برنده‌ها و بازنده‌های سینما در سال ۲۰۰۸

هیچ‌چیزی نمی‌تواند به اندازه ی جهانی که لبه تیغ است به هالیوود خدمت کند. کافی است به فلم‌های امسال نگاهی بیندازیم. جنگ و بحران اقتصادی مانعی برای سینما‌روها برای رفتن به سینما و خرید تکت‌های ۱۰ دالری سینما نبود. سینما در کریسمس۲۰۰۸ درآمد خوبی داشت و به فروشی معادل ۹٫۵ میلیارد دالر دست پیدا کرد که فاصله ی چندانی با فروش سال گذشته – ۹٫۶میلیارد دالر-  نداشت.
البته افزایش قیمت تکت سینما نشانگر کاهش تعداد سینما‌رو‌ها نسبت به سال گذشته است،  اما بهتر است تنها به فضای اقتصادی نگاه کنیم. پاندیا یکی از منتقدان سایت» BoxOfficeGuru.com» در این مورد می‌گوید: «باید بگوییم که سینما امسال سال  خوبی را داشت».
درآمد سینما نسبت به وضعیت مالی صنایع دیگر وضعیت سالمی داشت. پاندیا در ادامه می‌گوید: این حرف کلیشه‌ای  است اما حقیقت این است که همیشه سینما در وضعیت‌های بحرانی در جهان موقعیت خوبی دارد. سینما هنوز هم در مقایسه با سایر سرگرمی‌ها ارزان‌تر است و مهم‌تر از این بهترین وسیله برای فرار مردم از واقعیت‌ها است.

