غصب ۲۰هزار جریب زمین

در حالی که امیدواری ها برای بهبود اوضاع امنیتی در افغانستان پس از برگزاری نخستین جرگه ی امن بیشتر شده بود، اما بسیاری کارشناسان به این باورند که نخستین جرگه تاثیر چندانی در کاهش ناامنی ها نداشت و آن گونه که این جرگه باید دستاورد های زیادی می داشت،
نتیجه ی آن همان بود که همه شاهد هستند. در همین حال آقای عبدالله عبدالله اظهار امیدواری کرد که ایجاد حکومت منتخب در پاکستان و متاثر بودن هردو کشور از تروریزم زمینه های بیشتری را برای مبارزه ی مشترک با تروریزم فراهم کرده است: «نظام منتخب پاکستان به این نتیجه رسیده است که تروریزم و افراطیت یک تهدید برای همه است، یعنی این پدیده تنها تهدیدی برای افغانستان نیست. شما می دانید که تروریزم مهم ترین خطرات را متوجه نظام پاکستان ساخته، بنابراین امیدواریم که اوضاع جدید منجر به تصمیم جدی در آن طرف شده باشد. چنانچه در دیدار دیروز من با رییس جمهور کشور، آنها امیدوار بودند که شانس پیشرفت کار برای رسیدن به ثبات در منطقه بیشتر شده است».

در نخستین جرگه ی امن منطقه ای مهم ترین مسایلی که مطرح شد برقراری امنیت در مرز هردو کشور پاکستان و افغانستان بود که این هدف نه تنها برآورده نشد، بلکه این روزها هم حملات نیروهای ارتش پاکستان در اثر فشار امریکا در این مناطق ادامه دارد و هم نیروهای امریکایی حملاتی را بر مخفی گاه های تندروان در مناطق قبایلی پاکستان ادامه می دهند.

مهم ترین نقد بر نخستین جرگه ی امن منطقه ای این بود که مقام های دولت افغانستان و پاکستان روی مهم ترین مسایل مورد منازعه که عبارت از خط دیورند بود، تماس نگرفتند. چنانچه اخیرا بارنت روبین، یک افغانستان شناس امریکایی، گفته است که برای آوردن ثبات در افغانستان مقام های این کشور باید در رابطه به خط دیورند با پاکستان مذاکرات نتیجه بخش را انجام دهد و طالبان را از القاعده جدا کند.

دکمه بازگشت به بالا