۱۰۰ هزار دالر، هزینه‌ی درج نام یک فرمانده محلی در فهرست نهایی

رابط با 50 هزار دالر امریکایی بازداشت شد

حدود یک ماه پیش بود که سیف‌الدین اکبری، رابط یکی از کمیشنران کمیسیون شکایات انتخاباتی با یکی از نامزدان حذف شده، پس از چانه‌زنی‌های بسیار، سرانجام به توافق رسیدند که در بدل مبلغ ۱۰۰ هزار دالر امریکایی، نام بشیراحمد قانت، یکی از فرماندهان محلی تخار را درج فهرست نهایی کمیسیون انتخابات سازد.

بسیاری از باشندگان و هم‌شهریان بشیراحمد قانت، از او به خاطر داشتن افراد مسلح غیرمسوول و قتل افراد بی‌گناه، نزد کمیسیون شکایات انتخاباتی شکایت درج کرده بودند؛ شکایتی که توسط کمیسیون شکایات انتخابات بررسی و پس از تثبیت اتهام‌ها، نام این فرمانده محلی از فهرست خط خورد.

 به همین دلیل، فرمانده قانت ناگزیر شد که دست به دامان «سیف‌الدین اکبری»، که به گفته‌ی برخی از منابع از دستیاران عبدالعزیز آریایی، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی است، بزند و از او بخواهد که به کمک آریایی نام او را درج فهرست نهایی سازد. هر دو طرف این معامله توافق کردند که در بدل ۱۰۰ هزار دالر امریکایی این کار انجام شود، اما سیف‌الدین اکبری هنگام دریافت ۵۰ هزار دالر امریکایی از سوی او، توسط نیروهای امنیتی و دادستان‌های داستانی کل دستگیر شد. او در حال حاضر زندانی است و پرونده‌‌اش در دادستانی کل در جریان است.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

بر اساس اسناد ویدیویی که در اختیار روزنامه‌ی ۸صبح قرار گرفته، به وضوح دیده می‌شود که سیف‌الدین اکبری به بشیراحمد قانت، از فرماندهان محلی حزب اسلامی در ولایت تخار اطمینان می‌دهد که در بدل مبلغ تعیین‌شده، اتهامات وارد شده بر او را رفع سازد و نامش را در فهرست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی بیاورد.

در روزی که این ویدیو ثبت شده است، فرد نام‌برده می‌گوید، که امروز استیناف‌خواهی نامزدان حذف‌شده شروع می‌شود و تا دو روز دیگر فرصت دارید که این کار را انجام دهید.

این معامله‌ی پولی طوری تنظیم شده بود که در وهله‌ی نخست، مبلغ ۵۰ هزار دالر امریکایی به صورت پیش‌پرداخت در اختیار سیف‌الدین اکبری قرار بگیرد و پول باقی‌مانده پس از انجام کار پرداخت شود. هر دو طرف به توافق رسیدند و قرار شد سیف‌الدین اکبری این پول را از خانه‌ی بشیراحمد قانت در شهر کابل تحویل بگیرد. در روز تعیین‌شده نام‌برده به منزل قانت رفته، مبلغ ۵۰ هزار دالر امریکایی را از نزد قانت تحویل گرفت.

این ماجرا زمانی جالب‌تر شد که به محض بیرون شدن سیف‌الدین اکبری از منزل بشیراحمدقانت، نیروهای امنیتی و سارنوال موظف او را بالفعل با ۵۰ هزار دالر امریکایی بازداشت کردند.

در ویدیویی که از زمان دستیگری آقای اکبری در اختیار روزنامه‌ی ۸صبح قرار گرفته، به وضوح دیده می‌شود که دادستان و نیروهای امنیتی مبلغ‌های درشت دالر را از چندین جیب او بیرون می‌کشد و از او در مورد چگونگی به دست آوردن پول وضاحت می‌خواهد.

