سال ۲۰۰۹ توام با کاهش چشمگیر در کشت کوکنار

افغانستان در سال ۲۰۰۹ شاهد کاهش چشمگیر کشت کوکنار خواهد بود. براساس گزارش مشترک وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد، در هیچ یک از ولایت های افغانستان روند رو به افزایش کشت کوکنار در سال ۲۰۰۹ تاکنون مشاهده نشده است.

براساس این گزارش در ۱۸ ولایتی که در سال ۲۰۰۸ عاری از کشت کوکنار اعلام شده بودند، این وضعیت در سال ۲۰۰۹ ادامه خواهد یافت و در ۷ ولایت دیگر کشور کاهش رونما خواهد شد.
روز یک شنبه جنرال خدایداد، وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان، کای ایده، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان و ژان لوک لیماهو، نماینده دفتر جرایم و موادمخدر سازمان ملل این ارزیابی را برای سال آینده خبر خوش خوانده و اظهار امیدواری کردند که این مساله بتواند بر دیگر عرصه ها نیز در افغانستان تاثیر بگذارد.
کای ایده، فرستاده ویژه سرمنشی ملل متحد به افغانستان در یک بیانیه رسمی در این ارتباط گفته است که هرچند دلایل کاهش کشت کوکنار از یک ساحه به ساحه ی دیگر متفاوت است، اما کوشش برخی والی ها در مناطق جنوب افغانستان، کمک های زراعتی، خشکسالی و نرخ بازار از دلایل عمده ی کاهش کشت کوکنار در سال ۲۰۰۹ خواهد بود. با این حال به گفته ی آقای کای ایده، مساله کاهش کوکنار در سال ۲۰۰۹ هنوز یک پیش بینی است و « به واقعیت بدل نشده است».
او تاکید کرد که دولت افغانستان و جامعه جهانی باید از این فرصت برای وارد نمودن ضربه نهایی بر صنعت کشت کوکنار در افغانستان استفاده کنند. به گفته ی او اگر از این فرصت استفاده اعظمی صورت نگیرد، احتمال مواجه شدن با یک عقبگرد در این زمینه وجود دارد.
به گفته ی نماینده سرمنشی سازمان ملل، والی های افغانستان به منابع بیشتر برای کاهش تولید کوکنار نیاز دارند و نیز باید کمک های زراعتی به صورت مستقیم در اختیار کشاورزان قرار داده شود. به گفته ی او باید به بخش زراعتی اولویت داده شود. 
جنرال خدیداد، وزیر مبارزه با مواد مخدر کشور  از تلاش های ایالات متحده و بریتانیا در این زمینه قدردانی کرد و از سایر کشورها نیز خواستار کمک در این زمینه شد.  او گفت که «این فرصتی است برای رسیدن به افغانستانی عاری ازکوکنار».
نماینده دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر ملل متحد، ژان لوک لماهیو، به وزارت مبارزه با مواد مخدر برای تلاش هاش در مبارزه با کشت تریاک تبریک  گفت و از کشورهای همسایه و جامعه جهانی خواست تا همکاری های منطقه ای را در این زمینه گسترش بخشند.
خوش بینی در مورد احتمال کاهش کشت کوکنار در سال ۲۰۰۹ در حالی ابراز می شود که سال گذشته ۱۸ ولایت کشور از کشت کوکنار عاری اعلام گردیدند.
درحالی که کارشناسان بدین باورند که تجارت تریاک شیرازه نظام و سیاست را در افغانستان به گند کشانیده است، کاهش کشت کوکنار و بالطبع آن کاهش تجارت مواد مخدر می تواند در کاهش فساد و از هم گسستگی نظامی سیاسی نیز در افغانستان موثر واقع شود.

دکمه بازگشت به بالا