۱۰۴ نامزد حذف‌شده دوباره به فهرست نهایی راه یافتند

۸صبح، کابل: مسوولان کمیسیون شکایت انتخاباتی می‌گویند پس از بررسی شکایت‌ها و مدارک موجود نامزدان، از میان ۱۴۱ فردی‌ که از سوی کمیسیون انتخابات، از فهرست نخستین نامزدان پارلمانی حذف شده بودند، ۱۰۴ تن آنان دوباره به فهرست نهایی راه یافتند.

این یعنی دلایل کافی و اسناد لازم برای زیر سوال بردن و رد صلاحیت افراد مذکور نزد کمیسیون موجود نبوده است.

بر اساس قانون، فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان از سوی کمیسیون انتخابات تهیه و سپس با کمیسیون شکایات انتخاباتی شریک ساخته می‌شود. در این مرحله، نامزدان احتمالی که از سوی کمیسیون انتخابات رد صلاحیت شده باشند، می‌توانند با ارایه‌ی اسناد به کمیسیون شکایات انتخاباتی بی‌گناهی‌شان را ثابت و دوباره به فهرست نهایی راه یابند.

از سویی هم در روزهای اخیر، کمیسیون ویژه‌ی رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی اعلام کرد که در نتیجه‌ی بررسی، نام ۲۵ تن از نامزدان انتخابات پارلمانی را از فهرست نهایی حذف کرده است. اکنون مسوولان کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی می‌گویند که این تصمیم نهایی نیست و نیاز به تأیید آن‌ها دارد.

علی‌رضا روحانی، دبیر کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که بررسی‌ها درباره‌ی استیناف‌طلبی نامزدانی که از سوی کمیسیون ویژه حذف شده‌اند را آغاز شده و به ‌زودی در این مورد تصمیم گرفته می‌شود.

روحانی گفت: «احتمال دارد شماری از افرادی که حذف شده‌اند، پس از بررسی دوباره برگردند. این فهرست تنها به خود افراد اعلام شده است. پس از بررسی ما این فهرست را به کمیسیون مستقل انتخابات اعلام می‌کنیم، آن‌ها فهرست نهایی را نشر می‌کنند.»

انتظار می‌رود که فهرست نهایی نیز به زودی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شود.

قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌های کشور در ۲۸ میزان امسال برگزار شود.

دیدگاه are closed.