استدلال سیف‌الدین این است که پول نام‌برده بهای موتر زرهی‌ای است که او به بشیراحمد قانت فروخته است. هنگامی که دادستان از او می‌پرسد که موتر در حال حاضر کجاست؟ او می‌گوید موتر در بدخشان است. سارنوال می‌پرسد در صورتی که موتر را تحویل نداده‌ای، چگونه پول را به دست آوردی؟

در کنار این، به نظر می‌رسد ارگان‌های کشفی و امنیتی پیشایش گزارش تبادله‌ی پول را دریافت کرده بودند؛ زیرا در ویدیوهایی که در اختیار روزنامه‌ی ۸صبح قرار گرفته، به وضوح پیداست که دادستان و نیروهای امنیتی حاضر در محل، حتا سریال نمبر پول‌های تبادله شده را در اختیار دارند و پس از مطابقت آن با اصل پول، به صورت فوری حلقه‌ی عدالت را بر دستان سیف‌الدین می‌بندند.

از سویی هم مسوولان در دادستانی کل کشور بر درست بودن این پرونده مهر تأیید می‌زنند و می‌گویند که کار روی این پرونده به شدت تمام جریان دارد و به زودی نهایی می‌شود.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل کشور در مورد چگونگی دستگیری سیف‌الدین اکبری به روزنامه‌ی ۸صبح گفت: «بر اساس عریضه‌ی یک شخص و فعالیت‌های اپراتیفی‌ای که از سوی سارنوالی کنترول مراقبت وجود داشت، دو نفر در پیوند به اخذ ۵۰ هزار دالر امریکایی از یکی از کسانی که از فهرست نامزدان حذف شده، از سوی سارنوالی گرفتار شده است. دوسیه‌ی آن‌ها تحت تحقیق و بررسی همکاران ما قرار دارد.»

فرد دومی که آقای رسولی اشاره می‌کند، مدیر مبارزه با جرایم جنایی ولایت تخار است. سخنگوی لوی‌سارنوالی گفت که مدیر فرد نام‌برده در روزهای عید با قید ضمانت آزاد شده است: «شخص نام‌برده بر اساس یک سند معتبر و تدابیر احتیاطی مستحکم‌تر به ضمانت در ایام عید رها شد. یک نفر از آن‌ها هنوز هم تحت توقیف است، اما رهایی و توقیف آن‌ها به معنای بی‌گناهی و یا مجرم‌بودن‌شان نیست.»

بشیراحمد قانت، کسی که در این پرونده متهم به پرداخت پول است، از گفت‌وگو در این مورد خودداری کرد. زمانی که ۸صبح با آقای قانت تماس گرفت او تنها گفت که «از این گپا اطلاع ندارم.» تماس‌های بعدی ما با او بی‌نتیجه بود.

سیف‌الدین اکبری کیست؟

هنوز در مورد کیستی و هویت سیف‌الدین اکبری معلومات دقیقی در دست نیست. منبعی از کمیسیون انتخابات تخار، نام‌برده را یکی از دستیاران عزیز آریایی، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی می‌کند. عزیز آریایی این موضوع را رد می‌کند.

از سویی هم هنگامی که نیروهای امنیتی و دادستان هنگام بازداشت سیف‌الدین اکبری از او در مورد هویتش و این‌که برای چه کسی کار می‌کند، پرسشی را مطرح می‌سازد، او پاسخ روشنی نمی‌دهد و تنها می‌گوید که از ولایت بدخشان است، اما اطلاعات نشان می‌دهد که سیف‌الدین اکبری وابسته به حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و فرمانده نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان است و در قسمتی از این ویدیو نیز اشاره می‌کند که او با حکمتیار دیدار کرده است. بشیر قانت نیز از اعضای حزب اسلامی است. به همین دلیل اکبری در چند جای ویدیو به تکرار اشاره می‌کند که به دلیل هم‌حزبی بودن سعی می‌کند نام او را در فهرست نهایی درج سازد.

