کمک های پولند به افغانستان پنج برابر می شود

اشاره: پولند فعلا۱۶۰۰ سرباز در افغانستان دارد. این کشور گفته است ۴۰۰ تا ۶۰۰ سرباز دیگر به افغانستان خواهند فرستاد. سربازان پولند در ولایت نا آرام غزنی مستقر اند، ولایتی که امنیت آن هر روز به وخامت می گراید. گفته می شود سربازان پولندی در تلاش اند که هر چه بهتر امنیت را در این ولایت تامین کنند آنها می گویند که کار هایی نیز انجام داده اند. غرض معلومات از این موضوعات گفتگویی داریم با جرزی ویکتاو سفیر پولند در کابل از ایشان سپاسگذاریم.
۸صبح: به نظر می رسد که میان کشورهای عضو ایتلاف در امر مبارزه با تروریزم هم نظری وجود ندارد. در حالی که برخی کشورها سیاست مذاکره و سازش با مخالفان مسلح را تعقیب می کنند، اما وزیر خارجه کشور شما در مورد مذاکره با گلبدین حکمتیار به شدت مخالفت کرد؟ آیا این بیانگر شکاف عمیق میان اعضای ایتلاف نمی باشد؟
سفیر پولند: ما همواره با این نوع سوال ها مواجه می باشیم، هر چند که یک سوال وسیع و گسترده است. به نظر من، به عنوان یک نماینده سیاسی، دولت افغانستان که براساس معیارهای دموکراتیک انتخاب شده است، خود باید در ایده صلح طلبی نقش محوری داشته باشد.

حکومت افغانستان باید پیش برنده همچون دیدگاه هایی باشد. جامعه جهانی در افغانستان کوشش می کند، آن عده از افرادی را روی میز مذاکره طلب نماید، که بتوانند نظرهای سازنده ی خودشان را در جریان مذاکره مطرح نمایند. به طور نمونه اعضای ناتو در سال ۲۰۰۸ در نشست بخارست تصمیم گرفتند تا روی سهم گیری کشورهای همسایه افغانستان در ایجاد صلح در افغانستان تلاش نمایند. مقصد اصلی از کشورهای همسایه، کشور پاکستان بود تا بتوانیم همکاری این کشور را در قبال صلح در افغانستان جلب نماییم. آن چه که مربوط به کشور پولند می گردد، این است که کشور ما خواهان گسترش ارتباطات با مردم و حکومت افغانستان است. در همین راستا، سال گذشته آقای حامد کرزی به پولند تشریف آورده و ما سعادت میزبانی او را داشتیم. برخی مقام های دیگر دولت از جمله آقای قانونی و اسماعیل خان سفرهایی به پولند داشتند.
در همین سال ما میزبان تعدادی از ژورنالیستان افغانستان بودیم و همچنان یک پروگرام از طرف وزارت خارجه پولند برای کارمندان وزارت خانه های افغانستان در تمام سطوح در نظر گرفته شد و همچنان برخی از شرکت های خصوصی افغانی نیز برای آموزش دوره های مختلف به پولند آمدند. همه ی این ها نمونه هایی از تلاش برای حفظ روابط با دولت افغانستان می باشد.
۸صبح: اخیرا سربازان پولند در ولایت غزنی مستقر شده اند. ولایت غزنی هم اکنون نیز یکی از ولایت های ناامن کشور به شمار می رود. ظاهرا این جابه جایی ها در تامین امنیت این ولایت تاثیر زیادی نداشته است؛ واقعا مشکل اساسی در چیست؟
سفیر پولند: از زمان ماموریت نیروهای پولندی در غزنی سه ماه سپری می شود. طوری که می دانید، من صرف به عنوان یک دیپلومات می توانم نظراتم را بدهم، چون مسایل نظامی در حیطه ی کاری من نمی باشد. هم اکنون در حدود ۱۶۰۰ سرباز با امکانات مدرن جنگی به شمول هلی کوپتر جنگی در غزنی مجهز هستند.
