جنگ تاریخی میوند به جا مانده است.

جنگ میوند را ایوب‌خان رهبری کرد و در آن، سربازان بریتانیایی شکست سنگینی خوردند. به گفته این باستان‌شناس، جنگ میوند یک جنگ تاریخی بود؛ زیرا زنی به نام ملاله میوندی نقش مهمی در آن ایفا کرد و سرانجام افغان‌ها توانستند که با شکست دادن انگلیس، استقلال کشور را به  دست آورند. محمدغوث سراج تصریح کرد که اگر تحقیقات جدی صورت گیرد، ممکن است که اثرهای زیاد باستانی شبیه این به دست بیاید. او افزود که سربازان شوروی سابق نیز از یک چنین سلاح‌ها استفاده می‌کنند که احتمال دارد در برخی از نقاط کشور باقی مانده باشد.

روزنامه دیلی میل چاپ بریتانیا در اواخر ۱۳۹۷ گزارش داده بود که برخی از آثار باقی‌مانده جنگ میوند از سوی نیروهای امریکایی به تاراج رفته است. این روزنامه به نقل مقامات آن کشور نوشته بود که شواهدی از غارت شدن این آثار در آن زمان از سوی وزارت دفاع آن کشور به ایالات متحده ارایه شد. براساس معلومات وزارت دفاع بریتانیا، نیروهای امریکایی در سال ۱۳۸۸ برخی از آثار متعلق به قرن هژدهم را از قندهار به تاراج برده بودند.

دیلی میل گفته بود که اجساد سربازان کشته شده بریتانیایی از سوی افغان‌ها بدون دست‌برد به سلاح‌های‌ و اموال‌شان، در ولسوالی میوند قندهار دفن شد، اما نیروهای امریکایی پس از حفاری قبرها، تسلیحات و اموال آنان را خلاف قوانین بین‌المللی با خودشان برده بودند. این قضیه زمانی برجسته شد که برخی از این سلاح‌ها در وبسایت‌های آنلاین فروخته شد.

حدود هشت ماه پیش، مسوولان در موزیم قندهار گفتند که با نگه‌داری ۸۰۰ اثر باستانی در این موزیم، مردم از آن‌جا دیدن می‌کنند و اگر این آثار بیش‌تر شود، مردم نیز بیش‌تر به بازدید از آن‌جا علاقه می‌گیرند. پیش از سقوط دولت نجیب‌الله، شش هزار اثر باستانی در موزیم قندهار نگه‌داری می‌شد، اما پس از تسلط طالبان در آن زمان، بیش‌تر این آثار باستانی به خارج از کشور منتقل و سرانجام فروخته شد. در روزهای اخیر نیز خبرهایی از انتقال برخی از آثار باستانی به خارج از کشور نشر شد که نگرانی‌هایی از تاراج آثار باستانی کشور در پی داشته است.

دکمه بازگشت به بالا