۱ کشته و ۶ زخمی؛ تظاهرات در بغلان وارد دومین روز شد

۸صبح، کابل: تظاهرات شماری از باشنده‌گان ولایت بغلان در اعتراض به نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این ولایت، وارد دومین روز شد. این تظاهرات روز جمعه، ششم ثور، هم‌زمان با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی ولایت بغلان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات آغاز و شام گذشته به خشونت کشیده شد که در نتیجه‌ی آن یک معترض کشته و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند.

معترضان ادعا دارند که پولیس بر مظاهره‌چیان شیلک کرده‌ است، اما مسوولان در وزارت امور داخله می‌گویند، تحقیقات این نهاد نشان می‌دهد که انفجار ماین ‌جاسازی شده در میان معترضان سبب کشته و زخمی شدن آن‌ها شده‌ است. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله روز شنبه، هفتم ثور، به ۸صبح گفت که پس از وقوع انفجار، نیروهای پولیس شلیک هوایی کرده‌اند. او ادعای معترضان مبنی بر شیلک پولیس بر آن‌ها را رد کرد. 

در سوی دیگر، عتیق‌الله قادری، یکی از معترضان در بغلان، به ۸صبح گفت که حوالی ساعت ۷:۴۰ شام روز جمعه پولیس به معترضان هشدار داد که ساحه را ترک کنند، اما متعرضان اصرار داشتند که پس از مشوره در این مورد تصمیم خواهند گرفت. او گفت، پس از آن پولیس بر معترضان آتش‌ گشود که در نتیجه آن یک نفر کشته و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند. وضعیت یکی از این زخمیان وخیم گزارش شده است.  

صدها باشنده ولایت بغلان پیش از چاشت روز جمعه در ساحه «دو سرکه» مزار از مربوطات شهر پلخمری مرکز این ولایت با راه‌انداری تظاهرات اعتراضی نسبت به نتایج نهایی انتخابات پارلمانی بغلان، شاهراه کابل- مزارشریف را به روی رفت‌وآمد بستند. آن‌چنان که معترضان می‌گویند این تظاهرات امروز شنبه نیز با حمل جنازه معترض کشته‌شده ادامه دارد.

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی بغلان روز جمعه لحظاتی پیش از گشایش دور هفدهم پارلمان اعلام شد. کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج نهایی حوزه‌های انتخاباتی کندز، میدان‌وردک و حوزه کوچی‌ها را نیز دیروز اعلام کرد‌. بر‌اساس فهرست منتشر شده از سوی این کمیسیون‌، از ولایت بغلان، اسدالله شهباز، محمدعظیم محسنی، عتیق رامین، مامور احمدزی، محمدنسیم مدبر، عبدالرزاق هاشمی، شکریه عیسی‌خیل و نوریه حمیدی به مجلس نماینده‌گان راه یافته‌اند. 

اما معترضان فهرست نشر شده را قابل قبول نمی‌دانند و ادعا دارند که کمیسیون‌های انتخاباتی به آرای آن‌ها دست‌برد زده‌اند.

عبدالقدیم نیازی، معاون و سرپرست والی بغلان روز گذشته در صحبت با روزنامه ۸صبح گفته بود که معترضان هواداران محبوب‌الله غفاری هستند که در فهرست نهایی راه نیافته است.

محبوب‌الله غفاری در کابل در بازداشت به سر می‌برد، اما هواداران او می‌گویند که حلقات سیاسی برای او پرونده‌سازی کرده و ضمن بازداشت، از راه یافتن او به مجلس نماینده‌گان جلوگیری کرده‌اند.

معترضان خواهان آزادی غفاری و تجدیدنظر در نتایج و بررسی مجدد آرای ولایت بغلان هستند.

انتخابات مجلس نماینده‌گان در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته در سراسر کشور به استثنای ولایت‌های قندهار و غزنی برگزار شد. انتخابات پارلمانی قندهار با یک هفته تأخیر در پنجم عقرب برگزار شد، اما انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی تاکنون برگزار نشده است. آن‌چنانی که مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، این انتخابات قرار است در ششم میزان، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی برگزار شود. تاکنون نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل و پکتیا اعلام نشده است، اما پارلمان روز گذشته افتتاح شد.

دکمه بازگشت به بالا