افزایش ۱۰۰ درصدی بیماران کووید-۱۹ در پروان؛ کیت تشخیص اومیکرون وجود ندارد

۸صبح، پروان

مسوولان در شفاخانه کووید-۱۹ پروان، از افزایش ۱۰۰ درصدی مبتلایان به ویروس کرونا در این ولایت خبر می‌دهند. به گفته آنان، در یک‌ ماه گذشته نزدیک به ۸۰ بیمار کووید-۱۹ در این شفاخانه بستری شده‌اند. مسوولان می‌افزایند که احتمال می‌رود این افراد مبتلا به نوع جدید ویروس کرونا باشند، اما تا کنون کیت تشخیص اومیکرون در افغانستان وجود ندارد.

عبدالحمید عالمی ژکفر، مسوول شفاخانه کووید-۱۹ در پروان، از افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در هفته‌های پسین در این ولایت ابراز نگرانی می‌کند. به گفته ژکفر، در ۲۵ روز گذشته‌، از میان ۹۰۰ نمونه مشکوک به ویروس کرونا در این ولایت، ۷۵ تا ۸۰ واقعه آن مثبت بوده است. وی از افزود: «احتمال می‌رود که این افراد مبتلا به نوع جدید ویروس کرونا باشند؛ اما تا‌کنون کیت تشخیص اومیکرون در افغانستان وجود ندارد. مقام‌های وزارت صحت‌ عامه چندین بار از سازمان صحی‌ جهان درخواست کیت صحی کردند، اما با گذشت چندین ماه از شیوع این نوع ویروس، تا‌کنون برای ما کیت‌ تشخیص اومیکرون داده نشده و این سازمان توجه خاص به افغانستان ندارد.»

او هم‌چنان از قطع بودجه اختصاصی سازمان‌ صحی جهان برای شفاخانه‌های کووید-۱۹ ابراز نگرانی کرده گفت که به همین دلیل در شمار کارمندان صحی این شفاخانه کاهش به میان آمده است.

مسوولان شفاخانه کووید-۱۹ پروان، از سازمان صحی‌ جهان می‌خواهند که هر چه زودتر به مشکلات سیستم صحی‌ افغانستان توجه کند.

گفتنی است که گونه‌ جدید ویروس کرونا موسوم به «اومیکرون» برای اولین‌ بار در اواخر نوامبر سال گذشته‌ میلادی در آفریقای جنوبی شناسایی شد.

در همین حال، شماری از پزشکان در پروان می‌گویند که عوارض ابتلا به این گونه در مقایسه با گونه‌های قبلی خفیف‌تر است؛ اما این نوع به‌مراتب مسری‌تر بوده و باعث افزایش آمار مبتلایان شده است. انصارالله میرزایی، یکی از پزشکان شفاخانه کووید-۱۹ پروان، از شهروندان کشور می‌خواهد که برای پیش‌گیری از ابتلا به نوع جدید کووید-۱۹، از حضور در تجمعات دوری کنند.

با این حال، شماری از بیمارانی که در این شفاخانه بستری‌اند، از امکانات و برخورد پزشکان خوش‌بین به نظر می‌رسند.

کفتر بیگم و سردار بی‌بی، دو تن از مبتلایان به ویروس کرونا، می‌گویند که سه روز می‌شود در این شفاخانه بستری هستند. آن‌ها می‌افزایند که امکانات برای‌شان فراهم است و تا زمانی که به شفاخانه مراجعه نکرده بودند، در وضعیت خیلی بد به سر می‌بردند.

بربنیاد آمار مسوولان، از زمان شیوع موج نخست ویروس کرونا در پروان تا‌کنون، سه هزار و ۸۰۰ تن به این ویروس مبتلا شده‌اند. از این میان، ۹۲ تن جان‌ باخته و متباقی بهبود یافته‌اند.

مسوولان صحی پروان در حالی از نبود کیت تشخیص اومیکرون و قطع بودجه شفاخانه کووید-۱۹ از سوی سازمان صحی جهان ابراز نگرانی می‌کنند که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، نظام صحی کشور در پرتگاه سقوط قرار گرفته است. کمیته‌ بین‌المللی نجات چند ماه پیش در گزارشی گفته‌ بود که ممکن است بیش از ۹۰ درصد از کلینیک‌های صحی کشور تعطیل و میلیون‌ها نفر از مراقبت‌های اولیه محروم شوند.

موج اومیکرون، افغانستان را در وضعیتی تهدید می‌کند که کشور با بحران شدید اقتصادی و بشری درگیر است. به گفته‌ نهادهای کمک‌رسان، بیش از ۲۰ میلیون تن در کشور نیاز به غذا دارند. این نهادها با تأکید بر کمک‌رسانی عاجل، از بروز فاجعه هشدار می‌دهند.

دکمه بازگشت به بالا