تا جایی که من اطلاع دارم، نیروهای پولندی در ولایت غزنی همکاری نزدیکی با نیروهای اردو و پولیس ملی افغانستان دارند و آن ها با جدیت تمام دستورهای را که از قوماندان عمومی آیساف دریافت می کنند، عملی می کنند. من در صحبتی که با والی غزنی، آقای عثمانی داشتم، ایشان رضایت کامل شان را از همکاری نیروهای پولندی و عملکردشان ابراز داشتند. یکی از هدف های عمده نیروهای پولندی در ولایت غزنی، تمرکز در تامین امنیت شاهراه غزنی ـ قندهار می باشد.
با درنظرداشت این که ماموریت و عملیات پیچیده است، برای من فرصت میسر شد تا از نزدیک ماموریت سربازان کشورم را دیده و در صحبت هایی که با والی غزنی داشتم، ایشان نیز از نحوه ی همکاری سربازان پولندی با پولیس و اردوی ملی افغانستان ابراز رضایت نمودند.
وزارت دفاع پولند امید وار است که به اضافه ی سربازان موجود ۴۰۰ الی ۶۰۰ سرباز دیگر را به افغانستان اعزام نمایند. نیروهای پولند همچنان که در تلاش برای بازگشت امنیت در ولایت غزنی می باشند، در عرصه ی رفاه اجتماعی و بازسازی نیز سهم فعالانه دارند.
۸صبح: از میان کشورهای عضو ایتلاف، پولند و چند کشور محدود برای افزایش نیرو اعلام آمادگی کردند. آیا کشور شما، معتقد به راهبرد نظامی برای حل قضیه در افغانستان می باشد؟
سفیر پولند: من راهبرد نظامی را نفی می کنم و نمی توانم به طور مشخص در این رابطه صحبت نمایم ما با درخواست ناتو مبنی بر افزایش سربازان بیشتر، اعلام آمادگی کرده ایم و صرفا سه ماه است که ما امنیت غزنی را به عهده گرفته ایم. دولت پولند، تاثیر گذاری این حضور را چه مثبت باشد چه منفی، تحت نظر خواهد داشت. پولند تصمیم خود را بر مبنای همین تحلیلی که از زمان حضور نیروهای خود داشته است، می گیرد. طوری که من می دانم، یکی از اولویت ها ناتو آموزش نیروهای اردوی ملی افغانستان است و همین مساله برای دولت افغانستان نیز مهم و به عنوان یک اولویت مطرح شده است.
همچنان این که اگر بتوانیم آموزش های لازم را برای پولیس ملی افغان داشته باشیم، تا موثریت عملیاتی شان را بالا ببریم. هم اکنون ما روی گزینه ی ارتقای ظرفیت نیروهای اردو و پولیس ملی افغانستان(کار می کنم). چیزی که برای ما مهم است خدمات رفاهی، آموزشی و بازسازی برای مردم غزنی می باشد. در همین راستا دولت ما منابع مالی خود را  در قبال افغانستان ۵ برابر نسبت به سال ۲۰۰۸ افزایش می بخشد. تا جایی که من اطلاع دارم اکثریت این منافع در راستای بازسازی و خدمات رفاهی مردم غزنی به کار گرفته خواهند شد. طوری که می دانید، نیروهای پولند همکاری نزدیکی با «پی آر تی» مستقر در ولایت غزنی دارند. یکی از برنامه های ما در سال ۲۰۰۹ این است که سهم گیری خود را در بخش «پی آر تی» گسترش بخشیم.
در حال حاضر ما در مشوره با نمایندگان دولت در غزنی، شورای ولایتی و متنفذین جامعه می باشیم تا بتوانیم عملیات بازسازی را که روی دست داریم با موثریت انجام دهیم. در همین راستا، در تلاش هستیم که در کنار افزایش بودجه، کارمندان خود را در بخش های بازسازی نیز افزایش بخشیم.
ما هیچ کاری را به طور خود خواسته انجام نخواهیم داد، مگر آن که نظر و مشوره های دولت مردان و مردم غزنی را گرفته باشیم.
