۱۸ هزار نفر دیگر از کارکنان بخش دولتی و نظامی ترکیه اخراج شدند

دولت ترکیه ۱۸ هزار معلم، سرباز، افسر پولیس و کارمندان بخش دولتی را از کار برکنار کرد.

یک چینل تلویزیونی و شماری از روزنامه‌های ترکیه نیز تعطیل شده‌اند.

به نقل از گزارش بی‌بی‌سی فارسی، این تازه‌ترین موج از تصفیه‌ی کارکنان بخش‌های مختلف دولتی در پی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ است. رسانه‌های ترکیه گزارش کرده‌اند که احتمال دارد این آخرین مورد از اخراج‌ها در این کشور باشد، پیش‌بینی شده است که وضعیت اضطراری در این کشور به زودی لغو خواهد شد.

از دو سال پیش و در پی کودتای نافرجام، در این کشور وضعیت فوق العاده اعلام شده است. رجب طیب اردوغان ماه گذشته بار دیگر به عنوان رییس جمهور این کشور انتخاب شد و قرار است مراسم تحلیف آقای اردوغان روز دوشنبه (۱۷ سرطان) برگزار شود.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل در ماه مارچ سال میلادی جاری اعلام کرد که دولت ترکیه تا کنون پیش از ۱۶۰ هزار نفر از کارکنان بخش دولتی را از کار برکنار کرده است. از زمان کودتا تا کنون هزاران نفر در ارتش و دولت به اتهام دست‌داشتن در کودتا و ارتباط با «جنبش گولن» تعلیق، اخراج یا دست‌گیر شده‌اند. همچنین ده‌ها رسانه‌ و هزاران موسسه‌ی مرتبط با آقای گولن نیز تعطیل شده‌اند. فتح‌الله گولن، واعظ منتقد رجب طیب اردوغان است.

در میان این موسسه‌ها سازمان‌های خیریه و آموزشی هم دیده می‌شوند. هدف دولت ترکیه از بستن این موسسه‌ها «پاک‌سازی» نیروهای وفادار به آقای گولن در این کشور است. متحدان غربی ترکیه، این کشور را به دلیل اقدامات سرکوب‌گرانه مورد انتقاد قرار داده‌اند. منتقدان آقای اردوغان او را متهم کرده‌اند که از دو سال پیش اقداماتی را برای مقابله با مخالفانش آغاز کرده است. در مقابل ترکیه گفته که این قبیل اقدامات برای مقابله با تهدیدات امنیت ملی ضروری است.

دیدگاه are closed.