 

نسخه ویدیویی این گزارش:

آیا افراد نام‌برده ارتباطی با آریایی دارد؟

با این حال وقتی از سخنگوی لوی‌سارنوالی پرسیدم که همکاران‌شان در جریان تحقیق به این نتیجه رسیده‌اند که ارتباطی بین افراد دستگیر شده و عزیرآریایی، رییس کمیسیون شکایات انتخابات وجود دارد یا خیر؟ او موضوع را رد و یا تأیید نکرد، اما جمشید رسوالی گفت: « از این‌که قضیه در حال تحقیق قرار دارد، ارایه‌ی جزئیات بیشتر این موضوع از یک‌سو به کار تحقیق خدشه وارد می‌کند و از سوی دیگر استقلال همکاران ما را با مشکل روبرو می‌سازد، اما اطمینان می‌دهیم که در پیوند به این قضیه بر علاوه‌ی دو فرد نام‌برده، هر فرد دیگری که ارتباط مستقیمش با افراد نام‌برده تثبیت شود و در مورد قضیه کسب الزامیت و ایجاب تحقیق و بررسی از آن‌ها لازم باشد، هر شخص در هر موقف و موقعیتی که قرار داشته باشد، همکاران ما از آن‌ها تحقیق خواهند کرد و در نهایت امر بر اساس اسناد، شواهد و مدارک با بی‌طرفی کامل تصمیم خواهند گرفت.»

عبدالعزیز آریایی، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی اتهامات وارد شده بر خودش را رد می‌کند. آقای آریایی در گفت‌وگویی با ۸صبح با اشاره به دستگیری سیف‌الدین اکبری گفت: «اگر معامله‌ای در کار می‌بود، دفاعی از او (بشیر قانت) صورت می‌گرفت و از فهرست حذف نمی‌شد. اتهام‌های او نسبت به دیگر نامزدان حذف‌شده بیشتر بود و به همین دلیل در همان زمان او جزو نخستین افرادی بود که نامش از افراد خط زده شد.»

او گفت که در این پرونده، مسئله‌ی تبادله‌ی حدود ۵۰ هزار دالر مطرح است، ولی به گفته‌ی وی، پرونده‌ی بشیر قانت با یک میلیون دالر نیز قابل دفاع نبود. او اتهام‌های وارده بر خودش را «توطیه و دسیسه» خواند و گفت که نهادهای عدلی و قضایی صحت و سقم این قضیه را روشن خواهد کرد.

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی تأیید کرد که سیف‌الدین اکبری از ولسوالی ارگوی بدخشان است. با این حال او گفت که اکبری خودش  را به نام سکرترش او معرفی کرده و چنین معاملاتی را به انجام رسانده است.

استخدام خودی

اطلاعات روزنامه‌ی ۸صبح نشان می‌دهد که عبدالعزیر آریایی دو تن از نزدیکانش را به عنوان کمیشنران ولایتی و برخی از افراد دیگر را در کمیسیون شکایات استخدام کرده است. 

یک منبع به روزنامه‌ی ۸صبح گفت که عبدالله فایز، کمیشنر کمیسیون شکایت انتخاباتی ولایتی پروان از افراد نزدیک به عبدالعزیز آریایی است و معاملات پولی میان نامزدان حذف‌شده و او را فراهم ساخته است.

کسی که در حال حاضر به جرم اخذ رشوه از یک نامزد حذف‌شده متهم است و پرونده‌ی او در سارنوالی زیر بررسی قرار می‌گیرد، فایز از ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان است؛ جایی که زادگاه رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی است. در مورد پرونده‌ی او پسان‌تر با تفصیل خواهید خواند.

به گفته‌ی منابع، قاضی یوسف، کمیشنر ولایتی ولایت بلخ نیز از دیگر افراد نزدیک به عبدالعزیز آریایی است. او نیز از ولسوالی ارگوی ولایت بدخشان است، اما در حال حاضر در پست خدمتی در کابل ایفای وظیفه می‌کند.

از سویی هم سیف‌الدین اکبری، کسی که به اتهام اخذ ۵۰ هزار دالر رشوه از سوی سارنوالی بازداشت شده، در مورد دو شخص نام‌برده در ویدیوهایی که در اختیار ۸صبح قرار گرفته، به تکرار صحبت می‌کند و می‌گوید که آن‌ها را به کمک ملا متین، برادر عبدالعزیر آریایی به کابل انتقال می‌دهند. آریایی نیز تأیید کرد که دو شخص نام‌برده از زادگاه اوست، اما او گفت که استخدام آن‌ها در مخالفت با قانون قرار ندارد و افراد نام‌برده در یک روند شفاف گزینش شده‌اند.  

با این حال، آریایی تأیید می‌کند که ملا متین برادرش است. او گفت که برادرش در ریاست حج و اوقاف بدخشان وظیفه دارد و ارتباطی با این موضوع ندارد. رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که نه تنها تلاش‌های افراد حذف‌شده از طریق برادرش صورت گرفته، بلکه برخی از افراد از همسرش نیز خواهان کمک شده‌اند. او گفت که به هیچ‌کسی حق مداخله در امور کاری‌اش را نمی‌دهد.

در کنار این، عبدالعزیز آریایی، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که سیف‌الدین را به درستی نمی‌شناسد و ممکن است که یکی از مراجعین دفترش باشد، اما پرسشی که به میان می‌آید، این است که در صورت ارتباط نداشتن وی با آقای آریایی، او اسم کمیشنران ولایتی را از کجا می‌داند و از چه راهی می‌تواند با آن‌ها همکاری کند.

از سویی هم سیف‌الدین اکبری در بخشی از صحبت‌هایش با بشیر قانت یادآوری می‌کند او هزینه‌ی تحصیل رییس کمیسیون شکایات را پرداخته و آقای آریایی به نوعی مدیونش است. در حالی که عبدالعزیز آریایی چنین ادعایی را بی‌بنیاد می‌خواند و می‌گوید که هیچ ارتباطی شخصی با فرد نام‌برده نداشته است.

۱۶ هزار افغانی پول عیدی

از سوی هم پیش از روزهای عید، خبرهایی در شبکه‌های اجتماعی پیچید؛ خبرهایی که حکایت از آن داشت که عبدالله فایز، کمیشنر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی ولایت پروان نیز به اتهام اخذ رشوه از سوی ارگان‌های امنیتی بازداشت شده است.

اکنون لوی‌سارنوالی کشور با تأیید این موضوع می‌گوید که پرونده‌ی عبدالله فایز نیز در سارنوالی تحت تحقیق قرار دارد و  او به جرم اخذ ۱۶ هزار افغانی از سوی یکی از نامزدان حذف‌شده دستگیر شده است.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی در این مورد چنین وضاحت داد: « شخص نام‌برده (عبدالله فایز) در منزل یکی از نامزدان حذف‌شده از ولایت پروان در روزهای عید حضور داشت و زمانی که از خانه بیرون می‌شد، از نزدش ۱۶ هزار افغانی پول دریافت شد. در جریان گرفتاری، شخص مظنون قضیه اظهار داشته که مبلغ نام‌برده را به عنوان عیدانه از نزد نامزد حذف‌شده گرفته است.»

رسولی گفت که نام‌برده به صورت بالفعل از سوی نیروهای کشفی با حضور داشت سارنوال گرفتار شده و این قضیه نیز در حالت بررسی و تحقیق قرار دارد. او از ارایه‌ی جزئیات بیشتر در مورد این پرونده خودداری کرد.

با این حال عبدالعزیز آریایی گفت که در مورد پرونده‌ی عبدالله فایز، نهادهای عدلی و قضایی قضاوت خواهند کرد. او گفت که فایز بیشتر در چنگال یک دسیسه گیر کرده ورنه به گفته‌ی وی، نامزدی با پرداخت ۱۶ هزار افغانی در فهرست نهایی راه نمی‌یابد.

پرداخت پول و تطمیع کارمندان شکایت انتخاباتی توسط نامزدان حذف‌شده موضوع تازه‌ای نیست، پیش از این نیز برخی از نامزدان حذف‌شده، کمیشنران کمیسیون شکایات انتخاباتی را در کابل نیز به گرفتن پول به خاطر درج نام برخی از افراد در فهرست نهایی مطرح کرده بودند.

 

 

دیدگاه are closed.