۸صبح: تلاش های شما در راستای بازسازی زمانی می تواند موثر باشد که در قدم نخست امنیت تامین گردد. به طور نمونه اگر به شاهراه غزنی ـ کندهار نگاه کنید، تمام پل و پلچک ها از بین رفته و پروژه ی سرک غزنی ـ جاغوری هم به دلیل ناامنی به تعویق افتاد آیا فکر نمی کنید که نیروهای شما در عرصه ی تامین امنیت همانند نیروهای امریکا در غزنی ناکام بوده اند؟
سفیر پولند: من با شما موافق هستم. همان طوری که می دانید، مخالفین مسلح می کوشند تا با استفاده از گزینه های مختلف دست آوردهای که می تواند برای مردم مثمر ثمر باشد را از بین ببرند. برای ما تمام وظایف به طور شفاف گفته شده است. در قدم اول امنیت را در ولایت غزنی تامین نماییم. با توجه به منابع خوبی که در اختیار داریم، کوشش خواهیم کرد تا گراف تامین امنیت را در غزنی بالا ببریم.
ما کاملا از وظایف مان آگاهی داریم تا به طور موثرانه با نیروهای دولتی، اردو و پولیس ملی افغان همکاری نماییم و بتوانیم ظرفیت این نیروها را بالا ببریم تا باشد که آنها نیز در تامین امنیت غزنی با ما سهم فعال داشته باشند.
نیروهای پولندی در آغازین روزهای فعالیت شان در غزنی، در دورترین ولسوالی این ولایت، مالستان، حضور یافته و کمک های بشردوستانه شان را در ولسوالی در اختیار مردم قرار دارند. نیروهای مخالف حکومت در غزنی می کوشند تا احساس ناامنی را برای مردم به وجود آورند، تا در واقع مانع حضور فعالانه ی مردم در انتخابات شوند. نیروهای پولندی کوشش خواهند کرد تا امنیت را در غزنی به گونه ای تامین نمایند که مردم با خیال راحت بتوانند در انتخابات ریاست جمهوری آینده سهم فعال داشته باشند.
۸صبح: گفته می شود که «پی آر تی»، مانند یک دولت در درون دولت عمل می کند. به طور نمونه، شیر محمد آخوند زاده از هلمند و اسدالله خالد از کندهار براساس فشارهای «پی آر تی» مستقر در این دو ولایت برکنار شدند. حمایت نیروهای شما از یک ولسوال در مالستان ولایت غزنی، که فاقد تحصیلات و کارنامه ی مثبت می باشد، به معنای دخالت در کار حکومت نمی باشد؟
سفیر پولند: باید بگویم که در «پی آر تی» مستقر در ولایت غزنی عمدتا متعلق به ما نیست و ما در آن سهم داریم. طوری که قبلا گفتم، تمام برنامه های ما در ولایت غزنی در مشوره با والی، شورای ولایتی و بزرگان محل صورت می گیرد. در همین راستا ما از داکتر عثمانی، والی غزنی به پولند دعوت نمودیم تا از نزدیک روی برنامه های دولت پولند برای غزنی در سال ۲۰۰۹ بحث و مشوره نماییم.
مداخله در کار حکومت و مسوولین محلی، اصلا در ذهن ما خطور نمی کند و جزو برنامه های نیروهای ما به شمار نمی آید.
۸صبح: شما به عنوان نماینده سیاسی پولند برای مردم غزنی در سال جاری در قسمت تامین امنیت و بازسازی تا چه میزانی می توانید اطمینان دهید؟
سفیر پولند: ما با منابعی که در اختیار داریم، در قدم اول کوشش نهایی خود را برای تامین امنیت در غزنی به کار خواهیم گرفت. با مشوره های نمایندگان مردم ولایت غزنی و اداره محل کوشش خواهیم کرد تا حضور موثرتر داشته باشیم. دولت پولند از ویژگی ولایت غزنی کاملا آگاه است . مردم غزنی دارای یک فرهنگ غنی و عمیق می باشند.
با در نظرداشت فرهنگ و آثار تاریخی و فرهنگی ای که در این شهر وجود دارد، ما کوشش می کنیم که عملیات بازسازی خود را نیز در همین راستا مطابقت بدهیم.
ما آگاهی داریم که شهر غزنی برای سال ۲۰۱۳ به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی برگزیده شده است. ما تمام عملیات های مان را کوشش می کنیم که در همین راستا انجام گیرد تا این شهر تاریخی را برای این عنوان بزرگ آماده نماییم.
به عنوان حسن ختام می گویم که: از کتاب های مورد دلخواه من که ترجمه پولندی آن را می خوانم، بخش های از تاریخ بیهقی که در آن رویداد های دوران سلطنت سلطان محممود غزنوی حکایت شده است.

دکمه بازگشت به بالا