۱۸۰ کشته و ۳۷۵ زخمی؛ ماه اول مذاکرات بین‌الافغانی برای غیرنظامیان خونین بود

حسیب بهش

در جریان هفته‌های آغازین مذاکرات بین‌الافغانی، غیرنظامیان روزهای خون‌باری را پشت سر گذاشتند. حملات تهاجمی جنگ‌جویان طالبان به مناطقی در هلمند، بدخشان و بغلان و انجام حملات انتحاری در ننگرهار و غور، در افزایش تلفات غیرنظامیان نقش اساسی داشته است. آمارهای وزارت امور داخله نشان می‌دهد که دست‌کم ۱۸۰ غیرنظامی در جریان یک ماه اخیر کشته و ۳۷۵ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. این تلفات در جریان بیش از یک هزار تحرک تهاجمی، انفجار ماین و حمله انتحاری گروه طالبان بر غیرنظامیان وارد شده است. از سویی هم، مسوولان می‌گویند که ۸۴۰ جنگ‌جوی گروه طالبان در جریان یک ماه اخیر کشته و ۳۸۵ جنگ‌جوی دیگر این گروه زخمی شده‌اند. در این میان، ۴۰ عضو گروه طالبان در جریان ماه میزان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. پیش‌تر، امریکا و برخی از سازمان‌های حقوق بشری خواستار کاهش خشونت‌ها در کشور شده‌اند. با این حال، مذاکرات بین‌الافغانی که انتظار می‌رفت به کاهش خشونت‌ها بیانجامد، هنوز از مرز تهیه کارشیوه عبور نکرده است. هیأت دولت و طالبان به تازه‌گی شمار اعضای گروه‌های تماس‌شان را محدود کرده‌اند تا بدین ترتیب، بحث‌ها روی تهیه کارشیوه مذاکرات هرچه زودتر به نتیجه برسد.

آمار تلفات غیرنظامیان نشان می‌دهد که آغاز مذاکرات بین‌الافغانی بر میزان خشونت‌ها در کشور تاثیر آن‌چنانی نگذاشته است. بر اساس آمارهایی که وزارت امور داخله ارایه می‌کند، دست‌کم ۵۵۵ غیرنظامی در جریان میزان سال روان کشته یا زخمی شده‌اند. طارق آرین، سخنگوی این وزارت روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم میزان به روزنامه ۸صبح گفت که گروه طالبان در جریان این ماه یک هزار و ۱۶۰ حمله تهاجمی، ۱۷۰ انفجار ماین و ۱۰ حمله انتحاری را در سراسر کشور سازمان‌دهی کرده‌اند. وی افزود که در جریان این حملات و انفجارها، دست‌کم ۱۸۰ غیرنظامی کشته و ۳۷۵ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. بدین ترتیب، ماه میزان با وجود ادامه گفت‌وگوهای صلح، هم‌چنان خونین بوده و بیش‌تر تلفات آن به غیرنظامیان وارد شده است. در انفجار موتربمب دوازدهم میزان در ننگرهار، ۱۴ تن کشته و ۴۲ تن دیگر زخمی شدند. ۱۳ تن از کشته‌گان و ۳۸ از زخمیان این رویداد را غیرنظامیان تشکیل می‌داد. افزون بر این، در انفجار روز دوشنبه، بیست‌وهفتم میزان در فیروزکوه غور، ۱۶ غیرنظامی کشته و ۱۲۵ غیرنظامی دیگر زخمی‌ شدند.

در همین حال، وزارت امور داخله می‌گوید که در جریان ماه میزان، نیروهای امنیتی حملاتی را در پاسخ به تحرکات گروه طالبان انجام داده‌اند. آقای آرین افزود که در جریان یک ماه گذشته، ۸۴۰ جنگ‌جوی گروه طالبان در مناطق مختلف کشته و ۳۸۵ جنگ‌جوی دیگر این گروه زخمی شده‌اند. این وزارت هم‌چنان می‌افزاید که در این میان، ۴۰ جنگ‌جوی طالبان از سوی نیروهای امنیتی اسیر شده‌اند. این آمارها در حالی همه‌گانی می‌شود که خشونت‌ها در برخی از نقاط کشور، به ویژه در هلمند، بغلان و بدخشان ادامه یافته است. طالبان حدود ۱۰ روز پیش حملات گسترده‌ای را بر حوزه چهارم امنیتی لشکرگاه و ولسوالی‌های ناوه و نادعلی انجام دادند که افزون بر وارد کردن تلفات بر غیرنظامیان، دست‌کم هفت هزار خانواده را بی‌جا ساخته‌اند. حملات این گروه بر سایر نقاط کشور، از جمله ولایت‌های بغلان، بدخشان و کندز نیز راه‌اندازی شد و در این جریان، به غیرنظامیان تلفاتی وارد شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم میزان با نشر اعلامیه‌ای، خشونت‌های گروه طالبان را محکوم کرد. این نهاد حملات اخیر گروه طالبان در شهر فیروزکوه، مرکز غور را «نقض صریح قوانین جنگی و حقوق بشردوستانه بین‌المللی» خواند و افزود که ادامه حملات افزون بر تحمیل تلفات بر غیرنظامیان، روند صلح را آسیب می‌رسانَد. این کمیسیون از گروه طالبان خواست که بر اساس تعهدش، خشونت‌ها را کاهش دهد، از کشتن افراد بی‌گناه خودداری و متناسب به خواست مردم و جامعه جهانی، هرچه زودتر با آتش‌بس سراسری توافق کند. پیش از این، امریکا و برخی دیگر از سازمان‌های بین‌المللی از افزایش خشونت‌های گروه طالبان ابراز نگرانی کرده بودند. امریکا پس از حملات تهاجمی گروه طالبان بر هلمند، مواضع این گروه در هلمند و قندهار را هدف گرفت، زیرا به باور مقامات این کشور، طالبان خلاف توافق‌نامه صلح دوحه عمل کرده‌ و خشونت‌های‌شان را افزایش داده‌اند. طالبان اما هم‌چنان تصریح می‌کنند که حملات این گروه نسبت به روزهای پیش از توافق‌نامه صلح دوحه، کاهش یافته است.

گفتنی است که هم‌زمان با ادامه‌ خشونت‌ها در کشور، مذاکرات بین‌الافغانی دوحه نیز جریان دارد. دو طرف پس از سکته‌گی در تهیه کارشیوه، سرانجام توافق کردند که شمار اعضای گروه‌های تماس را از حدود پنج نفر به سه نفر کاهش بدهند تا بتوانند هرچه زودتر روی مواد اختلافی توافق کنند. بر اساس معلومات منابع آگاه در دوحه، فاطمه گیلانی به عنوان رییس گروه تماس دولت و محمدرسول طالب و غلام‌فاروق مجروح به عنوان اعضای این گروه تعیین شده‌اند. از سویی هم، طالبان قاری دین‌محمد را به عنوان رییس و محمدنبی عمری و عبداللطیف منصور را به عنوان اعضای گروه تماس‌شان معرفی کرده‌اند. با این حال، بحث‌ها روی تهیه کارشیوه مذاکرات بین‌الافغانی تاکنون پیش‌رفتی نداشته است که بتواند زمینه را برای آغاز مذاکرات اصلی فراهم کند. پیش‌تر، رییس هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان از گروه‌های تماس‌شان خواسته بودند که بحث‌ها پیرامون دو مورد اختلافی را نهایی کنند. دو طرف از سه هفته بدین‌سو، روی تعیین مبنای فقهی برای حل بن‌بست‌های احتمالی در جریان مذاکرات و هم‌چنان تعیین توافق‌نامه صلح دوحه به عنوان مبنای پیش‌برد مذاکرات بین‌الافغانی اختلاف نظر دارند.

هر چند توقع می‌رفت که با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی از خشونت‌ها در کشور کاسته شود، اما درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان هم‌چنان ادامه یافته است. منابع آگاه پیش از این گفته بودند که برخی از کشورهای «تاثیرگذار» منطقه به علاوه امریکا تلاش کرده‌اند که گروه طالبان را به کاهش خشونت‌ها متقاعد سازند. این گروه اما با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، گفته است که روی این مسایل در ادامه مذاکرات بحث و گفت‌وگو می‌کند. گفتنی است که هیأت مذاکره‌کننده دولت از آتش‌بس به عنوان اولویتش در این مذاکرات یاد کرده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن