ویزای ورود به امریکا در بدل۱۳۱ دالر

۸صبح، کابل: متقاضیان سفر به امریکا، بعد از این می‌توانند ویزای ورود به این کشور را از سفارت این کشور در کابل دریافت نمایند.
بریندن اوبرین، مسوول بخش قنسولی سفارت امریکا در کابل، می‌گوید افغان‌ها بعد از این می‌توانند از سفارت امریکا در کابل درخواست ویزای موقتی و غیرمهاجرت نمایند. درخواستی‌های ویزای مهاجرت در سفارت این کشور در کابل پذیرفته نمی‌شود، اما این بخش نیز در آینده به فعالیت‌اش آغاز خواهد کرد.
به گفته‌ی وی، برای کسانی که می‌خواهند برای سیاحت، مسایل تجارتی، معالجه صحی و یا کارهای مقطعی و تحصیلی به امریکا سفر نمایند، ویزای ورود داده می‌شود. قبل از این فقط ویزای رسمی دولتی و دیپلوماتیک در سفارت امریکا در کابل اجرا می‌شد.
قنسول سفارت امریکا در کابل می‌گوید، برای درخواست‌دهندگان ویزای کوتاه‌مدت و غیرمهاجرت، محدودیت خاصی وجود ندارد، اما از درخواست‌دهندگان مصاحبه گرفته می‌شود، و تشخیص داده می‌شود که برایش ویزا داده شود، یا نه.
به گفته‌ی بریندن اوبرین، از تاریخ ۱۶فبروری سال‌ جاری درخواست‌دهندگان ویزای ورود به ایالات متحده می‌توانند از طریق انترنت به صورت آنلاین فورمه‌ی درخواستی ویزا را خانه‌پری نمایند.
 با آن‌که دست‌رسی عموم به انترنت و درخواست ویزا از این طریق در افغانستان با مشکلاتی همراه می‌باشد، مسوولان بخش قنسولی سفارت امریکا در کابل می‌گویند، درخواستی‌ ویزای ورود به امریکا فقط از طریق انترنت و با مراجعه به سایتی که در این رابطه طرح شده است، ممکن می‌باشد. اما در شرایط خاصی، در صورتی که درخواست‌دهنده بنا به دلایلی نتواند از این طریق درخواست ویزا دهد، می‌تواند از طریق فورمه‌ی قلمی درخواست ویزا کند.
این در حالی‌است که به دلیل شرایط نامناسب در کشور، در برخی موارد افغان‌ها از ویزای ورود به کشورهای غربی استفاده نموده‌اند و دوباره برنگشته اند. مسوولان بخش قنسولی سفارت امریکا در کابل، با شروع به کار نمودن بخش ویزای این سفارت، با تاکید به نگرانی به این مساله، می‌گویند که میکانیزم خاصی برای جلوگیری از این مشکل در نظر ندارند، اما می‌کوشند در مصاحبه‌ای که با درخواست‌دهنده‌ی ویزا دارند، تشخیص دهند که وی تعهد به بازگشت به افغانستان دارد و یا نه، و در صورتی که مطمین به بازگشت درخواست‌دهنده نشوند، به او ویزای ورود به ایالات متحده‌ی امریکا داده نخواهد شد.
آقای بریندن اوبرین، تاکید می‌کند که درخواست دهنده فقط مبلغ ۱۳۱دالر امریکایی در قبال اخذ ویزای کوتاه‌مدت ایالات متحده، بعد از این که درخواستی‌اش قبول گردد و به مصاحبه فرا خوانده شود، باید به بخش قنسولی سفارت تسلیم نماید، در غیر آن هر کسی که تقاضای پول در بدل اخذ ویزا نمایند، غیرقانونی است.
به گفته‌ی وی، ویزای کوتاه‌مدت ایالات متحده سه ماه وقت دارد، اما وقت اقامت در امریکا را، مسوولان امنیت داخلی این کشور، بعد از ورود شخص به امریکا تعیین می‌نمایند.
پیش از این، افغان‌هایی که می‌خواستند ویزای ورود به ایالات متحده‌ی امریکا را به‌دست بی‌آورند، به سفارت امریکا در اسلام آباد مراجعه می‌کردند و از این ناحیه با مشکل‌های زیادی روبه‌رو بودند.  درخواستی‌های ویزای مهاجرت، هنوز در کابل قابل پذیرش نیست، اما مسوولان قنسولی سفارت امریکا در کابل می‌گویند، تلاش‌ها برای فعال‌سازی این بخش نیز در جریان است و در آینده با فراهم شدن امکانات، قرار است این بخش نیز در افغانستان فعال شود.  

دکمه بازگشت به بالا