۲۲ کشته و ۱۲۶ زخمی در غور؛ کمیسیون مستقل حقوق بشر خواهان کاهش خشونت‌ها شد

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرد که در ۲۶ و ۲۷ ماه جاری در پی دو رویداد جداگانه تنها در ولایت غور، ۲۲ غیرنظامی کشته و ۱۲۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.

این کمیسیون روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم میزان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که رویداد اول برخاسته از یک انفجار ماین کنار جاده بود و یک موتر نوع «فلان‌کوچ» غیرنظامیان را در شهر فیروزکوه هدف قرار داده است.

بر اساس آمار این کمیسیون، در این انفجار شش غیرنظامی از جمله دو زن و دو کودک کشته شدند و یک غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده است.

این نهاد می‌گوید که در انفجار موتربمب روز یک‌شنبه، بیست‌وهفتم میزان در شهر فیروزکوه دست‌کم ۱۶ غیرنظامی کشته و به شمول چهار زن و ۳۱ کودک، ۱۲۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

این انفجار توسط موتر نوع «کرولا» در کنار ساختمان ریاست امور زنان غور، ریاست امور شهدا و معلولین و فرماندهی پولیس این ولایت انجام شد و افزون بر این تاسیسات، خانه‌های مسکونی، مارکیت‌ها و وسایط در نزدیک این رویداد را نیز تخریب کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر در این اعلامیه‌اش حملات اخیر در غور را «نقض صریح قوانین جنگی و حقوق بشردوستانه بین‌المللی» خواند و آن را محکوم کرد.

مسوولان در این کمیسیون می‌گویند که ادامه این حملات افزون بر ادامه تحمیل تلفات بر غیرنظامیان، روند صلح را نیز آسیب می‌رساند.

در اعلامیه از نهادهای امنیتی خواسته شده است که در حفظ امنیت شهروندان تلاش بیش‌تر کنند و جلوی این‌ گونه حملات خون‌بار را بگیرند.

این کمیسیون هم‌چنان از گروه طالبان خواسته است که بر اساس به تعهدشان، خشونت‌ها را کاهش دهند، از کشتن افراد بی‌گناه خودداری کرده و متناسب به خواست مردم و جامعه جهانی، هرچه زودتر با آتش‌بس سراسری توافق کنند.

گفتنی است که حملات گروه طالبان در روزهای اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است.

امریکا هم‌زمان با تاکید بر کاهش خشونت‌های گروه طالبان در کشور، برخی از مواضع این گروه را در هلمند و قندهار هدف قرار داد.

مقامات امریکایی پیش از این نیز گفته بودند که طالبان خلاف توافق‌نامه صلح عمل می‌کنند و خشونت‌ها را کاهش نداده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن