کودکان کار در آینه آمار رسمی جهان

آمار رسمی کودکان کار در دنیا عمدتا توسط شاخه های وابسته به سازمان ملل (یونیسف، سازمان جهانی کار و…) ارایه می شود و مورد استناد قرار می گیرد که تاییدی بر غیرقابل انکار بودن مصایب کودکان و جنبش های حمایت از آن است.
جملات آقای کوفی عنان، رییس پیشین سازمان ملل گویای این موضوع است: حقوق کودک با وجود تصویب تقریبا همه کشورهای جهان، به نحو منظم و روزمره در سراسر جهان زیر پا گذاشته می شود. (کوفی عنان، وضعیت کودکان جهان ۲۰۰۳ یونیسف)
بند ۱ پیمان نامه حقوق کودک مصوبه ۲۰ نوامبر ۱۹۸۹ مجمع عمومی سازمان ملل، دولت ها را در نوع برخورد با حقوق کودک آزاد گذاشته است. «از نظر پیمان نامه، منظور از کودک هر انسان زیر ۱۸ سال است . مگر این که طبق قوانین داخلی، سن دیگری برای کودک به رسمیت شناخته شده باشد.
همچنین مطابق ماده ۳۴ « کشورهای عضو متعهد می شوند از کودک در برابر کلیه اشکال بهره کشی و سو استفاده جنسی حمایت کنند». بدین منظور کشورهای عضو به ویژه کلیه اقدام های مقتضی ملی دوجانبه و چند جانبه را به عمل خواهند آورد تا از موارد زیر جلو گیری شود:
الف) اغوا یا وادار کردن کودک به پرداختن به هر گونه فعالیت جنسی غیر قانونی؛
ب) استفاده استثمارگرانه از کودکان در فحشا یا دیگر اعمال جنسی غیر قانونی؛
به نقل از آخرین گزارش یونیسف در مورد وضعیت کودکان در جهان، میلیون ها کودک در سنین کمتر از ۱۵ سال به عنوان برده، کارگر معدن، سرباز و یا در تجارت جنسی و به صورت اجباری به کار گرفته می شوند. مطابق این گزارش «در امریکای لاتین کودکان به عنوان کارگران ارزان، در اروپا به عنوان برده جنسی و در افریقا نیز به عنوان سرباز به کار گرفته می شوند». این گزارش می افزاید: «بر اساس آمارها از هر ۱۲ کودک در جهان ۱ کودک به صورت اجباری ناچار به کار می شود. (به طور کل به ازای هر ۶ کودک در دنیا یک کودک، کار می‏کند.) آمارها نشان می دهد، آسیا با ۶۱ درصد از به کار گیری کودکان کمتر از ۱۴ ساله، افریقا با ۴۱ درصد و امریکای لاتین و حوزه دریای کاراییب نیز با ۱۷ درصد، در صدر نقاط مختلف جهان قرار دارند که کودکان در آنجا ناچار به کار اجباری می شوند. (بی.بی.سی)
یک میلیون کودک در معادن جهان کار می کنند
بنابر گزارش خبرگزاری «بی بی سی» و به نقل از مسوولان «آی.ال.او» بیش از یک میلیون کودک در سراسر جهان در معادن مشغول کار هستند. بر پایه این گزارش، یک میلیون کودک درمعادن زغال سنگ، الماس و طلا مشغول به کار هستند که از لحاظ صحی برای کودکان مشاغلی بسیار زیان آور بوده و سلامت جسمی آنها را مورد تهدید قرار می دهد. بر اساس گزارش دیگری از صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) که چندی پیش منتشر شد، در سرتاسر جهان ۲۵۰ میلیون کودک در مشاغل مختلف به کار گرفته می شوند که شغل اکثریت آنها دشوار و خطرناک است. قابل ذکر است که علی رغم هشدارهای سازمان های مدافع حقوق بشر و حقوق کودکان در مورد به کارگیری کودکان، این پدیده همچنان در حال افزایش است و دولت ها نیز اقدامی جهت جلوگیری از آن به عمل نمی آورند. بر اساس گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) ۲۱۰ میلیون کودک در سراسر جهان به صورت اجباری و تمام وقت به کار مشغول اند.

دکمه بازگشت به بالا