گفتگوی ویژه با ویلیم وود، سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان؛ جامعه جهانی برای ابد در افغانستان نمی ماند

ویلیم وود، از اپریل سال ۲۰۰۷ به این سو، سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان است. این در شرایطی است که رییس جمهور باراک اوباما به دلیل اوضاع ناامن  افغانستان خواستار تهیه استراتژی جدید و دو چند ساختن شمار سربازان کشوراش در افغانستان شده است. در شامگاه ورود ریچار هالبروک به کابل، نماینده ویژه اوباما برای افغانستان و پاکستان، کیم بارکر، گزارشگر شیکاگو تربیون در کابل گفتگویی را با ویلیم وود در مورد شورشیان طالبان و افزایش تنش ها بر سر تلفات ملکی میان رییس جمهور کرزی و ایالات متحده امریکا انجام داده است.

بخش های از این مصاحبه را در زیر می خوانیم:
پرسش: حضور جامعه جهانی برای چه مدتی در افغانستان ضروری است؟
پاسخ: نمی توانم زمان مشخصی را تعین کنم، اما روشن است که این حضور برای همیشه نخواهد بود. در حال حاضر، جامعه جهانی قدرت و توانایی سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ را در افغانستان ندارد. بنابراین به نظر می رسد که نیروها برای مدت بیشتری در افغانستان خواهند ماند، چون تنها دوسال می شود که برای تامین امنیت در افغانستان مبارزه صورت می گیرد. صراحتا بگویم که برخی ناسازگاری ها وجود دارند که با آنها باید واقع بینانه برخورد شود که  چرا ما تنها دوسال می شود در این زمینه تلاش می کنیم. من فکر می کنم  این کار نتیجه خواهد داد. من فکر می کنم که با افزایش نیروها و افزایش نیروهای امنیتی افغان، وضعیت بهبود خواهد یافت. من خوش بین هستم، اما نمی توانم برای شما زمان دقیقی را تعیین کنم.
پرسش: چرا شما فکر می کنید که افغان ها نسبت به چند سال قبل اکنون بیشتر احساس نا امنی می‌کنند؟
پاسخ: این کشور در طی ۳۰ سال ویران شده است و این مساله مردم را درمانده کرده است. ساختار سنتی رهبری نیز در این کشور از کار افتاده است. ساختار های بین المللی نیز هنوز ریشه های عمیقی در افغانستان پیدا نکرده اند. مردم در سطوح اجتماعات خسته شده اند. در این وضعیت شکننده، من فکر می کنم که هم طالبان، هم جنایتکاران و هم جنگ سالاران که در طول سال های بد به قدرت رسیدند، تلاش می کنند تا فعالیت های خود را گسترش دهند. هم چنان نه حکومت و نه حامیان بین المللی اش تاکنون نتوانسته اند شیوه های پاسخگویی به تهدید ها را در سطوح اجتماعی پیدا کنند. من فکر می کنم که ما بتوانیم] این ماموریت را به پیروزی برسانیم[.
پرسش: شما در مورد میزان مشارکت اعضای ناتو در افغانستان چه فکر می کنید؟
پاسخ: در مورد شمار محدود آنها، آنچه که ناتو آن را ضروری می دانست هیچ گاهی عملی نشد. بنابراین فکر می کنم که خالیگاه های زیادی برای همکاری و کمک هنوز وجود دارند. ایالات متحده امریکا در حال افزایش نیروهایش است و من مطمین هستم که برخی از اعضای دیگر ایتلاف نیز در جریان سال ۲۰۰۹ نیروهای بیشتری به افغانستان خواهند فرستاد.
پرسش: شما در مورد انتقاد های علنی رییس جمهور کرزی در مورد تلفات ملکی که به ویژه از ایالات متحده امریکا می کند، چه تصور دارید؟
پاسخ: خوب ما با وی موافق هستیم- که تلفات ملکی موحش و ناگوار است. ما مطمین هستیم که او می داند که ما نیز از این مساله ناراحت هستیم. ما این جا هستیم تا از شهروندان افغان حفاظت کنیم.  در عین زمان… طالبان با استفاده از نفوذ شان در مناطق، در میان مردم ملکی پنهان می شوند.  این طالبان اند که مردم را مرعوب کرده و از آنها سواستفاده می کنند. آنها با ارعاب و حمله به مردم در پی تطبیق استراتژی خود هستند. این واقعیت است که برخی حملات شبانه باعث تلفات ملکی می گردد، اما این نیز واقعیت است که در برخی حملات شبانه انفجار بمب های خانگی باعث بروز تلفات ملکی می گردد.
پرسش: شما در مورد عملکردهای کرزی و روابط وی با ایالات متحده امریکا چه فکر می کنید؟
پاسخ: این یک رابطه ی پیچیده و محکم است. ما شاهد برخی اقدام های در برابر مقام های فاسد و برخی پیشرفت های واقعی پولیس افغانستان بوده ایم؛ ارتش خوب عمل می کند و اقتصاد در حال توسعه است و میزان درآمد سالانه به تناسب سال ۲۰۰۱ بیشتر از دوچند شده است. مکاتب زیادی ساخته شده، کلنیک های زیادی ساخته شده  و در کنار تمام این مسایل روابط با پاکستان بهبود یافته است. تمام این ها به معنای آن نیست که همگی راضی و خشنود اند. ما همه می خواهیم که همه چیز بهتر و خوبتر شوند.  
پرسش: شما در مورد رییس جمهور حامد کرزی به مثابه ی یک رهبر چه فکر می کنید، چالش های که او با آن روبه رو است و فشارهای که وی با آن دست و پنجه نرم می کند؟
پاسخ: او هر صبح وقتی از خواب بر می خیزد با ده ها مشکل غیرعادی روبه رو می شود. افغانستان یک کشور فقیر در سطح تمام کشورهای فقیر دنیاست. طالبان و مجاهدین گروه های آموزش دیده نبودند و آخرین مقام های افغانستان از سوی اتحاد جماهیر شوروی مدت ها قبل در سیستمی آموزش دیدند که به خوبی کارآیی نداشت و ساختارها  بسیار متمرکز شده بودند آن هم در کشوری که شدیدا به یک نظام غیرمتمرکز نیاز دارد.
من فکر می کنم که او به سختی کار می کند. فکر می کنم مانند همه ی ما، او تصامیم خیلی خوبی اتخاذ کرده است و فکر می کنم که مانند همه ی ما، تمام تصامیم وی خوب نتیجه ندادند. او رییس جمهور منتخب افغانستان است و ما مانند گذشته از وی حمایت می کنیم.

دکمه بازگشت به بالا