۲۰ هزار سند ملکیت برای خانه‌های ساحات غیررسمی توزیع شده است

۸صبح، کابل: مسوولان وزارت شهرسازی و اراضی می‌گویند که تا کنون ۲۰ هزار سند ملکیت به صاحبان خانه‌های ساحات غیررسمی در مراکز ولایت‌های کابل، هرات، بلخ، ننگرهار، قندهار، فراه، بامیان و دایکندی توزیع شده است.

جواد پیکار، سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی روز سه‌شنبه، یکم اسد در یک نشست خبری گفت که روند توزیع سند ملکیت به صاحبان خانه‌های مناطق غیرپلانی ادامه دارد و قرار است تا پایان سال جاری میلادی به ۱۵۰ هزار خانه سند ملکیت توزیع شود. به گفته‌ی آقای پیکار، انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰ میلادی این رقم به ۵۰۰ هزار سند ملکیت برسد.

سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی هم‌چنان گفت که با اجرایی شدن پالیسی به‌سازی ساحات غیررسمی شهری، تبعیض میان ساحات رسمی و غیررسمی از بین خواهد رفت، این ساحات به بهترین ساحات رهایشی بدل می‌شود و خدمات به موقع و معیاری برای باشنده‌گان ساحات غیر رسمی شهری عرضه خواهد شد. به گفته او، با اجرای برنامه توزیع سند ملکیت به خانه‌های ساحات غیررسمی، ارزش یک خانه تا سه برابر افزایش پیدا می‌کند و ملکیت‌ها، مصون می‌شود.

از جانب دیگر، آقای پیکار تأکید کرد که روند رسمی‌سازی خانه‌های غیرپلانی به هیچ عنوان نمی‌تواند حکومت را از رسیده‌گی به قضایای غصب زمین باز دارد. او افزود کسانی که زمین‌های عامه و دولتی را غصب کرده‌اند، تفکیک و شناسایی شده‌اند. پیش‌تر مسوولان وزارت شهرسازی و اراضی گفته بودند که یک فهرست ۱۸ هزار نفری از غاصبان زمین را تهیه و به لوی‌سارنوالی برای تعقیب عدلی و قضایی فرستاده است.

براساس معلومات وزارت شهرسازی و اراضی ۱.۶ میلیون جریب زمین دولتی زیر غصب قرار دارد. این وزارت از سوی دیگر در همکاری با دیگر ادارات موفق شده است ۵۰۰ هزار جریب زمین دولتی را که توسط زورمندان محلی غصب شده بود، از چنگ آن‌ها بیرون کند. بیشترین زمین‌های غصب‌شده دولتی در ولایات کابل، هرات و قندهار موقعیت دارد. کنر، نورستان، دایکندی و پنجشیر از ولایاتی است که زمین‌های دولتی در آن غصب نشده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن