کشته شدن ۱۸ عضو یک خانواده در نیمروز؛ «گروه طالبان با سپر قراردادن غیرنظامیان عامل اصلی تلفات است»

8صبح، هرات

حمله هوایی نیروهای ارتش در ولسوالی خاشرود ولایت نیمروز، جان ۱۸ غیرنظامی را گرفت. به روایت فعالان مدنی، نیروهای ارتش، منطقه‌ای را بمب‌باران کردند که ساکنانش غیرنظامیان بودند. تمام قربانیان اعضای یک خانواده هستند که نیمه‌های شب کشته شدند و به خواب ابدی رفتند. در میان جان‌باخته‌گان، هفت کودک، پنج زن و برخی افراد کهن‌سال به چشم می‌خورند. اجساد آنان از محل رویداد به شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز، انتقال یافته است. کنش‌گران مدنی با انتقاد از آماج قرار گرفتن غیرنظامیان، نیروهای ارتش را عامل اصلی این فاجعه می‌دانند. برخی ساکنان روستای «منزری» ولسوالی خاشرود، جایی که بمب‌باران شد، ادعا دارند که در این روستا جنگ‌جویان طالبان حضور ندارند و نیروهای ارتش خانه‌های مسکونی مردم فقیر روستانشین را هدف قرار داده‌اند. در این فاجعه، مردی ۱۸ عضو خانواده‌اش را از دست داده است. در سکوت کامل مقام‌های محلی ولایت نیمروز، اعضای شورای ولایتی ادعا دارند که بمب‌باران ارتش، ۱۵ کشته و ۳ زخمی برجای گذاشته است. خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای هم از عدم ارایه اطلاعات توسط مقام‌های محلی شکایت دارند.

خانواده‌ای که نابود شد

نیمه‌های شنبه‌شب، ساکنان روستای «منزری» ولسوالی خاشرود ولایت نیمروز، با صدای انفجار بزرگی از خواب بیدار شدند. نیروهای هوایی ارتش، به گمان حضور جنگ‌جویان طالبان، بخش‌هایی از این ولسوالی را بمب‌باران کردند. براساس معلومات کنش‌گران مدنی و منابع مردمی، در این رویداد دست‌کم ۱۸ غیرنظامی کشته شدند. برخی منابع هم از جان باختن ۱۵ غیرنظامی و زخم برداشتن سه نفر دیگر خبر می‌دهند. تمام قربانیان اعضای یک خانواده هستند و در میان آنان هفت کودک، پنج زن و برخی افراد کهن‌سال وجود دارند. صالح‌محمد، از ساکنان روستای «منزری»، مردى که ١٨ عضو خانواده‌اش قربانى حملات هوایى ارتش شدند، اجساد را روز یک‌شنبه، بیست‌و‌یکم جدى، از ولسوالى خاشرود به شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز، انتقال داد و خواهان عدالت شد.

تصاویر جسدهای بی‌جان غیرنظامیان فاجعه نیمروز، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت و کاربران با انتشار آن، خواهان پاسخ‌گویی حکومت در مورد جزییات و چگونه‌گی حادثه شدند و کشتار غیرنظامیان را خلاف موازین انسانی عنوان کردند. زین‌الله زواک، نماینده‌ جوانان ولسوالی خاشرود، فردی که با حضور در محل رویداد، عمق فاجعه روستای منزری را از نزدیک به چشم دیده است، به روزنامه ۸صبح می‌گوید قربانیان روستاییان فقیری هستند که آماج حملات هوایی ارتش قرار گرفتند.

سکوت حکومت پس از فاجعه

پس از بمب‌باران روستای منزری ولسوالی خاشرود نیمروز، مقام‌های حکومت حاضر نشدند در پیوند به چگونه‌گی وقوع آن با رسانه‌ها صحبت کنند و در سکوت کامل مقام‌های حکومتی، رسانه‌ها جزییات حادثه از زبان منابع مردمی و اعضای شورای ولایتی نقل کردند. کنش‌گران مدنى نیمروز، خواهان بررسى تلفات غیرنظامیان هستند و پافشاری دارند که تاکنون اطلاعاتی در مورد علت وقوع آن و نیز زاویه‌های پنهان این فاجعه، از سوی مقام‌های محلی با رسانه‌ها و خبرنگاران در میان گذاشته نشده است. دفتر مقام ولایت نیمروز و سخنگویان حکومتی با وجود تلاش‌های پی‌هم خبرنگاران، حاضر نشدند در این مورد چیزی بگویند‌، اما خبر این حادثه از سوی مردم بازتاب زیادی داشت.

خبرنگاران فعال در نیمروز می‌گویند که هیچ معلوماتی از چگونه‌گی این رویداد با آن‌ها در میان گذاشته نشد و منابع حکومتی اطلاعات حمله هوایی را با خبرنگاران در میان نگذاشتند. بهرام حقمل، از خبرنگاران فعال در نیمروز، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که با وجود تلاش‌های فراوان موفق به دریافت اطلاعات این رویداد نشد و هیچ‌کدام از مقام‌های امنیتی در این زمینه به رسانه‌ها معلومات ندادند. این در حالی است که پس از تلفات غیرنظامیان در ولایت تخار و ارایه معلومات از سوی سخنگوی مقام ولایت، حکومت محدودیت‌هایى بر فعالیت سخنگویان ولایات وضع کرد. به دنبال وضع این محدودیت‌ها، مقام‌های محلی نیمروز حاضر نشدند با رسانه‌ها صحبت کنند.

تضاد در اعلامیه‌های ارگ و  وزارت دفاع

پس از سکوت مطلق مقام‌های محلی در ولایت نیمروز، ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای نسبت به این رویداد واکنش نشان داد. در اعلامیه آمده که رییس جمهور غنی، از «شهادت و مجروح شدن» شماری از هم‌وطنان در اثر حمله هوایی، در ولسوالی خاشرود، «سخت متاثر» شده است.

رییس جمهور، برای خانواده‌های قربانیان صبر، برای زخمیان صحت‌مندی کامل و برای قربانیان بهشت برین آرزو کرده است. هم‌چنان او به مقام‌های محلی نیمروز دستور داد که زخمیان را درمان کنند و نهادهای امنیتی نیز یافته‌های‌شان را با ریاست جمهوری شریک سازند.

از جانب دیگر، وزارت دفاع ملی، در تضاد با موضع‌گیری ریاست جمهوری، روز دوشنبه، بیست‌ودوم جدی، اعلام کرد که در این حمله هوایی، ۱۴ تروریست به‌شمول نُه پاکستانی کشته شده‌اند. براساس اعلام این وزارت، حمله هوایی شنبه‌شب در ساحه «منزری» ولسوالی خاشرود نیمروز بر یک «قرارگاه گروه طالبان» اجرا شده است. وزارت دفاع ملی می‌گوید که در این حمله نُه «تروریست پاکستانی» و پنج عضو گروه طالبان کشته‌ و شش تن دیگر زخم برداشته‌اند.

وزارت دفاع ملی اما افزود که بررسی‌ها در پیوند به ادعای آسیب‌رسیدن به غیرنظامیان در این حمله هوایی ادامه دارد. با این حال موضع‌گیری‌های متضاد ارگ ریاست جمهوری و وزارت دفاع ملی ابهامات در مورد هویت قربانیان را بیش‌تر ساخته است.

نکوهش کشتار غیرنظامیان

گروه کاری حفاظت از غیرنظامیان در غرب کشور، خواهان بررسی رویداد اخیر در ولایت نیمروز است و از نهادهای جهانی می‌خواهد که آن را مورد پی‌گرد قرار دهند و حکومت افغانستان را زیر فشار بگیرند تا در جریان درگیری با طالبان، از جان غیرنظامیان محافظت کند. سیداشرف سادات، رییس این گروه، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که رویداد کشتار غیرنظامیان در ولسوالی خاشرود نیمروز، نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی هنوز برنامه‌ای برای حفاظت از غیرنظامیان ندارند و این مسأله باید به گونه جدی بررسی شود.

مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر در غرب کشور، پافشاری دارند که گروه‌های درگیر جنگ باید حقوق غیرنظامیان را در نظر بگیرند و در میدان‌های نبرد افراد بی‌طرف را آماج قرار ندهند. میرویس امینی، سرپرست کمیسیون مستقل حقوق بشر در غرب کشور، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که براساس گزارش‌های متفاوت از ولایت نیمروز، ۱۶ تا ۱۸ غیرنظامی در این حمله قربانی شده‌اند. به گفته او، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در پیوند به افزایش تلفات غیرنظامیان، در تمام ولایات موضع‌ خود را اعلام ‌می‌کند و در حال حاضر کارکنان این نهاد مشغول جمع‌آوری اطلاعات دقیق و آمار تلفات غیرنظامیان در جریان درگیری‌های مسلحانه هستند.

مدافعان حقوق بشر تأکید دارند که در جریان نبردها میان نیروهای امنیتی و طالبان، هیچ‌کدام از طرف‌ها حق ندارند غیرنظامیان را آماج قرار دهند، اما افزایش موارد تلفات غیرنظامیان طی روزهای اخیر، نگرانی فعالان حامی حقوق قربانیان جنگ را به دنبال داشته است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن