افزایش ۲۵ درصدی تلفات غیرنظامیان پس از توافق دوحه: جامعه‌ی جهانی خواهان آغاز مذاکرات صلح شد

عبدالاحمد حسینی

دفتر هیأت معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان «یوناما» از افزایش تلفات غیرنظامیان در حمله‌های طالبان در سال جاری میلادی ابراز نگرانی کرده است. این نهاد گفته است که پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان، تلفات غیرنظامیان در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته میلادی، ۲۵ درصد افزایش یافته است. یوناما تصریح کرده است که افزایش تلفات غیرنظامیان نشان‌دهنده نیاز فوری به توقف جنگ و تمرکز دوباره بر آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است. این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به قطر رفته و قرار است روی کاهش خشونت و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی با هیأت مذاکره‌کننده طالبان بحث کند.

دفتر هیأت معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما روز سه‌شنبه، سی‌ام ثور گزارشش مبنی بر افزایش تلفات غیرنظامیان در حملات طالبان را به نشر رساند. در این گزارش، یوناما از افزایش ۲۵ درصدی تلفات غیرنظامیان در پی حملات نظامی طالبان، ابراز نگرانی کرده است. یوناما گفته است که پس امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان، حملات این گروه افزایش یافته و طالبان از ماه اپریل سال جاری میلادی مسوول ۲۰۸ مورد تلفات غیرنظامیان بوده‌اند که این آمار، افزایش ۲۵ درصدی تلفات غیرنظامیان در مقایسه با زمان مشابه در اپریل ۲۰۱۹ میلادی را نشان‌ می‌دهد. از سوی دیگر یوناما ۱۷۲ مورد تلفات غیرنظامیان را به نیروهای امنیتی کشور نسبت داده است. این نهاد گفته است که این آمار در مقایسه با اپریل سال گذشته میلادی افزایش ۳۷ درصدی را نشان می‌دهد.

دفتر هیأت معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان تأکید کرده است که افزایش شمار تلفات غیرنظامیان در کشور و نادیده گرفته‌شدن قوانین بین‌المللی جنگ برای حفاظت از این افراد در برابر آسیب، نشان‌دهنده‌ی نیاز فوری به توقف جنگ و تمرکز دوباره به شروع مذاکره صلح است. این نهاد با ابراز نگرانی از افزایش تلفات غیرنظامیان گفته است که طرف‌های درگیر جنگ به قوانین بشردوستانه احترام نمی‌گذارند و این گروه‌ها عملاً در حملات اخیرشان بر مراکز صحی و تهدید کارمندان صحی، ناکامی‌شان در اخذ تدابیر احتیاطی در زمان اجرای حملات هوایی و استفاده از مواد منفجره در ساحاتی که غیرنظامیان زنده‌گی می‌کنند را به اثبات رسانده‌اند. از این رو یوناما از طرف‌‎های درگیر جنگ خواسته‌ است که جنگ را متوقف و برای حفاظت از غیرنظامیان، قوانین بین‌المللی بشردوستانه را رعایت کنند.

این نهاد حملات اجرا شده از اول اپریل سال جاری میلادی به این‌سو را مستند کرده است. یوناما بیان داشته که بر علاوه حمله‌ی هفته گذشته بر شفاخانه‌ای در کابل که کسی مسوولیت آن را به عهده نگرفت، اختطاف ۱۵ کارمند صحی توسط طالبان و تهدید کارمندان صحی و مصادره تجهیزات صحی توسط نیروهای امنیتی افغانستان را مستندسازی کرده است.

معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان در ماه می امسال حمله بر بخش‌ نسایی ولادی شفاخانه ملی صد بستر دشت برچی، حمله انتحاری اخیر در ننگرهار، حمله‌ی موتربمب در گردیز و حمله هوایی نیروهای امنیتی در بلخ را ثبت کرده است. در دوازدهم می امسال، شماری از مهاجمان مسلح بر شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی حمله کردند که در آن حمله در حدود ۲۴ غیرنظامی کشته شدند. اکثر کشته‌گان این رویداد را مادران و نوزادان تشکیل می‌دادند. مسوولیت این حمله را تا کنون گروهی به عهده نگرفته است. هم‌زمان با آن، یک حمله انتحاری بر مراسم یک خاک‌سپاری در ننگرهار به وقوع پیوست که در نتیجه آن ۱۹ تن کشته و ۶۸ تن دیگر زخمی شدند. گروه داعش با نشر اعلامیه‌ای مسوولیت این حمله را به عهده گرفت.

دو روز پس از این حملات گروه طالبان یک موتربمب را در شهر گردیز منفجر کردند که در نتیجه آن ۳۳ غیرنظامی زخمی شدند. در یازدهم می، نیروهای امنیتی کشور یک حمله هوایی را در ولایت بلخ اجرا کردند که در نتیجه آن نُه غیرنظامی کشته و ۱۳ تن دیگر زخم برداشتند.

این در حالی است که در دو روز گذشته، غزنی و زابل روزهای خونین را سپری کرده‌اند. گروه طالبان دو روز پیش یک موتر مملو از مواد انفجاری را در نزدیک قطعه‌ی نیروهای امنیت ملی منفجر کرد که در نتیجه آن هفت تن کشته و ۴۰ تن دیگر زخمی شدند. پیش از آن گروه طالبان پنج تن (دو نظامی و سه غیرنظامی) را در دره قیاق او تیرباران کرده و سپس جسد‌های‌شان را آتش زدند.

هم‌چنان روز گذشته چهار تن در زابل در نتیجه انفجار ماین کشته و هشت تن دیگر زخمی شدند. مقام‌های محلی به رسانه‌ها گفته‌اند که یک ماین در ولسوالی میزان این ولایت منفجر شده که در نتیجه‌ی آن، چهار تن به شمول دو کودک کشته و هشت تن به شمول چهار زن و چهار کودک زخمی شده‌اند.

با این حال سازمان ملل متحد گفته است که حملات عمدی بر غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی به شمول مراکز صحی یا کارمندان محافظت شده، امکان دارد جنایت جنگی محسوب شود. در ادامه یوناما تصریح کرده که کارمندان و مراکز صحی از حفاظت ویژه‌ای در برابر حملات برخوردار هستند. این نهاد بیان داشته هر رویدادی که بر مردم، محلات و تجهیزات مورد نیاز برای مراقبت‌های صحی به ویژه در زمان بحران ویروس کرونا تاثیر بگذارد، می‌تواند پی‌آمدهای جدی و گسترده‌ای داشته باشد. یوناما از تمامی طرف‌‎های درگیر خواسته است که مخالفت‌های‌شان را کنار بگذارند، زیرا به گفته‌ی این نهاد، این موضوع به افغانانی که برای آغاز مذاکرات صلح کار می‌کنند، کمکی نمی‌کند. هم‌چنان در ادامه، این نهاد افزوده است که در هفته‌های اخیر «لحن خصمانه و اتهام‌آمیز» در بیانه‌های تمامی طرف‌ها نقش منفی و بی‌فایده‌ای داشته است.

در همین حال رایس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا حملات اخیر در غزنی و زابل را محکوم کرده و از طرف‌های درگیر خواسته است که خشونت‌ها را پایان دهند و گفت‌وگوهای صلح را آغاز کنند. او در توییتی نوشته است که مردم افغانستان شایسته زنده‌گی آرام، صلح آمیز و عاری از خشونت هستند.

سفر زلمی خلیل‌زاد برای توقف جنگ و شروع مذاکرات از سر گرفته شد

یوناما در حالی بر توقف جنگ و بر شروع مذاکره صلح تأکید کرده است که زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا دور جدید سفرهایش به قطر و افغانستان را آغاز کرده است. قرار است که در این سفرش در قطر با نماینده‌گان گروه طالبان در پیوند به اجرایی شدن توافق‌نامه صلح، کاهش خشونت و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی بحث و گفت‌وگو کند.

نماینده‌ ویژه ایالات متحده امریکا پس از قطر به کابل می‌آید و قرار است که با مقام‌های ارشد حکومتی نیز دیدار کند. در اعلامیه‌ای که از سوی وزارت خارجه امریکا به نشر رسیده، گفته شده است که آقای خلیل‌زاد در این دیدارش از مقام‌های حکومت افغانستان می‌خواهد که هرچه زودتر زمینه شروع گفت‌وگوهای صلح را فراهم کند.

نشست چهارجانبه در مورد صلح

هم‌زمان با همه‌ی این‌ها، نماینده‌گان ویژه چهار کشور ایران، پاکستان، چین و روسیه یک نشست چهارجانبه‌ای آنلاینی را برگزار کردند و در مورد وضعیت جاری افغانستان و روند صلح و آشتی بحث و گفت‌وگو کردند. در اعلامیه‌ای که از سوی وزارت خارجه ایران به نشر رسیده، آمده است که طرف‌ها در مورد احترام به خودشان و حق حاکمیت، استقلال و وحدت ارضی افغانستان و تصمیم مردم این کشور در تعیین مسیر تحولات آینده‌شان بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

در اعلامیه تصریح شده که در این نشست چهارجانبه، طرف‌ها از حل اختلافات سیاسی استقبال کرده و گفته‌اند که امیدوار اند که این تحول مهم، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را تسریع کند. آنان در این نشست از روند صلح و آشتی با مالکیت و رهبری حکومت افغانستان حمایت کرده و گفته‌اند که باور دارند مذاکرات فراگیر بین‌الافغانی تنها راه تحقق آشتی ملی و پایان سریع منازعه ۴۰ سال اخیر است. نماینده‌گان این چهار کشور از تمامی گروه‌های قومی و احزاب سیاسی در افغانستان به شمول طالبان خواسته‌اند که از فرصت‌ها برای فراهم کردن شرایط آغاز هر چه سریع‌تر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی استفاده کنند.

هم‌چنان نماینده‌گان این چهار کشور گفته‌اند که برای رسیدن افغانستان به صلح جامع و پایدار در آینده نزدیک، آنان به احترام قانون اساسی و حقوق اساسی زنان و گروه‌های قومی و مذهبی از این روند حمایت می‌کنند. شرکت کننده‌گان تصریح کرده‌اند که پی‌آمدهای تحولاتی که منجر به خروج نیروهای خارجی از افغانستان می‌شود را از نزدیک دنبال می‌کنند و از نیروهای خارجی خواسته‌اند که به شیوه منظم و مسوولانه خارج شوند، به نحوی که شرایط در افغانستان، انتقال بدون مشکل را تجربه کند. علاوه بر این، نماینده‌گان این کشورها از آزادی زندانیان دوطرف حمایت کرده‌اند.

در اعلامیه مشترک که از سوی نماینده‌گان کشورهای روسیه، چین، پاکستان و ایران نشر شد، آمده که از ابتکار دبیرکل سازمان ملل متحد برای آتش‌بس جهانی حمایت می‌کنند و خواهان اعلام هم‌زمان آتش‌بس فراگیر در سراسر افغانستان بر اساس توافق طرف‌های درگیر منازعه هستند. هر چند دولت افغانستان بارها از گروه طالبان خواسته است که برای رسیدن به صلح پایدار و مبارزه علیه ویروس کرونا آتش‌بس کند، اما این گروه این خواست‌ها را نپذیرفته و حملاتش را شدت بخشیده است.

نماینده‌گان این چهار کشور از تهدید «گروه‌های تروریستی موجود در افغانستان» ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که تمامی طرف‌ها در افغانستان را تشویق می‌کنند که اقدامات جدی علیه گروه‌های تندرو چون القاعده، داعش، جنبش ترکستان شرقی، تحریک طالبان پاکستانی و سایر گروه‌های تروریستی که علیه کشورهای منطقه عملیات می‌کنند، اتخاذ شده و تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان را ریشه‌کن کنند. شرکت‌کننده‌گان در این نشست افزوده‌اند که انتظار می‌رود روند صلح، راهی برای بازگشت و استقرار مجدد پناهنده‌گان افغانستان را هموار کند و از جامعه‌ی جهانی نیز خواسته‌اند که بازگشت زمان‌بندی شده همراه با احترام و کرامت پناهنده‌گان افغانستان را حمایت کنند. با این حال نماینده‌گان این چهار کشور توافق کرده‌اند که تماس‌های‌شان در موضوع افغانستان را حفظ کنند و با هم‌دیگر برای پیش‌برد صلح و بازسازی افغانستان همکاری کنند.

نهادهای بین‌المللی در حالی بر آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تأکید می‌کنند، که بر اساس توافق‌نامه صلح با امریکا این مذاکرات در دهم مارچ سال جاری آغاز می‌شد. گروه طالبان و امریکا در دهم حوت سال گذشته خورشیدی، مطابق ۲۹ فبروری سال جاری میلادی در دوحه پایتخت قطر توافق‌نامه‌ای را با هم امضا کردند. بر اساس این توافق‌نامه، قرار بود که مذاکرات بین‌الافغانی در دهم مارچ مطابق به بیستم حوت سال گذشته خورشیدی آغاز شود، اما تا کنون از شروع این مذاکرات خبری نیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن