۲۵ درصد از پایه‌های برق با تهدید روبه‌رو استند

برق کابل تا پایان امروز وصل می‌شود

۸صبح، کابل: مسئولان شرکت برشنا می‌گویند در حال حاضر حدود ۲۵ درصد از پایه‌های برق شرکت برشنا عملاً در مناطق تحت کنترول مخالفان مسلح دولت قرار دارند و این شرکت قادر به ترمیم این پایه‌ها و جمع‌آوری بل‌های برق از این مناطق نیستند.

امان‌الله غالب، رییس عمومی شرکت برشنا در گفت‌وگوی ویژه‌ای با روزنامه‌ی ۸صبح گفت که هم‌ اکنون در ولسوالی‌ها و قریه‌های ولایت‌های کندز، سرپل، جوزجان، هلمند، هرات و بخشی از ولایت بغلان حدود ۲۵ درصد پایه‌های برق شرکت برشنا قرار دارند و کارمندان این شرکت قادر نیستند در صورت پیش آمدن مشکل تخنیکی به آن محلات رفته در شبکه اصلاحات به وجود آورند.

رییس عمومی شرکت برشنا از ذکر رقم دقیق پایه‌های برقی که عملاً با تهدید روبه‌رو هستند خودداری کرد و گفت که در هر کیلومتر ۲ پایه‌ی برق نصب شده و ده‌ها پایه‌ی برق با خطر انهدام از سوی مخالفان روبه‌رو است.

آقای غالب گفت که کارمندان این شرکت در حال حاضر قادر نیستند که در این ساحات میترخوانی و پول برق را جمع‌آوری کنند. اما او در مورد رقم دقیق این پول‌ها جزئیات نداد و واضح نکرد که پول‌های برق در این ساحات توسط چی کسانی جمع‌آوری می‌شود. پیش از این گزارش شده بود که جمع‌آوری بل برق در ساحات ناامن از سوی گروه طالبان صورت می‌گیرد و این موضوع عملاً بخشی از هزینه‌های جنگی این گروه را شکل می‌دهد.

برق کابل تا پایان امروز وصل می‌شود

مسئولان شرکت برشنا از آغاز کار ترمیم پایه‌ی تخریب‌شده‌‌ی برق وارداتی اوزبیکستان به کابل خبر داده، می‌گویند که به همکاری شورای امنیت ملی، مقام‌های محلی بغلان و بزرگان قومی در گفت‌وگو با طالبان بر سر ترمیم پایه‌ی برق وارداتی به توافق رسیده‌اند.

رییس عمومی شرکت برشنا می‌گوید در ماه‌های اخیر برداشت‌هایی در مناطق تحت کنترول مخالفان مسلح به وجود آمده بود که پروژه‌های برق دیگر در آن مناطق تطبیق نمی‌شود. به همین دلیل بزرگان محل در قسمت نگهداری پایه‌ها همکاری نکردند. به گفته‌ی آقای غالب اکنون به آن‌ها اطمینان داده شده که برق به صورت یک‌سان توزیع خواهد شد و مناطق مذکور نیز از انرژی برق برخوردار خواهد شد.

با این حال امان‌الله غالب، رییس عمومی شرکت برشنا گفت که پس از این توافق، کار ترمیم پایه‌ی برق منهدم شده آغاز شده و سعی بر آن است که در وهله‌ی اول یک سرکت لین که ظرفیت انتقال ۲۰۰ میگاوات برق را دارد، وصل شود. او ابراز امیدواری کرد که انجینیران این شرکت بتوانند تا ساعات پایانی امروز دوشنبه، ۲۷ حمل ۳۰۰ میگاوات برق اوزبیکستان را به صورت کامل دوباره وصل کنند.

رییس عمومی برشنا تأکید کرد که این موضوع به شرایط امنیتی نیز بسته‌گی دارد و در صورت تأمین امنیت محل انهدام پایه، وصل برق ممکن خواهد بود.

سه شب پیش لین برق وارداتی اوزبیکستان به کابل، توسط شورشیان در ۳۸ کیلومتری شهر پلخمری قطع شد. شرکت برشنا گفته است که یکی از پایه‌های برق منفجر شده است. به گفته‌ی برشنا، در حال حاضر حدود ۹۰ کیلووات برق حراراتی به صورت نوبتی در شهر کابل توزیع می‌شود.

با این حال رییس عمومی برشنا می‌گوید ضرر اقتصادی قطع شدن لین برق به این شرکت اندک است. به گفته‌ی وی پارک‌های صنعتی، شرکت‌ها و مردم از متضررین اصلی در این بخش استند. او گفت که تنها زیان برشنا این است که برق حرارتی در هر کیلووات حدود ۱۴ افغانی برای این شرکت تمام می‌شود و برشنا ناگزیر است که آن را در بدل ۲.۵ تا ۶ افغانی به مردم بفروشد.

به گفته‌ی آقای غالب مطابق توافق‌نامه‌ی جدید خرید برق از اوزبیکستان، برشنا در صورت قطع شدن برق به کشور اوزبیکستان جبران خساره نمی‌پردازد. با این حال قطع شدن برق کابل انتقادهای زیادی را در چند روز گذشته در پی آورده و به قول برخی از باشنده‌گان، کار و فعالیت را عملاً در این شهر فلج کرده است.

از سویی هم انهدام پایه‌ی برق از سوی گروه طالبان، روز گذشته واکنش شدید اعضای مجلس سنا را نیز در پی داشت. برخی از اعضای مجلس سنا در واکنش به تخریب پایه‌های برق می‌گویند که طالبان با این اقدام‌شان، بلندگوهای مساجد را خاموش کرده‌اند.

فضل‌هادی مسلم یار، رییس مجلس سنا قطع برق توسط طالبان را «یک عمل وحشیانه» خواند. مسلم‌یار گفت که این عمل طالبان با انجام حمله‌ی انتحاری و انفجاری بر مردم افغانستان هیچ تفاوتی ندارد. نماینده‌گان مجلس سنا از حکومت خواستند که امنیت پایه‌های برق را در سراسر کشور تأمین کنند.

دیدگاه are closed.