۱۹ کودک در جریان سال جاری میلادی برای همیشه فلج شدند

۸ صبح، کابل: مقام‌های وزارت صحت عامه هم‌زمان با بزرگداشت از روز جهانی مبارزه با فلج کودکان اعلام کرد که از آغاز سال جاری میلادی تا کنون ۱۹ کودک توسط ویروس پولیو برای همیشه فلج شدند.

به گفته وزارت صحت عامه، اکثر کودکانی که فلج شده‌اند، در ولایت‌های ناامن بودوباش داشتند. آن طوری که این وزارت معلومات می‌دهد، هشت کودک در ولایت ارزگان، پنج کودک در ولایت هلمند، سه کودک در ولایت قندهار، یک کودک در ولایت پکتیکا، یک کودک در ولایت کنر و یک کودک دیگر در ولایت ننگرهار به دلیل دریافت نکردن واکسین پولیو برای همیشه فلج شدند.

مقام‌های وزارت صحت عامه گفته‌اند که در طی دو سال گذشته میلادی واقعات مثبت پولیو رو به افزایش بوده است. این وزارت اما آمار مشخصی از کودکانی که در طی سال‌های گذشته فلج شده‌اند، ارایه نکرده است.

داکتر ماموسی زیور، معین مالی و اداری وزارت صحت‌عامه به روز پنج‌شنبه، در یک نشست خبری در کابل گفت:« با وصف پشرفت‌های مهم، ما با چالش‌های جدی در جهت محو کامل مرض فلج اطفال مواجه هستیم. اکثر مناطق از ویروس وحشی پولیو عاری گردیده و این مرض تنها در برخی مناطق و ولسوالی‌های محدود باقی مانده که چالش‌های اساسی را در خصوص رسیدگی مداوم به تمام اطفال در پی داشته است.»

این مقام وزارت صحت عامه در ادامه افزود که از آغاز سال ۲۰۱۸ تا اکنون، برنامه محو پولیو در افغانستان ۱۱۴ میلیون دوز واکسین خوراکی را از طریق کمپاین‌های واکسیناسیون به کودکان فراهم کرده است:«باوجود آنهم، کارهای زیادی به انجام دادن باقی مانده تا توقف ویروس پولیو در آخرین پناهگاهایش در قندهار، هلمند، ارزگان، کنر و ننگرهار متوقف گردد.»

داکتر لورانس، نماینده اداره یونیسف در افغانستان، نیز در این برنامه گفت:«ما برنامه‌های راهبردی خود را به گونه‌ی عیار ساختیم که امید است پولیو در یک دوره سه الی چهار ساله محو گردد. افغانستان و پاکستان تنها دو کشور جهان است که واقعات مثبت پولیو از آن گزارش می‌شود و ما باید وظیفه خود را به اتمام برسانیم.»

وزارت صحت عامه می‌گوید که واکسین نمودن چندین بار هر کودک در کمپاین‌های دریافت واکسین، تنها راهی برای متوقف ساختن گردش کنونی ویروس وحشی پولیو است.

 وزارت صحت عامه گفته که در جریان کمپاین واکسین در ماه جاری میلادی، این وزارت همراه با سازمان صحی جهان و اداره یونیسیف و شرکای کاری ۸٫۵ میلیون کودک را مورد هدف قرار داد تا در مقابل پولیو واکسین شوند اما به گفته مقام‌های این وزارت «به دلیل مشکلات و چالش‌های امنیتی، رفت و برگشت زیاد مردم در مناطق سرحدی بین افغانستان و پاکستان و عدم دسترسی، برخی از کودکان از واکسین باز ماندند.»

فلج کودکان یک بیماری ویروسی است که قابل درمان نیست و از سال ۱۹۸۸ اقدام جهانی برای ریشه‌کن کردن آن آغاز شد و از آن سال تاکنون، موارد ابتلا به این بیماری به میزان بیش از ۹۹ درصد کاهش یافته است.

دکمه بازگشت به بالا