دو میلیون و ۵۹۸ هزار رای؛ آمار تخمینی شرکت‌کننده‌گان انتخابات ریاست جمهوری

فهیم امین

کمیسیون مستقل انتخابات سه روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری موفق شده است تنها میزان تخمینی رای‌دهنده‌گان را همه‌گانی کند. آمار ابتدایی این کمیسیون نشان می‌دهد که در انتخابات ششم میزان حدود دو میلیون و ۵۹۸ هزار و ۴۴۵ نفر شرکت کرده‌اند. اعضای کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که این ارقام تخمینی است و ارقام دقیق شرکت‌کننده‌گان در انتخابات ریاست جمهوری به‌زودی همه‌گانی خواهد شد.

مولانامحمد عبدالله، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات روز سه‌شنبه، نهم میزان در یک نشست خبری در کابل گفت، این ارقام نهایی نیست و ممکن است پس از بررسی لازم، تغییراتی در تعداد رای‌دهنده‌گان به میان آید؛ زیرا به سخن او، ممکن است آرای تکراری و آرایی که بدون استفاده از دستگاه‌های انگشت‌نگاری در صندوق‌های رأی ریخته شده باشد، نیز شامل این ارقام باشد. آقای عبدالله هم‌چنان روشن ساخت که شماری از آرایی که پیش از ساعت هفت بامداد روز انتخابات و پس از ساعت پنج این روز در دستگاه‌های انگشت‌نگاری ثبت شده باشد، نیز معتبر نخواهد بود. مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات از این پیش اعلام کرده‌اند که دستگاه‌های انگشت‌نگاری توانایی ثبت زمان رأی‌دهی را نیز دارا می‌باشد.

میزان تخمینی رای‌دهنده‌گان در حالی سه روز پس از برگزاری انتخابات نشر شده است که مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات از این پیش گفته‌اند که انتخابات ریاست جمهوری به گونه «آنلاین» برگزار خواهد شد و نتایج آرای هر مرکز در پایان روز به سیستم مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات منتقل خواهد گردید. هم‌چنان حواعلم نورستانی، رییس این کمیسیون یک روز پیش از برگزاری انتخابات در یک نشست خبری تعهد کرد که سقف رای‌دهنده‌گان این دور انتخابات را دو روز پس از برگزاری انتخابات همه‌گانی خواهد کرد. اکنون اما با گذشت سه روز از انتخابات، مسوولان این کمیسیون هنوز هم موفق نشده‌اند میزان دقیق رای‌دهنده‌گان را همه‌گانی کنند.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان از ساعت هفت بامداد آغاز و تا ساعت پنج عصر برای یک روز ادامه یافت. کمیسیون مستقل انتخابات اما گفته بود که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری بیش از نُه‌ونیم میلیون شهروند نام‌نویسی کرده‌اند. هر چند قرار بود انتخابات در پنج هزار و ۳۷۳ مرکز در سراسر کشور برگزار شود، اما ۷۰۴ مرکز به دلایل امنیتی باز نشد. با این حال از میان ۴هزار و ۶۶۹ مرکزی که در ششم میزان باز بود در ۲۸۵ مرکز آن هیچ رأی‌دهنده حضور نیافته است.

هم‌زمان با اعلان این ارقام، عصمت‌الله مل، معاون کمیسیون مستقل انتخابات از نامزدان ریاست جمهوری و نهادهای دخیل در روند انتخابات خواست که به این کمیسیون اجازه دهند تا با استقلال تمام، نتیجه‌ی ابتدایی و نهایی انتخابات ریاست جمهوری را طبق تقویم انتخابات اعلام کند. به سخن مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات، تعداد محلات باز و بسته ولایت‌های بدخشان، خوست و هرات که در این جدول نشر شده است، موثق نیست و کمیسیون مستقل انتخابات میزان شرکت‌کننده‌گان انتخابات ریاست جمهوری را به زودی همه‌گانی خواهد کرد.

بر اساس این فهرست، بیش‌ترین میزان آرا در کابل و کم‌ترین آن در ولایت ارزگان در صندوق‌های رای ریخته شده است. میزان آرای کابل ۴۵۶ هزار و ۵۴۹ رای است و در ارزگان حدود پنج هزار و ۸۵۶ رای در صندوق‌ها ریخته شده است. هم‌چنان آرای ۳۷۲ مرکز رأی‌دهی تا کنون از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام نشده است.

دکمه بازگشت به بالا