شاید به همین دلیل هم سوپر قهرمان‌ها امسال برنده نهایی در سالون‌های سینما بودند. فلم‌های سینمایی کمدی اقتباسی امسال بیش از ۱٫۲ میلیارد دالر به‌دست آوردند و این در حالی است که در این آمار فروش فلم‌هایی چون هنکوک، ایندیانا جونز و جیمز باند در نظر گرفته نشده است. کریستوفر نولان، کارگردان دنباله بتمن  (شوالیه تاریکی) که امسال با فروش ۵۳۰٫۹ میلیون دالر دومین فلم پر فروش تاریخ سینما لقب گرفت، چنین می‌گوید: «من فکر می‌کنم مردم دوست دارند داستان‌های جدال خیر و شر را ببینند؛  فلم‌هایی را که به نوعی منعکس‌کننده ی شرایط کنونی جهان باشند، مردم بیشتر می‌پسندند. اما این که در سال آینده هم سینما همین عاقبت خوب را داشته باشد، جای تردید است. اعتصاب امسال نویسندگان سینمایی برخی از طرح‌های تولید فلم را متوقف و برخی را با مشکل روبه‌رو کرد.
به‌طور متوسط سالانه ۶۰۰ فلم در سینماهای امریکا اکران می‌شوند. تحلیلگران و تهیه‌کنندگان سینما پیش‌بینی می‌کنند این آمار در سال آینده با ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش همراه باشد.
راب مور، نایب رییس پارامونت پیکچرز در این خصوص نظر خود را چنین بیان می‌کند: معمولا چیزی که تهیه‌کنندگان سینما از آن گله دارند، تعداد زیاد فلم‌های تولیدی است، اما با اعتصاب نویسندگان سینمایی، امسال شاهد کاهش واقعی تعداد فلم‌ها به‌خصوص در نیمه دوم سال ۲۰۰۹ خواهیم بود. به اعتقاد مور این وضعیت بر طرح‌های بزرگ فلم‌های سینمایی فشار بیشتری خواهد آورد. او در این خصوص چنین می‌گوید: «اگر به فلم‌های اکران شده در کریسمس امسال نگاهی بیندازیم، ۵ فلم جدید سینمایی متفاوت داشتیم. اگر یک فلم موفق نمی‌شد فلم‌های دیگر موفق‌تر عمل می‌کردند. من فکر نمی‌کنم سال آینده این فضای امن برای فروش فلم‌ها وجود داشته باشد».
به اعتقاد کارشناسان تعداد کمی از فلم‌های کریسمس ۲۰۰۹ می‌توانند پرفروش باشند: انیمیشن دیزنی فلم پرنسس و قورباغه، فلم کمدی آلوین و سنجاب‌های ۲ با بازی هیو گرانت و سارا جسیکا پارکر و طرح جدید فلم ساز، تهیه‌کننده و نویسنده سینما،  نانسی میر  که هنوز نامی برای آن انتخاب نشده و قرار است کریسمس ۲۰۰۹ اکران شود. مریل استریپ، الک بالدوین و استیو مارتین بازیگران این فلم هستند.
سوال دیگری که تهیه کننده‌ها هنوز با آن روبه‌رو هستند، ظرفیت سینما در سال ۲۰۰۹ است. اریک لومیس، سرپرست بخش توزیع شرکت متروگلدن‌مایر چنین می‌گوید: تاثیر واقعی اعتصاب را سال آینده می‌توانیم ببینیم. برخی از طرح‌ها به تاخیر افتاده‌اند، برخی متوقف می‌شوند و برخی با کیفیت پایین تری تولید می‌شوند. ما هرگز دوست نداریم این وضعیت را ببینیم اما این موضوع نگران‌کننده است».
تحلیلگران معتقدند استدیو‌ها حالا برای جلب نظر سینما‌رو‌ها دو برگ برنده دارند: فن آوری‌های سه‌بعدی  و فرانشیز سینمایی. در فهرست فلم‌های آماده اکران در سال آینده تعداد کمی از فلم‌ها محکم‌تر و قوی‌ترند و قهرمان‌های شناخته شده‌ای دارند؛ فلم‌هایی چون دنباله‌های مردان ایکس، هری پاتر و ترانسفورمر.
اما در مقابل در اکران سال ۲۰۰۹ فلم‌های بسیاری با فن آوری جدید سه بعدی اکران می‌شوند. بیش از ۱۱۰۰ سالون سینما تا سال آینده به تکنولوژی نمایش فلم‌های سه‌بعدی مجهز می‌شوند. تعداد این سینما‌ها در حال حاضر ۸۰۰ سالون است. تنها شرکت دیزنی برای سال آینده ۵ فلم سه بعدی دارد. چاک وین از شرکت دیزنی در این خصوص معتقد است که تکنولوژی سه بعدی به بیننده امکان دیدن فضای متفاوت را می‌دهد.
برت لوینگستون از شرکت فاکس قرن بیستم نیز معتقد است که فلم‌های سینمایی در آینده بیشتر از آن که به متن فلم نامه‌ها وابسته باشند، به حقه‌های سینمایی و فن آوری وابسته هستند. به گفته ی وی طی ۵ سال آینده تمام فلم‌ها سه بعدی خواهند شد اما فن آوری باید در کنار یک متن و فلم نامه خوب باشد، در غیر این صورت فلم‌ها موفق نخواهند شد.
برنده‌های سال ۲۰۰۸
بتمن: تمام تبلیغات این فلم تحت‌تاثیر مرگ هث لجر بازیگر این فلم و کارگردانی کریستوفر نولان در ساخت فلم جدید بتمن با عنوان «آغاز بتمن: شوالیه تاریکی‌» بود. فلم ۵۳۰٫۹میلیون دالر فروش داشت و بیش از ۱۰ میلیون از دی وی دی‌های آن در هفته اول به فروش رفت. نولان معتقد است با نگاهی به جدول فروش فلم‌ها این رقم کمی غیرواقعی به‌نظر می‌رسد. تنها دلیل قابل توجیه جذابیت این فلم فرانشیز سینمایی برای مردم است.
زنان میان سال: امسال زنان میان سال بیشترین مخاطبان سینما بودند. فلم‌هایی چون گرگ و میش (۱۶۷٫۳دالر فروش) و ماما میا(۱۴۳٫۸میلیون دالر) بیشترین مخاطبان را در میان زنان میان سال داشتند. نیکی روکو از شرکت یونیورسال و توزیع‌کننده ماما میا می‌گوید: «همیشه نمی‌توان منتظر یک افتتاحیه با بینندگان نوجوان بود. زنان میان سال هم سینما را دوست دارند و اکنون زمان آنها فرا رسیده است».
انیمیشن: با وجودی‌که اکثر انیمیشن‌های اکران شده در سال ۲۰۰۸ در افتتاحیه فروش قابل توجهی نداشتند، اما این ژانر همچنان پرطرفدار است.۴ فلم از ۱۰ فلم پرفروش امسال انیمیشن بودند. چاک‌وین از دیزنی در این مورد می‌گوید: «ویژگی منحصر به فرد انیمیشن‌ها در مقایسه با سایر فلم‌های سینمایی تکرار دیدن آنهاست. کودکان فلم‌های انیمیشن را سه تا چهار بار می‌بینند. انیمیشن‌ها دونده‌های ماراتن سینما شده‌اند».
تام کروز: چقدر سال تا سال موقعیت‌ها فرق می‌کند. سال گذشته این ستاره فلم ناامید‌کننده «بره‌ها برای شیر‌ها» را در اکران داشت، اما امسال برای کروز ورق برگشت. فلم «تندر گرمسیری» او را نامزد دریافت جایزه گلدن گلاب کرد و فلم والکری در هفته ی اول نمایش ۲۹٫۵میلیون دالر فروش داشت.
بازنده‌های سال ۲۰۰۸
سیاست: هالیوود امسال در مورد اکران فلم‌های سیاسی وضعیت ناامید کننده‌ای داشت. فلم «مجموعه دروغ‌ها» با بازی لیوناردو دی کاپریو و راسل کرو و ساخته ریدلی اسکات با بودجه ۷۰ میلیون دالری تنها ۳۹٫۲  میلیون فروش داشت. فلم«دبلیو» ساخته الیور استون نیز با فروش۲۵٫۵ میلیون یکی از جدید‌ترین تلفات سینمای سیاسی هالیوود است.
اسپید ریسر: این فلم با سرو صدای زیادی در تابستان سال۲۰۰۸ به اکران درآمد.
اندی و جورج واچوفسکی کارگردانان این فلم پر هزینه ۱۲۰میلیون دالری بودند که تنها ۳۱٫۲دالر فروش کرد. این فلم را باید یکی از بزرگترین بمب‌های سینمایی سال ۲۰۰۸ دانست.
فلم‌های ورزشی: این فلم ها معمولا ژانر پرطرفداری هستند و فروش خوبی دارند، اما امسال وضعیت آنها چندان خوب نبود. حتا ستاره‌ها نیز نتوانستند فلم‌های ورزشی امسال را نجات دهند. فلم کمدی «کله چرمی‌ها» با بازی جورج کلونی تنها۳۱٫۲ میلیون دالر فروش داشته و فلم «سیمی- پرو» که با موضوع بسکتبال ساخته شده و ویل فرل در آن بازی می‌کرد، فروشی بیشتر از ۳۳٫۵ میلیون دالر نداشت.
کمدی: کمتر کسی تصور می‌کرد که این فلم‌ها شکست بخورند، اما فلم‌هایی چون «معلم مذهبی» با فروش ۳۲٫۲ میلیون دالر امسال با استقبال چندانی مواجه نشدند و این موضوع نشان می‌دهد که علاقه‌مندان سینما ظاهرا دل و دماغ خندیدن نداشتند.

 

دکمه بازگشت به بالا