گزارشگری که با بوت ‌پرانی قهرمان ملی شد

دو روز از ماجرای بوت ‌پرانی در نشست خبری بغداد می‌گذرد و هنوز ماجرای آن با تفسیرهایی متفاوت بازگو می‌شود.
رسانه‌های غربی، از جمله بی‌بی‌سی می‌گویند که بوت در فرهنگ عرب نماد تحقیر و توهین است. می‌توان کسی را تهدیدی کرد و گفت «می‌زنمت!» اما اگر بگویید «با کفش می‌زنمت!» آن وقت دیگر این تهدید نیست؛ یک توهین بزرگ است.
رادیوی «ان.پی.آر» امریکا نیز در گزارش خود از این ماجرا نظر داده است که در مکان‌های عمومی در کشورهای عربی باید از این که پای خود را روی  زانو بگذارید تا ته بوت تان به سمت کسی باشد، پرهیز کنید؛ چون این یعنی توهین به طرف مقابل است.
«ان.پی.آر» ادامه می‌دهد که از همین روست که برخی اقدام منتظر الزیدی را انتقام بزرگ اعراب از رییس جمهوری امریکا دانسته و او را قهرمان عرب لقب ‌داده‌اند.
گفته می‌شود منتظر الزیدی پس از آن که محافظ نخست‌وزیری عراق او را گرفتار کرد، اکنون تحت بازجویی است تا معلوم شود آیا به هنگام پرتاب کفش‌هایش مواد مخدر مصرف کرده بوده یا احیانا مشروب خورده بوده یا نه؛ آیا کسی برای انجام این کار پولی به او داده بوده یا انگیزه شخصی داشته است.
روز دوشنبه در برخی شهرهای عراق، از جمله در شهرک صدر بغداد، نجف و بصره، تظاهراتی به طرفداری از گزارشگر تلویزیون البغدادیه انجام شد.
تظاهرکنندگان، با در دست گرفتن و تکان دادن بوت ‌های شان، از منتظر الزیدی حمایت کردند و خواستار آزادی او شدند.
شبکه تلویزیونی البغدادیه اطلاعیه‌ای صادر کرده و ضمن درخواست آزادی گزارشگر خود، کار وی را «عمل به آزادی بیان» توصیف کرده است.
اما در همین حال دولت عراق  دربیانیه‌ای این اتفاق را «شرم‌آور» خوانده و گفته است «آنچه در نشست خبری یک‌شنبه اتفاق افتاد وجهه ی خبرنگاران عراقی و به طور کلی رسانه‌های عراق را خدشه‌دار کرده است».
خانواده الزیدی نیز به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته‌اند که گزارش از درگیری‌ها، انفجارها و بمباران‌ها او را به آدمی عصبی و حساس تبدیل کرده بود.
میثم الزیدی به این خبرگزاری گفته است که برادرش اصلا آدم سیاسی‌ای نیست و پرتاب کفش از جانب وی تنها عملی خود‌به‌خودی بوده است.
برادر دیگرش، ضرغام، نیز به این خبرگزاری گفته است: «او هم  از حضور نظامی امریکایی‌ها در عراق خشمگین و عصبانی بود و هم از نفودی که ایران بر برخی روحانیان شیعی در عراق دارد. فرصتی پیدا شد تا او خشم خود را به امریکایی‌ها نشان دهد».
بوت های منتظر الزیدی به عنوان مدرک جرم در نزد مقام های عراقی محفوظ است.
روزنامه هرالد تربیون در گزارش روز سه‌شنبه خود از این ماجرا می‌نویسد که دختر معمر قذافی، رهبر لیبیا، اعلام کرده است به خاطر پرتاب این بوت ‌ها به صاحب اش مدال شجاعت خواهد داد.
این روزنامه همچنین از قول یک روزنامه چاپ عربستان سعودی آورده است که مردی حاضر شده است تنها برای یک لنگه از بوت ‌های پرتاب‌شده مبلغ ۱۰ میلیون دالر بپردازد.

دکمه بازگشت به بالا